REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Zdrowie kręgosłupa a pozycje do spania: które są najlepsze?

Zdrowie kręgosłupa a pozycje do spania: które są najlepsze?

Gdy boli Cię kręgosłup, próbujesz znaleźć pozycję, która zmniejszy dolegliwości i pozwoli zasnąć. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Czy pozycja, w której sypiasz, wspiera zdrowie kręgosłupa? Sprawdź, które pozycje do spania pozwolą odciążyć Twój kręgosłup, a których unikać, aby nie nasilić bólu pleców.

W jakiej pozycji spać, gdy boli kręgosłup?

Gdy boli Cię kręgosłup, pierwszą pozycją do snu, jaką warto wypróbować, jest leżenie na lewym boku. Pozycja ta nie wywołuje bezpośredniego nacisku na kręgi i pozwala utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji.

Ułóż się na boku z nogami lekko zgiętymi w kolanach, a między kolana umieść niewielką poduszkę. Może to być specjalna poduszka między kolana do spania ze sklepu ortopedycznego lub zwykła poduszka niedużej wielkości. Ma to na celu przeciwdziałać przed długotrwałym przywiedzeniem górnego biodra w nocy. To ważne zwłaszcza przy bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Takie rozwiązanie umożliwia lepsze rozluźnienie mięśni miednicy i mięśni przykręgosłupowych.

Możesz wypróbować także inny wariant pozycji do spania na boku. Zamiast małej poduszki między kolana potrzebna będzie poduszka większa, do oparcia na niej górnej nogi. Poduszka powinna być tak duża, aby móc nią podeprzeć nogę na całej długości, z wygodnym ułożeniem na niej kolana i stopy. Nogę górną, ułożoną na poduszce lekko zegnij w kolanie. Noga dolna, ułożona za poduszką, na materacu jest wyprostowana. Pozycja ta może się sprawdzić zwłaszcza wtedy, gdy łącznie z bólem odcinka lędźwiowego dokucza Ci rwa kulszowa.

Czy zawsze lewy bok będzie tym odpowiednim do spania?

Leżenie na lewym boku wspiera ważne funkcje krążeniowe. Jednak przy silnych objawach rwy kulszowej, gdy ból promieniuje do lewej nogi, położenie się na lewym boku może być znacznie utrudnione. W takiej sytuacji spróbuj położyć się na boku przeciwnym. W okresie bez objawów rwy kulszowej spróbuj wrócić do spania na boku lewym.

Jeżeli dobrze się czujesz, śpiąc na plecach, pamiętaj o umieszczeniu poduszki pod kolanami. Pozwoli to zmniejszyć napięcie odcinka lędźwiowego.

Jakich pozycji do spania unikać przy problemach z kręgosłupem?

Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie odcinka szyjnego kręgosłupa, zrezygnuj ze spania na brzuchu. W tej właśnie pozycji odcinek szyjny jest długotrwale zrotowany. Powoduje to nadmierne rozciągnięcie mięśni z jednej strony i przykurcz tkanek po stronie przeciwnej. Spanie na brzuchu jest także niewskazane przy bólu innych odcinków kręgosłupa. Pozycja taka stwarza także trudniejsze warunki pracy dla układu oddechowego. Zrezygnuj z pozycji do spania na brzuchu także wtedy, gdy masz szyjnopochodne bóle głowy (a także bóle głowy innego pochodzenia).

Jeżeli spanie na brzuchu to Twoja ulubiona pozycja do snu, lecz chcesz zadbać o swój kręgosłup, postaw na stopniową zmianę pozycji. Ograniczenie czasu przebywania w pozycji leżenia na brzuchu i zmiana stron ustawienia głowy to rozwiązania, które warto wprowadzić w trosce o swój kręgosłup.

Jaki materac wybrać, mając bóle kręgosłupa?

Mówiąc o możliwości utrzymania naturalnego kształtu kręgosłupa w leżeniu na boku, trzeba też zwrócić uwagę na materac, na którym śpimy. Jeśli jest on zużyty lub zbyt miękki, mimo prawidłowej pozycji do snu kręgosłup i tak może być nieprawidłowo wygięty. Ma to miejsce np. śpiąc na materacu z odczuwalnymi wgnieceniam lub wtedy, gdy materac jest zbyt miękki. W takim przypadku kręgosłup wygina się w kierunku materaca.

Jaki zatem materac wspiera zdrowie kręgosłupa?

To materac średniej twardości, bez cech zużycia. Jeżeli ważysz więcej niż 100 kg, lepszy może okazać się materac twardy.

Zwróć uwagę także na rodzaj wypełnienia materaca.

Jakie wypełnienie materaca pozwala dobrze podeprzeć kręgosłup?

Kręgosłup dobrze podpierają np. materace z dodatkiem pianki wysokoelastycznej. Z kolei warstwa pianki termoelastycznej (czyli "pianki pamięci kształtu") dopasuje się kształtem do sylwetki pod wpływem ciepła śpiącej osoby. Tym samym pozwoli na komfortowe ułożenie biodra i barku. Ma to przełożenie na komfort kręgosłupa.

Zwróć uwagę także na materace strefowe. Podział na strefy umożliwia właściwe podparcie każdej partii ciała. Przykładem materacy piankowych o budowie warstwowej, z warstwą pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej są polskie materace Snoovio. To marka należąca do firmy Qemetica Polyurethanes, znanego lidera w produkcji pianek w Polsce, mającego ponad 50 lat doświadczenia w branży.

Jeśli zastanawiasz się, czy grubość materaca ma znaczenie - sprawdź w naszym poradniku, jak dopasować grubość materaca do swojej pozycji do spania i do masy ciała.

Jak zadbać o kręgosłup, wstając z łóżka i ścieląc łóżko?

Pamiętaj o stopniowym wstawaniu z łóżka, przez pozycję leżenia na boku. Trzymaj prosto kręgosłup, ścieląc łóżko i zdejmując pokrowiec z materaca do prania. Czy wiesz, że możesz sobie ułatwić tę czynność? Nie musisz dźwigać całego materaca, aby zdjąć pokrowiec do wyprania, jeżeli jego górny panel jest odpinany. Tak dobrze przemyślane są akcesoria do materacy Snoovio.

Prawidłowe podłoże do snu i pozycja pozwalająca odciążyć kręgosłup to ważne czynniki, pozwalające mięśniom przykręgosłupowym rozluźnić się, a nadwyrężonym tkankom prawidłowo regenerować. Jeżeli masz problemy z kręgosłupem, zapytaj o najlepszą dla Ciebie pozycję do snu swojego fizjoterapeutę. Na podstawie badania, testów i odpowiedzi na różne warianty pozycji leżącej będzie mógł dobrać ją dokładnie dla Ciebie!


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA