REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Modlin startuje. Czy będzie "mazowiecką Gdynią"?

  12 lipca 2012

alt='Modlin startuje. Czy będzie "mazowiecką Gdynią"?'

W ostatnią sobotę - na nieco ponad tydzień przed prawdziwym startem - lotnisko Modlin poddane zostało ostatniemu testowi gotowości.

REKLAMA

W czasie dnia otwartego 900 uczestników próbnej odprawy przeszło przez wszystkie procedury jak na działającym lotnisku - odprawa, kontrola bezpieczeństwa, odbiór bagażu. Nie brakowało też tych, którzy przyjechali z różnych części Mazowsza, by zobaczyć efekty wielu lat starań - zwiedzić terminal i jego otoczenie. A jest co podziwiać!

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin to inwestycja z długą historią - mówiono o niej jeszcze w latach dziewięćdziesiątych - teraz wreszcie jest. Od pomysłu do realizacji minął szmat czasu. Tym bardziej cieszy, że możemy być świadkami uruchomienia przedsięwzięcia tak istotnego z punktu widzenia rozwoju Mazowsza. Na bazie starej wojskowej infrastruktury powstało pierwsze (od wielu lat) lotnisko wybudowane praktycznie od podstaw - inwestycja obejmowała przebudowę dróg kołowania i pasa startowego, budowę terminala i wszystkich budynków obsługi.

Lotnisko jest zawsze szansą na pobudzenie gospodarki w regionie. Szacuje się, że każdy milion odprawionych pasażerów to praca dla prawie 1500 osób. Niedługo w okolicach Modlina powstawać będą centra logistyczne, hotele, lokale gastronomiczne. Zakończenie tego przedsięwzięcia stanie się - bo stać się musi - kołem zamachowym kolejnych inwestycji w regionie. Już teraz planowane jest połączenie kolejowe Modlin - Warszawa, a więc de facto Modlin - Okęcie, które - jak sądzę - powstanie w ostatecznym kształcie w perspektywie 2-3 lat. Coraz więcej mówi się o docelowym połączeniu Warszawy i Płocka linią kolejową przez Modlin. Na potrzeby obsługi tych tras już teraz zakupiony został (dzięki funduszom europejskim) nowy tabor.

Euro 2012 miało być bodźcem rozwojowym dla Polski. Jeśli chodzi o transport lotniczy i związanej z nim infrastruktury tak właśnie się stało - rozbudowano terminale w Gdańsku i Wrocławiu, zakończono remont pasa startowego na Okęciu, kończona jest budowa nowego lotniska w Modlinie. Potencjał tego obiektu jest naprawdę ogromny - jestem pewien, że 16 lipca, gdy Port zacznie wreszcie pracować, będziemy świadkami narodzin jednego z najważniejszych lotnisk w kraju.

Nie boję się powiedzieć, że już teraz jesteśmy świadkami narodzin "mazowieckiej Gdyni".

Marcin Kierwiński
poseł (2011-), były radny Warszawy (2006-2010) i wicemarszałek mazowiecki (2010-2011)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# ivo

28.01.2013 13:31

Jak na razie okazało się, że jest jedną wielką klapą i kompromitacją, a nie mazowiecką Gdynią
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy