Problem z przeterminowanymi lekami
10 lipca 2012
W kwietniu miejskie apteki przestały odbierać od mieszkańców przeterminowane lekarstwa. Dopiero w połowie czerwca miasto podpisało umowę z firmą, która zajmie się odbiorem i utylizacją starych medykamentów.
Początek kłopotów
Warszawa prowadzi akcję zbierania i utylizowania przeterminowanych leków od 2003 r. Poprzednia umowa z firmą obsługującą zbiórkę wygasła z końcem marca 2012 r. Część aptek jeszcze wtedy odbierała odpady, mając nadzieję, że nowa umowa zostanie wkrótce podpisana. Tak się jednak nie stało.
Chwilowy problem
Miejscy urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia. - Przygotowania do nowego przetargu zostały rozpoczęte wcześniej, lecz procedura wynikająca z wartości zamówienia jest czasochłonna - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.
Jak zapewniają miejscy urzędnicy, poprawiona umowa na świadczenie usługi odbioru, transportu i przekazania do unieszkodliwienia przeterminowanych leków oraz termometrów rtęciowych została podpisana w pierwszej połowie czerwca. Mimo że wykonawca rozpoczął już odbieranie nagromadzonych w aptekach odpadów, to w wielu z nich pojemniki nadal są przepełnione. Z rozmów z aptekarzami wynika, że firma nie wszędzie jeszcze dotarła, lub pojemniki błyskawicznie zapełniły się na nowo. - Mieszkańcy, nie mając możliwości pozbycia się przez trzy miesiące przeterminowanych lekarstw, po prostu nagromadzili je w domach i teraz masowo oddają je tam, gdzie się da - mówi pani Joanna z apteki na Bemowie.
Na razie dobra wola
To, że miasto podjęło się zbierania w aptekach termometrów rtęciowych i przeterminowanych leków, nie wynikało z obowiązujących przepisów. - Akcja ma na celu edukację mieszkańców Warszawy w zakresie konieczności selektywnego zbierania odpadów - tłumaczy Bartosz Milczarczyk.
Prawo, które nałoży na miasto obowiązek gospodarowania odpadami, wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2013. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zwolni właścicieli nieruchomości z obowiązku podpisywania umów na odbieranie odpadów komunalnych. Te obowiązki przejmie miasto, które ustali też sposób zbiórki m.in. przeterminowanych leków.
W ubiegłym roku miasto zapłaciło prawie 225 tys. zł za odbiór i utylizację leków i prawie 50 tys. za odbiór i utylizację termometrów. W miejskim systemie zbiórki uczestniczy aż 600 punktów.
Maciej Kamiński