REKLAMA

Puls Warszawy

Co z utylizacją lekarstw?

 

Problem z przeterminowanymi lekami

  10 lipca 2012

alt='Problem z przeterminowanymi lekami'

W kwietniu miejskie apteki przestały odbierać od mieszkańców przeterminowane lekarstwa. Dopiero w połowie czerwca miasto podpisało umowę z firmą, która zajmie się odbiorem i utylizacją starych medykamentów.

REKLAMA

- To skandal, żeby w całym mieście nie było punktu, w którym można zostawić stare leki! - mówi pani Henryka. Jak twierdzi czytelniczka, od kilku tygodni próbuje pozbyć się pełnej siatki przeterminowanych lekarstw i żadna apteka nie chce ich od niej przyjąć. - Ostatnio usłyszałam od aptekarza, żebym przyszła w wakacje, to może już sytuacja wróci do normy - dodaje emerytka.

Początek kłopotów

Warszawa prowadzi akcję zbierania i utylizowania przeterminowanych leków od 2003 r. Poprzednia umowa z firmą obsługującą zbiórkę wygasła z końcem marca 2012 r. Część aptek jeszcze wtedy odbierała odpady, mając nadzieję, że nowa umowa zostanie wkrótce podpisana. Tak się jednak nie stało.

275 tys. zł zapłaciło w zeszłym roku miasto za odbiór i utylizację leków i termometrów.
- Pojemniki szybko się zapełniały, a lekarstw nikt nie chciał odebrać. Kazano nam czekać na podpisanie nowych umów - mówi właściciel jednej z aptek na Targówku. W konsekwencji aptekarze pousuwali pojemniki lub je pozaklejali. Taka sytuacja nadal ma miejsce w części aptek w mieście.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Chwilowy problem

Miejscy urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia. - Przygotowania do nowego przetargu zostały rozpoczęte wcześniej, lecz procedura wynikająca z wartości zamówienia jest czasochłonna - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Jak zapewniają miejscy urzędnicy, poprawiona umowa na świadczenie usługi odbioru, transportu i przekazania do unieszkodliwienia przeterminowanych leków oraz termometrów rtęciowych została podpisana w pierwszej połowie czerwca. Mimo że wykonawca rozpoczął już odbieranie nagromadzonych w aptekach odpadów, to w wielu z nich pojemniki nadal są przepełnione. Z rozmów z aptekarzami wynika, że firma nie wszędzie jeszcze dotarła, lub pojemniki błyskawicznie zapełniły się na nowo. - Mieszkańcy, nie mając możliwości pozbycia się przez trzy miesiące przeterminowanych lekarstw, po prostu nagromadzili je w domach i teraz masowo oddają je tam, gdzie się da - mówi pani Joanna z apteki na Bemowie.

REKLAMA

Na razie dobra wola

To, że miasto podjęło się zbierania w aptekach termometrów rtęciowych i przeterminowanych leków, nie wynikało z obowiązujących przepisów. - Akcja ma na celu edukację mieszkańców Warszawy w zakresie konieczności selektywnego zbierania odpadów - tłumaczy Bartosz Milczarczyk.

Prawo, które nałoży na miasto obowiązek gospodarowania odpadami, wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2013. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zwolni właścicieli nieruchomości z obowiązku podpisywania umów na odbieranie odpadów komunalnych. Te obowiązki przejmie miasto, które ustali też sposób zbiórki m.in. przeterminowanych leków.

W ubiegłym roku miasto zapłaciło prawie 225 tys. zł za odbiór i utylizację leków i prawie 50 tys. za odbiór i utylizację termometrów. W miejskim systemie zbiórki uczestniczy aż 600 punktów.

Maciej Kamiński

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy