REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

inwestycje

 

Gordyjski węzeł Janickiego, co dalej z S7?

  13 czerwca 2012

Gordyjski węzeł Janickiego, co dalej z S7?
Lokalizacja węzła przy ul. Rodziny Połanieckich i Maszewskiej nie spowoduje konieczności wcześniejszego zjazdu z TMP dla wszystkich kierowców, którzy tą trasą będą jeździć np. na Bemowo, poprzez przedłużenie ul. Maczka - uważa działacz SISKOM.

Budowa bielańskiego odcinka trasy S7 od lat wzbudza ogromne emocje, zwłaszcza wśród mieszkańców Chomiczówki. Ze względu na protesty inwestor zrezygnował z budowy węzła Chomiczówka przy ul. Rodziny Połanieckich i Maszewskiej, projektując węzeł Janickiego przy Wólczyńskiej, która po przebudowie wraz z Arkuszową stanie się ulicą Janickiego.

REKLAMA

Gdy dwa lata temu bielańscy radni omawiali przebieg trasy S7, przedstawiciele SISKOM zaproponowali, aby powrócić do pierwotnej lokalizacji węzła. - Węzeł Janickiego w obecnej lokalizacji nie odkorkuje ulic na Bielanach - uważa Wojciech Tumasz, członek zarządu SISKOM.

Węzeł Janickiego powstał po to, aby połączyć S7 z planowaną Trasą Mostu Północnego. Z powodu odgięcia TMP na północ, węzeł ten nie będzie jednak stanowił atrakcyjnej drogi dla kierowców chcących dojechać na północno-wschodnie Bemowo, czy zachodnie Bielany.

GDDKiA liczy, że z budową trasy S7 uda się wystartować już w pierwszym kwartale 2014 r. Prace miałyby potrwać do połowy 2017 r.
- To nie tylko wydłuży czas jazdy, lecz spowoduje, że kierowcy będą z trasy mostu zjeżdżać wcześniej na lokalne ulice Bielan, powodując wzmożony ruch na drogach - uważa Tumasz.

Węzeł na siłę

W opinii przedstawicieli SISKOM węzeł Janickiego nie jest dobrym rozwiązaniem, a jego projekt został w ostatnich latach stworzony na siłę po tym, jak na Bielanach tereny wokół trasy S7 i TMP przeznaczone pod węzeł obu tras, zostały mocno zabudowane wysokimi budynkami wielorodzinnymi. - Nic dziwnego, że teraz mieszkańcy protestują przeciwko budowie trasy S7, o której przebiegu nie byli informowani przy zakupie mieszkań - mówi Wojciech Tumasz. - Teraz można już tylko zapobiec rozjeżdżaniu bielańskich ulic poprzez zmianę lokalizacji węzła Janickiego - dodaje. SISKOM proponuje więc, aby węzeł S7 z TMP budować według dotychczasowych planów. - Istniejące w Polsce prawo środowiskowe z pewnością wymusi półtunele (jak na Trasie Toruńskiej) jako środek zabezpieczający okoliczną zabudowę przed hałasem i spalinami. Lokalizacja węzła obok budynków przy ul. Rodziny Połanieckich i Maszewskiej nie spowoduje konieczności wcześniejszego zjazdu z TMP dla wszystkich kierowców, którzy tą trasą będą jeździć np. na Bemowo, poprzez przedłużenie ul. Maczka. Gdy zjazd z TMP będzie możliwy na węźle Janickiego, wówczas kierowcy jadący na Bemowo, zjadą z TMP przy Wólczyńskiej, aby następnie ul. Conrada dojechać do Powstańców Śląskich. Taki scenariusz z pewnością nie będzie korzystny dla mieszkańców - argumentuje Tumasz.

Budowę węzła Janickiego w okolicy ul. Rodziny Połanieckich już w 2010 r. postulował bielański radny Marek Goleń. W jego opinii taka zmiana lokalizacji pomogłaby uniknąć paraliżu komunikacyjnego na południowym odcinku trasy S7. Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przypominali wówczas, że w tym rejonie S7 ma biec estakadą nad ewentualną trasą łączącą most z ul. Janickiego, a połączenie TMP z węzłem Janickiego w kierunku południowym ma biec w tunelu pod S7. Trasa Mostu Północnego docelowo miała połączyć Białołękę z Włochami. Jej budowa została jednak przełożona do realizacji na lata po 2033 r.

Zapraszamy na zakupy

Przebieg S7 do zmiany?

Budowa trasy S7 widnieje w uchwalonym w styczniu 2011 r. przez Radę Ministrów Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Ujęta jest też w programie budowy dróg ze środków unijnych na lata 2014-2020. GDDKiA liczy więc, że z budową trasy uda się wystartować już w pierwszym kwartale 2014 r. Prace miałyby potrwać do połowy 2017 r. Skąd ten optymizm?

24 października 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w całości decyzję środowiskową dla trasy S7 Warszawa - Czosnów i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W lutym 2012 r. RDOŚ wezwał GDDKiA do zaktualizowania materiałów do decyzji środowiskowej. - Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie tej dokumentacji - mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA. - Nie możemy więc szczegółowo opisywać przebiegu trasy, gdyż musimy poczekać na nowe materiały do decyzji środowiskowej, które uszczegółowią rozwiązania techniczne - podkreśla rzeczniczka. - Na tym etapie projektowym nie można też podać szczegółów odnośnie rozwiązań technicznych węzła Janickiego - dodaje. Jest więc szansa na zmianę lokalizacji węzła. Wszystko w rękach dzielnicowych radnych. - Zaproponowane przez biuro projektowe rozwiązania zostaną przesłane do poszczególnych dzielnic i gmin w celu zaopiniowania - informuje Tarnowska.

Którędy?

Na odcinku Czosnów - Kiełpin (Łomianki) droga miała być poprowadzona istniejącym korytarzem krajowej siódemki, który miał zyskać dodatkowy pas ruchu. Następnie od węzła Kiełpin miała przebiegać po zachodniej stronie terenów zabudowanych w Łomiankach. Na obszarze Bielan trasa została zaplanowana po zachodniej stronie cmentarza na Wólce Węglowej, a dalej pomiędzy osiedlem Chomiczówka a Fortem Wawrzyszew. Nad ulicą Wóycickiego oraz w węźle Janickiego droga miała iść po estakadzie, następnie na terenie Bemowa wschodnim skrajem lotniska, i dalej pomiędzy osiedlem Wrocławska a Fortem Bema do węzła z trasą S8. W rejonie osiedla Chomiczówka oraz na terenach sąsiadujących z zabudową mieszkaniową Bemowa aż do rejonu węzła z Trasą AK (węzeł "NS") trasa S7 miała przebiegać w tunelu. Korytarz projektowanej drogi S7 przecinać miał następujące istniejące ulice: Wólczyńską, Arkuszową, Kwitnącą, Księżycową, sieć ulic dojazdowych na Chomiczówce, następnie ul. Piastów Śląskich, Powstańców Śląskich i Księcia Bolesława. W ramach inwestycji docelowo miało powstać aż osiem węzłów drogowych.

Czy taką trasą zostanie poprowadzony północny wylot z Warszawy na Gdańsk? Okaże się to, gdy GDDKiA przedstawi poprawiony projekt S7. Kiedy? Tego na razie jeszcze nie wiadomo. Niemal pewne jest to, że w Łomiankach powróci temat "obwodnicy nadwiślańskiej", czyli poprowadzenia trasy S7 wzdłuż wału przeciwpowodziowego.

Anna Przerwa

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (8)

# nie ma zmian

13.06.2012 13:40

Napiszę tylko.....pechowa ta nasza północna Warszawa. Brak planów zagospodarowania na Bielanach -Młocinach.Od 40 lat "zero" zmian na tej wylotówce z lat 70 tych.Obudzmy ratusz !!!

# aniazbielan

13.06.2012 21:42

Obudźmy!!!! do pracy na 8 w sobotę jadę 7 min. (z Estrady na Reymonta) a w poniedziałek muszę wyjechać o 7 żeby nie stać w korasie. Mieszkańcy Łomianek, Nowego Dworu, Czosnowa i okolic zrobili sobie niekorzystny dla nas skrót. Nie wiem czy trasa rozwiąże ten problem czy może jeszcze bardziej nas nie zablokują. Liczę, że pojeżdżę po Estrady na rolkach ;D

# gość

14.06.2012 00:32

Róbcie tą trasę bo w ciągu Maczka-Powstańców Śl.-Conrada coraz częściej się stoi a nie jedzie. Sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła po otwarciu Mostu Północnego. W godzinach szczytu jest tu permanentny korek!

REKLAMA

# adamb7

14.06.2012 01:52

czyli próba wepchnięcia węzła na Rodziny pałanieckich znowu wraca...to zła informacja bo wybrany wariant choć nie idealny może to był jednak kompromisowy...czyli walka z S-7 zacznie się od początku...widocznie tak juz musi być w tym kraju że węzły drogowe lokuje się w sąsiedztwie osiedli a nie na niezurbanizowanych terenach...szkoda...wyobrażam sobie co się zacznie na Chomiczówce zwłaszcza że Bemowo próbuje wepchnąc węzeł z Maczka w rejon Kwitnącej czyli na skraju Chomiczówki próbuje się ulokować dwa potężne węzły drogowe

# Alfista

14.06.2012 11:08

Węzeł proponowany przez SISKOM jest optymalny pod względem dystrybucji ruchu. Niepodłączanie trasy mostu północnego do tej trasy jest kompletnie chorym pomysłem, który wprowadza znaczny ruch na ul. Conrada, która jest kompletnie na to nieprzygotowana!
Jeśli chodzi o ludzi którzy mieszkają przy Połanieckich, Bogusławskiego itd., to plany budowy arterii w tamtym miejscu są starsze niż te blokowiska. Tyle że kiedyś nikt nie wierzył, że zostaną zrealizowane - i faktycznie mija kilkadziesiąt lat i żadnych prac budowalnanych nie ma. Droga jest jednak konieczna i nie powinno nikogo dziwić, że będzie wytyczona właśnie TAMTĘDY.
Lepiej dla tych mieszkańców jest zgodzić się teraz, gdy jest "moda" na ekrany - bo dostaną coś podobnego do tego na trasie toruńskiej. Jak za kilka lat normy hałasu zmienią, to dostaną znacznie gorzej wyciszoną trasę. A ona i tak tam powstanie.

# adamb7

14.06.2012 12:22

przecież TMP według wybranego wariantu jest połączona z S-7 ale na wysokości Janickiego a nie Rodziny Pałanieckich, ten wariant nie byl wcale zły, owszem...węzeł był trochę odgięty ale w przypadku trasy bezkolizyjnej nie ma to praktycznie większego znaczenia, również argument że lokalizacja węzła proponowana przez SISKOM coś zmieni w stosunku do Conrada to kompletne pomieszanie pojęc, przypominam że nie było w ogóle wariantu z węzłem na Rodziny Pałanieckich, jedyny wariant z węzłem w tym rejonie to wariant II A i II B który nie może być zrealizowany ze względu na plany utrzymania lotniska Babice, ruch przewidywany na tej trasie wyklucza możliwość ulokowania węzła na Rodziny Pałanickich zwłaszcza takiego który miałby mieć jeszcze połączenie z lokalnymi ulicami, dla odciązenia Conrada miał być węzeł Maczka na lotnisku połączony z Maczka i Wrocławską

REKLAMA

# zenon

14.06.2012 15:16

Węzeł wewnątrz Warszawy na terenach niezurbanizowanych? Brzmi to nieco abstrakcyjnie.

# chomiczek-króliczek

19.06.2012 22:22

A może już czas przestać przejmować się pyskowaniem protestującej gawiedzi z Chomiczówki i zrobić S7? Jeżeli będzie się ciągle siadać do stołu i konsultować, to trasa nigdy nie powstanie, bo gawiedź zawsze będzie protestować. Osiedla przy Rodziny Połanieckich i Księżycowej to nowe inwestycje, więc nie widzę powodu, aby ich mieszkańcy mieli tutaj cokolwiek do gadania.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA