REKLAMA

Bielany

środowisko »

 

Góra Radiowo: rekultywacja czy reaktywacja?

  14 czerwca 2012

alt='Góra Radiowo: rekultywacja czy reaktywacja?'

Już od lipca przyszłego roku za wywóz nieczystości na terenie Warszawy będzie odpowiadać miasto, które z tego tytułu będzie pobierać od każdego mieszkańca tzw. opłatę śmieciową. Sęk w tym, że w Warszawie są jedynie dwa miejskie specjalistyczne zakłady do przetwarzania odpadów - spalarnia na Targówku i kompostownia na Bielanach. Na Wólczyńskiej znajduje się też prywatna sortownia śmieci firmy Byś. - Nie chcemy, aby Bielany stały się bazą śmieciową dla całej Warszawy. I tak od dawna mamy dość smrodu kompostowni - mówią zdenerwowani mieszkańcy Radiowa.

REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania nie zaprzecza, że w dalszym ciągu przetworzone odpady komunalne z kompostowni trafiać będą na wysypisko śmieci. - Na razie jest ono czynne i ma jeszcze chłonność - mówi Adam Kiełczykowski, dyrektor działu realizacji inwestycji MPO, którego radni zaprosili do urzędu dzielnicy Bielany na posiedzenie komisji architektury, ekologii i gospodarki przestrzennej oraz komisji bezpieczeństwa. - Nam też zależy, aby składowisko przestało funkcjonować w jak najszybszym terminie. Ale to trzeba zrobić nie natychmiast, ale z głową i sensem - podkreślał dyrektor. Pierwszym krokiem zmian na lepsze ma być modernizacja kompostowni. - Do końca sierpnia zbudujemy halę przylegającą do budynków produkcyjnych, co w znacznym stopniu ograniczy emisję hałasu i zapachu - zapewnia Kiełczykowski. - Zmodernizujemy też ciąg technologiczny poprzez zastosowanie specjalnych urządzeń do napowietrzania pryzm kompostowych. Ograniczymy dzięki temu nieprzyjemne zapachy - twierdzi dyrektor.

W kwietniu MPO rozpoczęło budowę hali rozładunku odpadów na terenie kompostowni. - Całość prac powinna się zakończyć do 31 lipca 2012 r. - mówi Joanna Mroczek, rzeczniczka MPO. - To są moim zdaniem dwie dobre wiadomości - uważa Kacper Pietrusiński, wiceburmistrz Bielan. - Po pierwsze, dzięki zastosowaniu nowej technologii napowietrzania ograniczony zostanie okropny smród, który wydobywał się podczas przerzucana kompostu. Teraz napowietrzanie kompostu odbywać się będzie w pryzmach w hali. Po drugie, śmieci przestaną być rozrzucane po całej okolicy, bo rozładunek będzie odbywał się przy intensywnym napowietrzaniu poprzez dmuchawy - cieszy się Pietrusiński. - A co z toksycznymi wyciekami ze składowiska, które tworzą cieki wodne wokół góry śmieci? - pytał obecny na spotkaniu radny Ryszard Zakrzewski. MPO uspokaja. - Rowy z wodą są zasypywane. W styczniu został wybudowany kolektor do kanalizacji MPWiK i odcieki z kompostowni są odprowadzane do kanalizacji - zapewnia Adam Kiełczykowski.

Mieszkańcy Radiowa: stok to bajki

Choć według nowej ustawy miasto ma obowiązek wywozu śmieci jedynie od prywatnych właścicieli, miejscy radni przychylili się do propozycji wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka, aby śmieci odbierać również od prywatnych firm i biur. - Dzięki temu będziemy mogli zbudować spójny system gospodarki odpadami - mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka urzędu miasta. Na razie jeszcze nie wiadomo, jakie firmy będą odpowiedzialne za wywóz śmieci, ani w jaki sposób miasto wyliczy wysokość opłaty śmieciowej.

Mieszańcy Radiowa obawiają się, że pod pretekstem budowy stoku narciarskiego MPO chce jedynie zwiększyć chłonność obecnego wysypiska śmieci.
Pewne jest to, że do przetwarzania odpadów w Warszawie wciąż brakuje specjalistycznych zakładów: kompostowni, spalarni, sortowni. I choć w nowym systemie miasto zyska możliwość skuteczniejszego ubiegania się o pieniądze unijne na tworzenie takich instalacji, mieszkańcy Radiowa obawiają się, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania pod pretekstem budowy stoku narciarskiego chce jedynie zwiększyć chłonność obecnego wysypiska śmieci. Nie jest bowiem tajemnicą, że Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radiowie jest jednym z dwóch miejsc, gdzie po 1 lipca 2013 r. miasto będzie mogło utylizować śmieci. - MPO twierdzi, że uformuje górę pod stok narciarski i odda ją Babicom. Gmina Babice nie ma zaś pieniędzy na urządzenie tam infrastruktury narciarskiej. Już teraz połowę przetworzonych odpadów, kompostownia wyrzuca na czynne wciąż wysypisko śmieci. Rekultywacja góry śmieciowej to fikcja - uważa bielański radny Jan Zaniewski. - Cały ten pomysł ma na celu nie rekultywację, lecz reaktywację tej góry śmieciowej - dodaje. Wiadomo, że chłonność góry w Radiowie jest już na wyczerpaniu. Powstaje więc pytanie, czy modelowanie góry w Radiowie oznacza jedynie robienie miejsca na kolejne odpady i zwiększanie chłonności góry, czy rzeczywiście chodzi o jej kształtowanie pod kątem przyszłego stoku narciarskiego?

Dyrekcja MPO zapewnia, że modelowanie góry odbywa się w oparciu o opracowany projekt budowlany rekultywacji składowiska odsiewów budowlanych Radiowo z docelowym kierunkiem rekultywacji jako stok narciarski. - Nie zamierzamy wychodzić z odpadami poza dotychczasowy obręb składowiska - zapewnia Joanna Mroczek, rzeczniczka MPO. - Planujemy składować je do momentu, gdy bryła będzie ukształtowana zgodnie z projektem, który został wykonany tak, aby przewidywał bezpieczną eksploatację składowiska. Dlatego też nie można mówić, że działania rekultywacyjne na składowisku służą zwiększeniu jego chłonności - odpowiada stanowczo rzeczniczka.

Czy po 1 lipca 2013 r. Bielany z zielonej dzielnicy staną się miejscem kojarzonym jedynie z utylizacją odpadów? Miasto uspokaja. - W tej chwili i tak najwięcej odpadów z Warszawy wywożonych jest do Mławy - mówi Agnieszka Kłąb z urzędu miasta. - Będziemy starać się iść w kierunku przetwarzania i recyklingu śmieci. Już dziś przejęta rok temu przez MPO spalarnia na Targówku odzyskuje 10 razy więcej śmieci niż dotychczas, wytwarzając energię elektryczną. Za kilka lat składowanie będzie o wiele mniejsze - dodaje rzeczniczka.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy