REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski

 

Mieszkańcy chcą przedwojennego dziecińca. "Przywrócić historię Boernerowa"

  2 listopada 2022

Mieszkańcy chcą przedwojennego dziecińca. "Przywrócić historię Boernerowa"
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mimo że projekt przywrócenia przedwojennego dziecińca bemowscy urzędnicy ocenili negatywnie, mieszkańcy chcą go ponownie zgłosić w kolejnym sezonie budżetu obywatelskiego. Co miałoby powstać na terenie tzw. działki garażowej u zbiegu ulic Kaliskiego i Kleeberga?

REKLAMA

Mieszkańcy Boernerowa chcą przywrócenia osiedlowego dziecińca, zaprojektowanego i wybudowanego przed II wojną światową, a doszczętnie zniszczonego w stanie wojennym. Działka znajduje się u zbiegu ulic Kaliskiego i Kleeberga, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. To wymarzona lokalizacja na miejsce spotkań i integracji.

Projekt za pół miliona trafił do kosza

W ramach budżetu obywatelskiego Bohdan Skup proponował przywrócenie dla lokalnej społeczności tzw. działki garażowej, a tym samym powrót zaprojektowanego w latach 30. XX wieku tzw. dziecińca. W czasie stanu wojennego działka została wydzielona na potrzeby lokalnej jednostki wojskowej. Według projektu, na zalesionym terenie miałyby powstać miejsca spotkań dla lokalnej społeczności, gdzie mogłyby być organizowane imprezy związane z osiedlem, a także historią Radiostacji Transatlantyckiej.

- Obecnie działka ta jest praktycznie niewykorzystywana i stanowi jedynie smutne świadectwo naszej historii. W związku z tym, przywrócenie jej poprzedniej funkcji uznać należy za wskazane - uzasadnia Bohdan Skup. Ponadto miałyby tam powstać miejsca parkingowe, toalety oraz monitoring. Realizacja projektu została wyceniona na ok. 500 tys. zł. Jednak na etapie urzędniczej weryfikacji projekt trafił do kosza.

Przeszkodą garaże

Okazało się, że część gruntu, gdzie znajdował się dzieciniec, objęta jest obowiązującą umową dzierżawy do 3 września 2023 roku. - Wiąże się to z brakiem możliwości uzyskania decyzji administracyjnych, pozwoleń, zezwoleń, opinii lub innych dokumentów technicznych niezbędnych do zrealizowania projektu - przekonują urzędnicy z bemowskiego ratusza. Z naszych informacji wynika, że tzw. działka garażowa jest dzierżawiona za symboliczny czynsz na rzecz nierejestrowego stowarzyszenia, którego celem jest prowadzenie garaży przy ulicy Kaliskiego.

Chcą przedwojennego dziecińca

Mieszkańcy Boernerowa nie złożyli jednak broni i w nadchodzącym budżecie obywatelskim chcą ponownie zgłosić projekt zagospodarowania działki przy ul. Kleeberga. Widzą potrzebę przywrócenia historycznej funkcji tego terenu, zgodnie z przedwojennym projektem osiedla. Jego autorką była między innymi współzałożycielka Stowarzyszenia Architektów Polskich Wanda Boerner.

- Przed wojną Boernerowo leżało poza Warszawą, a infrastruktura osiedla zapewniała mu daleko idącą samodzielność. Jednym z elementów osiedla był tzw. dzieciniec, czyli miejsce wypoczynku, opieki i wychowania dla dzieci. Dzieciniec jest częścią historycznego osiedla Boernerowo i powinien być przywrócony najmłodszym mieszkańcom - mówi Joanna Pawłowska-Hencel, która zadbała już o wizualizacje takiego obiektu. Teraz chce po raz kolejny spotkać się z władzami dzielnicy, aby omówić możliwość wskrzeszenia dziecińca.

Czy jest szansa?

Zapytaliśmy o to w urzędzie dzielnicy i w odpowiedzi nie usłyszeliśmy żadnej deklaracji. - Obecnie teren ten jest dzierżawiony do września 2023 r., bez możliwości skrócenia tego terminu. Dotychczasowy dzierżawca ma możliwość złożenia wniosku o zawarcie kolejnej umowy na okres do trzech lat - informuje rzeczniczka bemowskiego ratusza Natalia Walka. - Aktualnie trwają analizy co do możliwości zagospodarowania terenu. Zarząd dzielnicy podejmie decyzję o dalszym przeznaczeniu tego terenu, mając na uwadze zapewnienie jak największych korzyści dla mieszkańców, a także możliwości finansowe - dodaje.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze (5)

# Paweł Pisarek

04.11.2022 08:43

Witam uprzejmie,przykry artykuł,słabe dziennikarstwo.Czy ktoś kontaktował się z w/w stowarzyszeniem,czy po znajomości napisał taki artykuł?Nazywam się Paweł Pisarek jestem prezesem stowarzyszenia "Razem z Kaliskiego".Jesteśmy na w/w terenie od 1983 roku,czyli od 40 lat.Trzy lata temu miasto przejęło ten teren,za uprzejmością miasta,bez żadnych problemów ,w ramach kontynuacji opieki nad tym terenem podpisaliśmy umowę na dzierżawę ów placu.Dzisiaj mali deweloperzy wraz z niespełnionym politykiem Panem Bogdanem Skupem chcą zabrać nam ów teren.Nikogo nie obchodzi że tworzy się tam historia od 40 lat,i może nie jest to historia Polski ale jest to historia kilku pokoleń które dbają o teren na którym stoją garaże,nasz najstarszy członek ma ponad 90 lat.Ludzie tam przebywający to byli wojskowi i ich rodziny,to strażacy,policjanci,pracownicy pobliskiego lotniska.Prócz garaży są tam drzewa,niektóre ponad stu letnie.Niestety dopadły nas czasy w których trzeba pokazać tyłek ,żeby nikt Ci nie zarzucił ,że nic nie robisz,nie ma Cię w internecie to jesteś nikim.Dlatego utworzyliśmy dla wścibskich ,profil na FB,dlatego zmienił się zarząd na młodszy ,by odpierać ataki.Po 40 latach przebywania na w/w terenie pojawiła się klika ,która pod pretekstem toalet,parkingu i w odgłosach helikopterów chce stworzyć strefę relaksu dla mieszkańców.Bzdura kompletna.Proszę państwa ,jest to temat grubymi nićmi szyty ,obok jest las gdzie można relaksować się jak nigdzie indziej,nie daleko jest parking .Zapraszam do odwiedzenia naszego nie dawno utworzonego profilu na FB,oraz autora tekstu do kontaktu ze mną poprzez Instagram @pawelpisarek19 . Bardzo chętnie zaprosimy do nas na teren,nie długo zbliżają się święta ,pokażemy że ta działka garażowa to nie tylko garaże ,myślę że będzie to ciekawszy artykuł.

# Wieża

04.11.2022 13:54

Działka została odebrana osiedlu przez panującą wówczas (1983) klasę komisarzy stanu wojennego. Już ztego moralnego aspektu powinna być dzierżawa wymówiona w ramach dekomunizacji. Po zbadaniu stopnia skażenia środowiska przez te 40 lat garażowania i remontowania samochodów, wywiezienia kilkuset metrów sześciennych ziemi na koszt członków dzierżawiącego stowarzyszenia, należy działkę zwrócić osiedlu. Działka dzierżawiona jest za skandalicznie niskie stawki, przewyższające kilkadziesiąt razy kwoty jakie płacą mieszkańcy - ciekawe dlaczego ten proceder trwał tak długo? Czas na wyczyszczenie chaniebnej spóścizny sowieckiej i jak najszybszą analizę ekspertów na ile teren jest do rekultywacji, zanim winowajcy się rozpierzchną i koszty poniesie gmina, czyli mieszkańcy!!!

# Paweł Pisarek

04.11.2022 19:35

Takich bzdur dawno nie czytałem,komentarz #wieża co najmniej absurdalny i żenujący .Warto się podpisać imieniem i nazwiskiem jak się pisze takie rzeczy,wiem w internecie można pisać wszystko,zapraszam każdego chcetnego który chce zobaczyć jaka jest prawda na nasz teren,chętnie udostepnie ,oprowadzę i poopowiadam po wcześniejszym umówieniu się,niestety nikt z krzyczących nie chce z nami się spotkać,w takim razie droga kliko ,mali deweloperzy ,walczcie o ten teren pod pretekstem wybudowania toalet ,parkingu -piszcie dalej takie bzdury o nas ,bądźcie jednak świadomi że ja wam zawsze wszędzie odpisze.Nie chcecie poznać prawdy ,nie chcecie nas odwiedzić ,wymyślacie bzdury o lakiernictwie ,naprawianiu samochodów,skażeniach.Raz piszecie ,że tam się nic nie dzieje i że szkoda terenu,raz że tyle robimy że skazilismy teren.Zawsze bronie prawdy,nienawidzę kłamstwa.Dlatego każdemu z osób które nie słusznie nas oczerniają bacznie się przyjrzę i nie będę bał tak jak Państwo ,zapytać prosto w oczy. Kontaktowalem się ze wszystkimi osobami którzy walczą o dany teren ,ani Stowarzyszenie Boernerowo,ani Pan Bogdan Skup nie chcieli z nami się spotkać,zatem siedźcie za monitorami ,w urzedach i opowiadajcie te bzdury dalej.Jednak bądźcie pewni,że każdą bzdurę będę dementował,mimo że to pewnie walka z wiatrakami.Jestem bardzo zaniepokojony zachowaniem dorosłych ludzi którzy nie chcą się spotkać,a gdzie tylko mogą nas oczerniają,nie ufam takim ludziom,będę im się baczniej przyglądał jak działają w innych kwestiach.Pozdrawiam

REKLAMA

# Orto Graff

04.11.2022 21:02

#Wieża napisał(a) 04.11.2022 13:54
chaniebnej spóścizny
Wieżo, masz srogi minus za te bysiory ortograficzne!

# Wieża

05.11.2022 18:08

# Orto Graff
dzieki za potwierdzenie odczytania.
:)
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA