REKLAMA

Bemowo

kultura »

 

Koncerty na bemowskim lotnisku zostaną "ukrócone"?

  28 października 2022

alt='Koncerty na bemowskim lotnisku zostaną "ukrócone"?'
Fot. Jakub Gręziak

Jedna z radnych oczekuje od władz dzielnicy podjęcia działań zmierzających do ograniczenia uciążliwości związanych z imprezami masowymi odbywającymi się na płycie lotniska. Mieszkańcom szczególnie miały dać się we znaki niedawne koncerty, odbywające się w ramach SBM Festival oraz festiwal ON AIR.

REKLAMA

Zdaniem radnej Ewy Przechodzień-Schmidt, ostatnio dwukrotnie koncerty na lotnisku zakłócały ciszę nocną na znajdujących się w pobliżu osiedlach. Pierwszy z nich, SBM Festival 2022 odbył się w dniach 25-27 sierpnia. Hałas miał rozpoczynać się o godzinie 19 i trwać do drugiej w nocy. Michael Jackson, Madonna i bogowie metalu - koncerty na lotnisku to już historia? Michael Jackson, Madonna i bogowie metalu - koncerty na lotnisku to już historia?
Jedni narzekali na hałas, inni chwalili sobie niesamowity klimat bemowskich koncertów. Teraz to już historia.

- Nie dość, że nie były przestrzegane godziny ciszy nocnej, to dodatkowo koncerty odbywały się w środku tygodnia - mówi radna. Kolejne koncerty miały mieć miejsce w dniach 9-11 września (festiwal On Air). Trwały one do godz. czwartej nad ranem, ze zdecydowanym nasileniem hałasu od godz. 1:30. - Natężenie dźwięku było tak duże, że uniemożliwiało odpoczynek nocny ludziom oraz zwierzętom domowym i leśnym. Dźwięk rozchodził się na ogromnym obszarze, mieszkańcy niektórych nieruchomości na osiedlu Boernerowo zgłaszali drgania murów - przekonuje radna Przechodzień-Schmidt.

Bloki potrafią drgać

Skargi mieszkańców z powodu koncertów na lotnisku pojawiają się co jakiś czas. Na przykład przed rokiem doszło do słynnego już koncertu rapera i idola młodego pokolenia - Maty. Wówczas to strażnicy miejscy otrzymali alarmujące zgłoszenie, że jeden z budynków przy ul. Sołtana cały drgał. Zarządzono ewakuację mieszkańców. Na miejscu były straż pożarna, pogotowie ratunkowe, pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego i policja. Strażacy stwierdzili, że powodem takiej reakcji budynku był koncert Maty. Część mieszkańców przyjęła te informacje z niedowierzaniem. W imprezie uczestniczyło około 30 tysięcy fanów. Jednak - jak widać - nie wszyscy byli z tego powodu zadowoleni.

Wstąp do księgarni

Wysłali prośbę

Jak informują władze dzielnicy prezydent miasta nie ma prawnej możliwości zakazania imprezy lub ograniczenia czasu jej trwania.

- Jesteśmy świadomi, iż ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych nie zabezpiecza interesów mieszkańców narażonych na nadmierny hałas wynikający z ich organizacji. Dlatego też bardzo poważnie traktujemy wszystkie uwagi i zgłoszenia. Wszystkie przekazujemy do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - informuje wiceburmistrz Jakub Gręziak.

Wspomniane Biuro zwróciło się już z prośbą do dyrektora Centrum Usług Logistycznych MSWiA, które jest zarządcą terenu lotniska, o rozważenie możliwości ograniczenia sposobu wynajmu terenu przy ul. Kaliskiego 57 na potrzeby organizacji imprez komercyjnych, szczególnie w godzinach nocnych.

REKLAMA

Co można zrobić?

Obecnie mieszkańcy, dla których koncerty są uciążliwe, mogą złożyć skargę do właściciela terenu, Rzecznika Praw Obywatelskich lub wystąpić z powództwem cywilnym do właściciela terenu, szczególnie jeśli zakłócanie ciszy nocnej jest notoryczne. W trakcie koncertu, mieszkańcy mają też prawo do zawiadomienia komendanta rejonowego policji Warszawa IV (właściwego dla terenu lotniska). Ma on obowiązek podjąć działania mające na celu zapewnienie przestrzegania przepisów, w tym chroniących przed hałasem i zapewniających porządek publiczny. Jak informuje wiceburmistrz Gręziak, w związku z SBM Festiwalem 2022, bemowski ratusz odnotował kilka telefonów od niezadowolonych mieszkańców.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (23)

# PKU

28.10.2022 07:46

nie wiem jakim cudem blok na Sołtana drgał, skoro u mnie na Lencewicza nic nie było słychać. Jak grała Metallica czy Rammstein to wszystko na balkonie słyszałem, a teraz nic.
Jestem jak najbardziej za tym, żeby koncerty nadal się odbywały, bo alternatywą jest Stadion Narodowy z fatalną akustyką.

# Tolek_niebanan

28.10.2022 09:28

Mieszkam na Perzyńskiego (Słodowiec) i zależnie od ustawienia sceny bywa, że delikatnie wibrują u mnie szyby. Ale ostatni raz tak było na AC/DC, czyli daaawno. No ale słychać. Akustyka to dziwna bestia jest.

# Umc-umc-umc

28.10.2022 11:24

Zgredowskie marudzenie.

REKLAMA

# kris78

28.10.2022 12:47

To jest miejsce idealne na konterty, ludzie też chcą się gdzieś bawić. To miejsce jest idealne i takich koncertów, powino być tutaj wiecej!

# MagdaW

28.10.2022 15:18

Ostatnio to już rzzeczywiscie było przegięcie...na Chomicżówce trzeba było zamknąć okna żeby cokolwiek wioeczorem w TV obejrzeć :(

# flow

28.10.2022 21:56

Tyle tam było koncertów, naprawdę ciężkiej muzyki... aż w końcu na Macie komuś coś drgnęło?

REKLAMA

# Mieszkaniec Sołtana

29.10.2022 21:58

To może by tak pani radna zajęła się poważnieszymi sprawami. Mieszkam na Sołtana i u mnie nic nie drżało. A jak kościół dzwoni to nikomu nie przeszkadza?

# Dzwą

01.11.2022 20:48

#Mieszkaniec Sołtana napisał(a) 29.10.2022 21:58
A jak kościół dzwoni to nikomu nie przeszkadza?
Zazwyczaj przeszkadza stalinowcom którzy przybłąkali się do Polski w 1945 roku i ich niektórym potomkom.

# szarik

02.11.2022 13:32

Ojojoj, dwa koncerty były, hałasy do nocy! A jak ryczące samolociki z lotniska od 6 do 22 terroryzują hałasem 3 dzielnice to już "lotnisko było od kredy i jury, nie podoba się to wypad swoją wieś". Poproszę o jak najwięcej koncertów i owieranie bramek od południa, przynajmiej te latające traktory uziemione. Jak Metallica grała to sam miód na uszy :)

REKLAMA

# Rocco

23.08.2023 23:20

Gdyby to były normalne koncerty to ok. Ale jest darcie ryja pseudo raperów, piski 14 latków i nic poza basem. Imprezy w srodku tygodnia do 2-3 w nocy to przegięcie pały. Nie każdy uczy się w gimnazie i ma teraz wakacje. Gorąco jak diabli, ale okien nie można otworzyć, bo leci jakaś wiejska muzyka przez pół nocy.

# Mieszkaniec z ul. Wolfkego 16

24.08.2023 09:46

Kasa kasa kasa...ktoś z gminy chyba bierze za te ,,koncerty,, niezłą działkę skoro kilkanaście koncertów rocznie odbywa się na płycie aeroklubu który również przytula odpowiednią kasę. Obecnie (23-26 sierpnia 2023) ktoś sobie wymyślił by było kilka dni jazgotu do godz 23!!! Ludzie idą do pracy na rano okna nie zamkniesz bo lato w pełni a władcy bemowa sobie w środku tygodnia koncerty organizują... ja mieszkam na ul Wolfkego 16 i zawsze jest słychać odgłosy koncertu a intensywne dudnienie szczególnie drży cały blok mieszkańcy po zachodniej stronie ulicy Powstańców Śląskich wzywali Policję. O dziwo jak był koncert Jacsona nie było słychać nic!!! Obecnie Jeszcze scenę kretyni ustawili frontem do osiedla a nie w kierunku wysypiska śmieci...rozmawiałem kilka miesięcy temu z v-ce burmistrzem powskim od ,,rozrywek wszelakich,, w gminie Bemowo i powiedział...że ma kilkadziesiąt e-maiil z podziękowaniami za koncerty...ciekawe czy od mieszkańców Bemowa w pobliżu sceny mieszkających również... mojego głosu powscy ,,właściciele bemowa,, przy najbliższych wyborach na pewno nie dostaną!!!

# Mieszkaniec z ul. Wolfkego 16

24.08.2023 09:57

#Mieszkaniec Sołtana napisał(a) 29.10.2022 21:58
To może by tak pani radna zajęła się poważnieszymi sprawami. Mieszkam na Sołtana i u mnie nic nie drżało. A jak kościół dzwoni to nikomu nie przeszkadza?
Kościelne dzwony biją o godzi 12 w południe przez minutę i w innych sporadycznych sytuacjach Pogrzeb ,Świeta. Trzeba mieć wiele nienawiści do czyjejś wiary i obrzędów by pisać takie brednie...
#kris78 napisał(a) 28.10.2022 12:47
To jest miejsce idealne na konterty, ludzie też chcą się gdzieś bawić. To miejsce jest idealne i takich koncertów, powino być tutaj wiecej!
Byłem po 23 z psem na spacerze i widziałem tych Ludzi wracających po koncercie przez osiedle ..srednia wieku to grubo poniżej 17 roku życia....rodzice tych dzieciaków to mają wiedzę co ich małoletni robia?....

REKLAMA

# Maciek813

24.08.2023 20:03

Problemem nie są koncerty jako takie a jedynie czas ich realizacji i seryjność dzień po dniu (!) przez dni kilka (!) co czyni je nieznosną zmorą nocną dla setek tysiecy mieszkańców Bemowa i dzielnic okolicznych!
Przypuszczalnie, gdyby koncerty były pojedyńcze - to znaczy z wielodniowymi odstępami - i odbywały się wyłącznie w soboty i w niedziele w godzinach od 15:00 do 22:00 to nikomu, nie przyszło by do głowy głosować przeciw!
Muzykę kazdy lubi!
Zatem wołam głośno przekszykując dochodzące zza okna brumy i bangi!
PRECZ Z KONCERTAMI SERYJNYMI NA BEMOWIE TRWAJACYMI WIELE DNI - DZIEŃ PO DNIU - GRANYMI W DNI ROBOCZE PO GODZINIE DWUDZIESTEJ DRUGIEJ!!!
Przecież w tej dzielnicy jeszce ktoś pracuje!

# Jan z Żoliborza

24.08.2023 21:50

Mieszkam na Żoliborzu, na ulicy Broniewskiego. Ponad 3 km w linii prostej od tego baraniego spędu. Nie dało się spać wczoraj i dziś zapowiada się to samo. Podobnie jutro i popojutrze. Po wyjściu na klatkę schodową jest jeszcze głośniej. Między blokami dżwięk odbija się tak, jakby wszystko drżało. Wszystko dudni i nap*****la. Początkowo sądziłem, że może jakiś de*il puszcza tę muzykę z któregoś z okolicznych domów, więc zrobiłem rundkę po okolicy, aż dotarło do mnie, że stoi za tym wyższy poziom umysłowego spier****nia. Podjechałem autem w kierunku źródła hałasu i autentycznie szczęka mi opadła i serio zrobiło mi się żal ludzi mieszkającym w bezpośrednim otoczeniu lotniska. Władze miasta za nic mają obywateli, którzy żeby zrzucić się na ich wypłatę muszą cięzko pracować bez prawa do wypoczynku. Okazuje się, że problem istnieje od lat. Ja na takie k***y więcej głosu nie oddam.

# Mieszkanka Bemowa

24.08.2023 22:36

Te koncerty to jakiś żart! W Sylwestra fajerwerków puszczać nie można bo zwierzęta się boją ale 5 dni dudnić to jest ok! Mój pies cały drży razem z szybami w oknach, mam go przez 5 dni faszerować uspokajaczami??? Współczuję dodatkowo ludziom z małymi dziećmi. To jakaś pomyłka! Nie dość że dudni to rano człowiek musi wcześniej wstać żeby się wykąpać bo przy tych temperaturach zamknięte okna robią swoje...jednym słowem człowiek rano wstaje śmierdzący, zmęczony , z kwadratowa głową :(

REKLAMA

# Nicki

24.08.2023 23:16

Swoją droga to trzeba mieć totatalnie wy....ne na ludzi żeby wydać zgodę na kilkudniowy koncert w tygodniu, trwajacy do późnych godzin nocnych.
Taki kraj, zero szacunku.

# Z Broniewskiego

25.08.2023 22:39

Dudnią cały wieczór i pół nocy, od rana (i to chwilę po 7!!!) robią próby, jakby ludzie nie musieli spać i pracować, nie mówiąc o zwyczajnym odpoczynku, i to wszystko jeszcze w środku tygodnia. No miodzio!

# Alex

26.08.2023 01:04

W dzień rozbiórka budynku na Powązkowskiej, w nocy koncert.......

REKLAMA

# Mieszkaniec osiedla Piaski

26.08.2023 19:40

Kiedy wreszcie włodaże Bemowa wzaczną sie liczyć z mieszkańcami, i przestaną wydawać zgodę na koncerty nocą, co zakłóca sen mieszkańców Bemowa i okolicznych osiedli? Tego roku to już przegięcie, wczoraj, 25go aż szyby drżały w oknach

# Mieszkanka Woli

26.08.2023 23:25

Na Kole (Wola) tez slychac dudnienie. Jestem fanka muzyki, sama bylam na koncercie na lotnisku...mieszkam tu od lat, ale nigdy nie slyszalam stamtad halasu, a zwlaszcza 4 dni z rzedu... teraz jest "dopiero" 23:23, ale halas w tygodniu o 2 nad ranem to przesada.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024