Jesień na Białołęce: zmiana warty w ratuszu
31 grudnia 2012
Nasze podsumowanie roku na Białołęce finiszuje: ostatni kwartał przyniósł spore zamieszanie w ratuszu. Ale o tym nieco później, bo teraz...
Październik
Na remont Skarbka z Gór czekali wszyscy okoliczni mieszkańcy, którzy mieli dość nierównej i zbyt wąskiej drogi. W lipcu ruszyła przebudowa, skończyła się pod koniec września, a w październiku mieszkańcy mogą się cieszyć z kursującego ulicą autobusu 527 - wcześniej, przed przebudową, było to niemożliwe. Co z tego, skoro równa jezdnia zachęca piratów drogowych?
5 października niespodziewanie dla wszystkich rusza frezowanie Mehoffera. Jedna z najbardziej zaniedbanych głównych ulic na Białołęce w jeden weekend z połatanej i dziurawej zrobiła się gładka. Wcześniej Zarząd Dróg Miejskich zasypał rów melioracyjny - na prośbę właściciela działki. Na potop nie trzeba było długo czekać.
Wspominaliśmy o planach utworzenia dwóch stacji Veturilo na Białołęce? System się mnoży - w marcu 2013 ma być ich cztery: przy ul. Hanki Ordonówny w okolicach pętli Nowodwory, na placu przed urzędem dzielnicy Białołęka, trzecia - w okolicach komisariatu policji przy ul. Myśliborskiej. Czwarta - w sąsiedztwie osiedla Derby - pozwoli na połączenie z sąsiednim Targówkiem.
Jakiś bardzo kolejowy ten rok - w Płudach jest niewielki wymiarami mankament: dwa schodki prowadzące na peron, które są istotną barierą dla niepełnosprawnych, matek z wózkami czy rowerzystów. - Projekt był uzgadniany ze wszystkimi. Został zatwierdzony, a w związku z dofinansowaniem unijnym obowiązuje nas nienaruszalność inwestycji w ciągu pięciu lat. Nie możemy tam nic zmieniać i poprawiać - mówi dyrektor Zakładu Linii Kolejowych Jan Telecki. Przez pięć lat nie można niczego zmieniać - w tym likwidować dwóch schodków - bo zła Unia zabierze kasę za wiadukty. Brawo!
Przy okazji pieniędzy: Białołęka wydaje rocznie 30 tysięcy na drukowanie i powielanie dokumentów dla radnych. Po sesjach w znakomitej większości papiery trafiają do kosza. Kto by nie chciał pańskim gestem wydać 2,5 tysiąca złotych na makulaturę?
Listopad
Po liście od naszego Czytelnika, który skarży się na chamstwo i prostactwo kierowcy stołecznego autobusu rusza burza.
W czerwcu dyrekcja gimnazjum przy Strumykowej alarmowała urząd dzielnicy o złym stanie nawierzchni boisk przy BOS. Do tej pory nie zrobiono nic poza wstrzymaniem zajęć dla uczniów. Teraz trzeba wyłożyć ok. 0,5 mln zł na remont boiska. Nieczynny jest też całkowicie nowy obiekt przy Kowalczyka. Tutaj zapomniano o... konserwacji, przez co orlik utracił gwarancję, nieoficjalnie mówi się o stracie kilkuset tysięcy zł - piszemy na początku miesiąca. Generalny remont? W przyszłym roku.
Jeszcze wiosną wszyscy mieli nadzieję, że przy stacji Płudy powstanie parking park&ride. Nic z tego. Ani w przyszłym, ani w kolejnym roku szans na jego budowę nie ma - miasto zabrało Zarządowi Transportu Miejskiego pieniądze na realizację inwestycji parkingowych.
Koniec epoki Jacka Kaznowskiego na Białołęce - władze PO cofnęły mu rekomendację do piastowania funkcji burmistrza. To druga - tym razem udana - próba usunięcia samorządowca związanego od 18 lat z Białołęką. Powód? Konflikt burmistrza ze swoimi zastępcami i radą dzielnicy. Na czele zarządu dzielnicy stanie najprawdopodobniej Adam Grzegrzółka, obecny wiceburmistrz Pragi Południe. Po przeczytaniu tego newsa w "Echu" niektórzy w urzędzie dzielnicy płaczą.
Grudzień
3 grudnia radni przyjęli rezygnację Jacka Kaznowskiego ze stanowiska burmistrza i wybrali Adama Grzegrzółkę na nowego burmistrza. Zarówno za odwołaniem Kaznowskiego, jak i za wyborem Grzegrzółki głosowało 14 radnych. Zastępcami nowego burmistrza będą dotychczasowi wiceburmistrzowie: Piotr Jaworski (17 głosów) i Piotr Smoczyński (16 głosów).
O tym, że wiadukt na Marcelinie, gdzie Marywilska przechodzi w Czołową jest w fatalnym stanie, wiadomo nie od dziś. Z tego powodu została ograniczona tam dozwolona prędkość. Policja skrupulatnie wykorzystuje sytuację, wystawiając kierowcom mandaty za jazdę 45 km/h...
Wiktor Tomoń