Ogłosili konkurs na... imię mamuta. Szkielet zadziwia od 64 lat
14 lipca 2021
Muzeum Geologicznie postanowiło zachęcić warszawiaków do wizyty w nietypowy sposób. Do 12 września można zgłaszać propozycje imienia dla najbardziej znanego eksponatu.
Znajdujący się w zbiorach Muzeum Geologicznego szkielet mamuta włochatego został zrekonstruowany latem 1957 roku i szybko został symbolem placówki. Do dziś nie doczekał się jednak imienia.
Mamut w Warszawie
Eksponowany w muzeum na rogu Wiśniowej i Rakowieckiej na Mokotowie szkielet ma 315 cm wysokości i 570 cm długości, a jego ciosy mierzą po 350 cm.
"Myśleliśmy, że to kuń". Prehistoryczne znalezisko na Woli
Znalezione w 2018 roku szczątki słonia leśnego nie były pierwszymi, jakie odkryto na Woli. Podobnego znaleziska dokonano za czasów Władysława Gomułki.
- Zapraszamy do konkursu na imię dla naszego ulubieńca - pisze placówka. - Zgłoś swoją propozycję imienia dla sympatycznej pani mamut czy też pana mamuta z Muzeum Geologicznego. W czasie trwania Festiwalu Nauki zorganizujemy głosowanie, które pozwoli wyłonić zwycięskie imię.
Prehistoria w Warszawie
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego powstało w 1919 roku; jego dzisiejsza siedziba powstała w latach 1925-1930 według projektu popularnego w ówczesnej Warszawie architekta Mariana Lalewicza. W placówce można obejrzeć okazy skał i minerałów, ale największe zainteresowanie odwiedzających budzą szkielety wymarłych zwierząt.
Oprócz mamuta włochatego na Mokotowie można zobaczyć nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego i dilofozaura, nazywanego pieszczotliwie "dinozaurem Dyziem".
(dg)
.