REKLAMA

Bielany

inwestycje

 

Rodzice skrytykowali Plastusiowo. Władze Bielan są zadowolone

  22 sierpnia 2023

Rodzice skrytykowali Plastusiowo. Władze Bielan są zadowolone
źródło: Facebook/Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany

W związku z dyskusją mieszkańców, jaka ostatnio się przetoczyła w mediach społecznościowych, burmistrz dzielnicy zabrał głos, aby "wyjaśnić kilka kwestii" związanych z modernizacją Plastusiowa przy Kochanowskiego. Czy rodzice będą spokojniejsi?

REKLAMA

- Na Plastusiowie rozebraliśmy 700 m2 betonowej niecki i długi na 300 metrów murek oporowy oraz nawierzchnię z betonowej kostki. Natrafiliśmy również na niespodzianki w postaci zasypanego pod ziemią gruzu i stare niezinwentaryzowane studnie. Do wywiezienia tego betonu potrzebnych było 60 ciężarówek i 30 kontenerów - informuje Grzegorz Pietruczuk. Czy chcesz bezpłatnej komunikacji? Czy chcesz bezpłatnej komunikacji?
Zakorkowane ulice, brak parkingów, smog - to bolączki wielu miast w kraju. Są jednak już takie, w których bezpłatna komunikacja publiczna rozwiązuje odwieczne problemy mieszkańców. Najlepszym przykładem, że "da się" są Lubin, Bełchatów oraz Kalisz i ich wzorem Bezpartyjni Samorządowcy chcą w całej Polsce wprowadzić darmową komunikację.
Burmistrz dodaje, że obecnie 74 proc. całego terenu zajmuje zieleń. Modernizacja Plastusiowa była podzielona na dwie części, a 31 maja tego roku bielański ratusz podpisał umowę z wykonawcą na drugi etap rewitalizacji. Termin wykonania prac mija 8 września, ale urzędnicy chcą, aby plac zabaw otworzyć wcześniej - już 2 września.

Podwyższone górki niebezpieczne dla maluchów?

- Wsłuchując się w głos mieszkańców, nie tylko nie utwardziliśmy tak lubianych przez dzieci górek, ale podnieśliśmy ich wysokość - nie omieszkał pochwalić się burmistrz. I z miejsca spotkała go krytyka jednej z mam.

- Górki podwyższone - wspaniale, tylko czy zjazd będzie na pewno bezpieczny? Z tego co pamiętam, z niższej górki dzieci dojeżdżały do stojących nieopodal ławek. To nie było bezpieczne. Z wyższej górki zjeżdża się dalej... Nie tak dawno temu w Warszawie był śmiertelny wypadek - dziecko zjeżdżając z górki uderzyło w ławkę. W odpowiedzi burmistrz przyznał, że w niektórych miejscach ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z ławek.

- Natomiast na całym terenie będzie ich 25, poza tym duża liczba latarni czy koszy. Minimalizowaliśmy ryzyko, natomiast nie da się go zupełnie wykluczyć. Dodatkowo przed zimą na tyrolce i latarniach blisko tyrolki zostaną zamontowane materace na słupach - uspokaja burmistrz, tylko czy to wystarczy, żeby rodziców w pełni uspokoić?

Kup bilet

Kultowy plac zabaw bez piaskownicy?

Rodzice wiele uwag poświęcili brakowi piaskownicy, zwłaszcza zadaszonej, w której dzieci mogłyby schronić się przed słońcem. - Projekt nie zakładał utworzenia piaskownicy. Jest pole piaskowe o powierzchni 420 m2. Jeżeli w trakcie użytkowania okaże się, że jest potrzeba postawienia osobnej piaskownicy, to wykonamy ją - obiecuje w mediach społecznościowych. Jednak rodzice już teraz mówią o tym, że brak piaskownicy to "jakiś absurd" i wzywają, by ją natychmiast zrobić.

Zieleń na Plastusiowie nie taka fajna?

Jak przekonuje burmistrz, mocnym punktem rewitalizowanego terenu jest zieleń: na na całym terenie posadzone zostaną byliny i trawy ozdobne na łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2. - Do istniejących na placu 27 drzew dosadzimy kolejnych 15 oraz setki krzewów ozdobnych na skarpach i przy urządzeniach zabawowych - wylicza Grzegorz Pietruczuk, który wspomniał, że w celu utrzymania zieleni w dobrej kondycji zainstalowany został system nawadniający.

Zdaniem niektórych komentujących zbyt duży akcent położono na sadzenie krzewów zamiast drzew, które w rezultacie nie dadzą cienia siedzącym na ławkach. Obawy też budzi kamienna nawierzchnia i wielkie głazy, które mogą być dla biegających dzieciaków niebezpieczne, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy jest ślisko. Póki co - na razie - słabo też wyglądają trawniki.

Zjeżdżalnie pod ostrzałem krytyki

Ostatnią kwestią budzącą emocje są metalowe zjeżdżalnie, które zdaniem rodziców nie tylko są niepraktyczne, ale też niebezpieczne.

- Widzę ogromne, metalowe zjeżdżalnie, które w upalne dni będą bezużyteczne, chyba że posłużą jako patelnia. Poprzednie zjeżdżalnie plastikowe były odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu nie miałam obaw, że dziecko wypadnie czy obróci się o 180 stopni i w efekcie zjedzie głową w dół - komentuje jedna z mam.

(db)

.
 

Komentarze (4)

# race

22.08.2023 11:00

od kiedy plac zabaw przy ulicy Kochanowskiego znajduje się na Chomiczówce?

# asdfsgdsfg

22.08.2023 15:45

To latarni czy koszy? Czy może ktoś nie umie pisać w ojczystym języku?

# panicz

22.08.2023 22:54

Otwarcie na wybory :) jeszcze tego chomika postawcie metalowego po którym dziecioki głowy rozbijały i będzie komplecik

REKLAMA

# Szczęśliwe dziecko lat 70 tych

23.08.2023 16:10

Wychowałam się na tym placu zabaw, jeszcze nie nazywał się Plastusiowo. Zjeżdżała tu cała Warszwa. Ile razy najechałam sankami na wystającą 30 cm ponad ubity śnieg studnię zjeżdżając z górki, nie zliczę, ile razy stłukłam na śliskiej powierzchni 4 litery i kośc ogonową, nie zliczę. Ile razy wyrżnęłam głową o metalową huśtawkę, spadłam z drabinek, turlając się z górki trafiłam na kamień.....Oczywiście wszystkie te dolegliwości trzeba było ukrywać przed rodzicami, bo dostałoby się burę za nieodpowiedzialne zabawy.
Nota bene, w tej niebezpiecznej rozebranej betonowej niecce moje dziecko opanowało sztukę jazdy na rowerze bez dodatkowych kółek. Być może wszystkie te doświadczenia nauczyły mnie rozwagi, bo w dorosłym zyciu nie miałam żadnej poważnej kontuzji. Pozdrawiam wszystkich niezadowolonych rodziców :)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA