REKLAMA

Legionowo

historia »

 

Legionowo? To od balonów i spadochronów?

  14 kwietnia 2015

alt='Legionowo? To od balonów i spadochronów?'

Z czego słynie Legionowo? W ostatnich dniach: lepiej nie pisać. Dawniej: z produkcji balonów.

REKLAMA

Wszystko zaczęło się w 1921 roku, gdy do Legionowa przeniesiono z Poznania Centralne Zakłady Aeronautyczne, zajmujące się produkcją i remontami balonów wojskowych. W pierwszych latach istnienia zakład zajmował się głównie naprawianiem powłok balonów z importu, dopiero w 1924 roku uruchomił własną produkcję, już pod nazwą Centralne Zakłady Balonowe. Największe sukcesy przyszły jednak pod koniec lat 30-tych.

- W 1935 roku zakład odwiedził światowej sławy pilot i naukowiec, profesor August Piccard, gdzie zapoznał się z tajnikami produkcji i doświadczeniami polskich pilotów w lotach na wysokość - pisze w "przewodniku subiektywnym" pt. "Tradycja Mazowsza. Powiat legionowski" dyrektor Muzeum Historycznego, dr hab. Jacek Szczepański. - W 1938 roku mjr Jerzy Mazurek i inż. Józef Paczosa zaprojektowali największy balon świata - "Gwiazdę Polski".

Balon-gigant miał wystartować z Doliny Chochołowskiej, wzbić się na wysokość 30 tys. m i pobić tym samym rekord świata. Niestety spłonął. Legionowska fabryka, która ponownie zmieniła nazwę i stała się Wytwórnią Balonów i Spadochronów, produkowała nie tylko balony starające się o bicie rekordów. Miała w ofercie także produkty na rynek prywatny. Kres przedsiębiorstwu położyła II wojna światowa, na szczęście nie na długo.

- Po wojnie reaktywowano Warsztaty Remontowe Spadochronów, które z czasem przekształciły się w Zakłady Sprzętu Technicznego i Turystycznego Aviotex - kontynuuje historyk. - Działały do 1998 r., słynęły w całej Polsce i na świecie z produkcji spadochronów i namiotów. Doskonała jakość wyrobów spowodowała, że zakładowi zaproponowano opracowanie i wyprodukowanie wyposażenia dla alpinistów i pilotów balonowych.

Równocześnie trwały sukcesy sportowe polskich baloniarzy, możliwe dzięki legionowskiej wytwórni: na przykład w 1983 roku Stefan Makne i Ireneusz Cieślak wygrali na balonie "Polonez" prestiżowe zawody o Puchar im. Gordona Bennetta. Po upadku komunizmu znowu doszło do wielkich zmian.

Pod koniec lat 90-tych Aviotex został sprzedany prywatnemu inwestorowi, pozostał jednak największym producentem balonów i namiotów w Europie. Zajmuje się także produkcją krytykowanych za krzykliwość form reklamy, jakimi są dmuchane "ścianki" i balony reklamowe. Legionowskie zakłady mają się dobrze, jednak prestiż, jaki dawały miastu, to już historia.

DG

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe