REKLAMA

Bielany

środowisko »

 

Mieszkańcy Bielan: dość smrodu, brudu i szczurów

  23 kwietnia 2014

alt='Mieszkańcy Bielan: dość smrodu, brudu i szczurów'

"Bielany - smród, syf, szczury, śmieci", "Chcemy żyć jak ludzie, a nie w smrodzie i brudzie", "Na prawo most, na lewo most, a dołem góra śmieci" - skandując i wykrzykując takie i podobne hasła mieszkańcy Bielan po raz kolejny protestowali, tym razem przed miejskim ratuszem, domagając się zamknięcia wysypiska w Radiowie. Tymczasem władze miasta uprawiają swoistą propagandę sukcesu, chwaląc się podpisaniem ostatnich umów na odbiór i zagospodarowanie śmieci z dziesięciu warszawskich dzielnic, pozostających dotychczas w systemie pomostowym.

REKLAMA

Przy okazji pierwszej wygranej MPO w miejskim przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów ze stolicy okazało się, że choć wysypisko w Radiowie miało działać do 2014 roku, to termin ten został przedłużony do 2016 roku. Mieszkańcy protestują już od dłuższego czasu, bo mają dość życia w smrodzie i w okolicy hałd śmieci a demonstracja na placu Bankowym była kolejnym "aktem rozpaczy". Mają żal do władz, że składają tylko obietnice bez pokrycia i nie liczą się ze zdaniem warszawiaków. A góry śmieci w Warszawie będą rosnąć, choć nie taki był cel "śmieciowej rewolucji". Chodziło o to, żeby było ekologicznie - śmieci powinny być przetworzone, ponownie wykorzystywane, a tylko niewielkie pozostałe resztki spalone albo składowane.

Tymczasem jedna z nowocześniejszych firm przetwarzania odpadów, czyli sortownia firmy Byś, która również brała udział w miejskim przetargu na wywóz śmieci, przegrała, bo ich oferta okazała się zbyt droga. Wraz z firmą Remondis zaskarżyły przetarg do Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie również przegrały.

- Wybór najtańszych ofert w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów w stolicy to tylko pozornie dobra wiadomość dla mieszkańców Warszawy. Mieszkańcy protestują już od dłuższego czasu, bo mają dość życia w smrodzie i w okolicy hałd śmieci a demonstracja na placu Bankowym była kolejnym "aktem rozpaczy". Stolica Polski powinna szukać rozwiązań proekologicznych, mających na celu ograniczanie masy odpadów trafiających na składowiska oraz gwarantujących odzysk surowców wtórnych, a nie tylko rozwiązań najtańszych, od których cały cywilizowany świat dawno odszedł - stwierdza Wojciech Byśkiniewicz, właściciel firmy Byś

- Byś po latach doświadczeń stworzył instalację, która może być wizytówką każdego nowoczesnego miasta. W warszawskich realiach okazaliśmy się niepotrzebni. Przegraliśmy rynkową rywalizację i nie zdołaliśmy obronić naszych racji przed Krajową Izbą Odwoławczą. Nadal jednak twierdzimy, że współczesna, odpowiedzialna gospodarka odpadami nie może opierać się wyłącznie na najniższych cenach. Takie podejście to błąd, za który prędzej czy później przyjdzie nam wszystkim zapłacić. Najniższe ceny dzisiaj oznaczają wyłącznie wysokie koszty w przyszłości. Rozstrzygnięcie warszawskiego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych nie zmienia naszego przekonania, że powinniśmy wspólnie zabiegać o taki model gospodarki odpadami, który nie zamieni stolicy Polski w śmieciowy skansen - dodaje Wojciech Byśkiniewicz.

Pod koniec 2016 roku wysypisko na Radiowie przestanie funkcjonować, a śmieci trafią najprawdopodobniej do podwarszawskiej gminy Zielonka. Czy i tamtejsi mieszkańcy muszą powoli przygotować się na smród, brud i protesty?

ak

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# Maks

12.02.2015 18:20

Jeżeli firma BYŚ myśli ze po zamknięciu MPO wywiezie śmieci 1 km dalej na ul. Wolczynska to każdy mieszkaniec Bielan musi się przed tym bronić ! BYŚ buduje ogromną kompostownie w środku Bielan na ul. Wolczynskiej 249 ! Nie można na to pozwolić w środku miasta !!!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA