Otwarcie sezonu nad Zalewem Zegrzyńskim
15 kwietnia 2015
W majowy weekend szykuje się otwarcie sezonu nad Zalewem Zegrzyńskim. Gdzie w tym roku warto skorzystać z dobrodziejstwa słońca i wody?
- Zachęcamy do pozostawienia samochodów w domowych garażach i wybranie się na wycieczkę rowerową - nie tylko z okolic, ale również z Warszawy - chętni mogą zabrać rower do pociągów SKM: S9 (tylko w tygodniu) i S3 (również w weekend), wysiąść w Michałowie-Reginowie a pozostałą trasę przejechać rowerem - mówi Weronika Dzięgielewska z urzędu gminy w Wieliszewie. Zapowiada też, że w tym roku będzie dodatkowa atrakcja - kino pod chmurką na plaży. - Szczegółów jeszcze podać nie mogę, ale z pewnością seanse zorganizujemy w weekendy wakacyjne.
Nowości w Nieporęcie
1 maja rozpoczyna sezon Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporęt-Pilawa. Tego dnia zostaną oddane do użytku trzy nowe, szerokie na niemal dwa i pół metra, pomosty z 48 miejscami do cumowania. Zmotoryzowani mają do dyspozycji parking przy ul. Wojska Polskiego 3 w Nieporęcie. Do Kompleksu dojechać można również autobusem linii 705.
Przy drugim z gminnych obiektów, najbardziej popularnym wśród amatorów słonecznych i wodnych kąpieli - "Dzikiej plaży" - jak co roku będzie funkcjonował duży parking. Niestety, dość dziki i z niezbyt łatwym wyjazdem na ruchliwą trasę, który w sezonie z powodu tłumów chętnych jest najczęściej zapełniony.
Rejsy w Serocku
Wiele atrakcji znajdziemy też w gminie Serock. Tutaj jednak na otwarcie sezonu musimy poczekać. Kąpielisko na plaży miejskiej w Serocku czynne będzie w dwa ostatnie weekendy czerwca oraz codziennie w wakacje w godzinach 10.00-18.00.
Dopiero w czerwcu będzie można zatem wypożyczyć kajak, rower wodny i rower miejski.
Od 1 maja natomiast możemy wypłynąć w rejs po Zalewie Zegrzyńskim i Narwi. - Z serockiego molo odpływa statek Albatros (pływa od maja do października) należący do Żeglugi Mazowieckiej. Jednostka ta od początku czerwca do końca sierpnia zaprasza na 45-minutowe rejsy - w soboty i niedziele startujemy o godz. 11, 12 i 13. Bilety kupuje się u kapitana bezpośrednio przed rejsem - mówi Beata Roszkowska z serockiego ratusza.
Do Serocka najłatwiej dojechać samochodem. Parkingi znajdują się przy plaży, na rynku i ulicach dojazdowych oraz przy głównych ulicach miasta. Warto jednak zwrócić uwagę na bogatą sieć - ponad 86 km - oznakowanych szlaków pieszo-rowerowych, które prowadzą przez trzy rezerwaty przyrody, tereny chronionego krajobrazu oraz nieopodal serockich zabytków i obiektów historycznych. Do miasta można dojechać też autobusami linii dalekobieżnych, które wyruszają z Dworca Autobusowego Warszawa Zachodnia (kolejne popularne przystanki to np. Dworzec Gdański i Plac Starzyńskiego).
Trzy ofiary Zalewu
Zarówno w Wieliszewie, Nieporęcie, jak i w Serocku nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, obecnie w pełnej gotowości do rozpoczynającego się sezonu. - Dyżurujemy cały rok. Poza sezonem funkcjonuje przynajmniej jedna załoga składająca się z minimum trzech ratowników. Latem, wyposażeni w 11 łodzi motorowych, poduszkowiec i dwa samochody ratownicze, mamy do dyspozycji kilka załóg, w sumie około 20 osób - mówi prezes Krzysztof Jaworski. W poprzednim sezonie w Zalewie Zegrzyńskim utonęły trzy osoby.
AS