REKLAMA

Białołęka

Inwestycje

 

Co dalej z Kanałem? "Nie chcemy bulwarów"

  12 kwietnia 2016

alt='Co dalej z Kanałem? "Nie chcemy bulwarów"'

Trwają dyskusje na temat zagospodarowania brzegów Kanału po budowie gazociągu. Większość zabierających w niej głos mieszkańców chce półdzikiego terenu rekreacyjnego.

REKLAMA

Niespodziewana wieść o budowie obok Kanału Żerańskiego gazociągu, dostarczającego paliwo do elektrociepłowni przy Modlińskiej, była dla mieszkańców Białołęki jedną z najważniejszych informacji ubiegłego roku. Po pierwszych nerwowych spotkaniach z przedstawicielami PGNiG Termiki i Gaz-Systemu sprawę postanowił przejąć warszawski ratusz, który przekaże inwestorom, jakiego Kanału chcą warszawiacy.

Po co nam ta rura?

- Rozbudowa elektrociepłowni na Żeraniu o blok gazowy jest niezwykle ważną dla gospodarki Warszawy inwestycją - mówi wiceprezydent Michał Olszewski. - Spalanie węgla generuje problemy nie tylko ekologiczne, ale także transportowe, związane z dostarczaniem paliwa i usuwaniem popiołu. Dzięki tej i kilku innym inwestycjom do 2021 roku zmniejszymy zużycie węgla w Warszawie o połowę.

Budowa gazociągu jest więc niezwykle kosztowną inwestycją w ekologię, ale także okazją do zagospodarowania brzegów Kanału Żerańskiego, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zdziczały, stając się siedliskiem m.in. lisów, bobrów i dzięciołów.

Kup bilet

Zieleń zieleni nierówna

Dokładny przebieg gazociągu poznamy najwcześniej w lipcu i dlatego wciąż nie wiemy, ile drzew zostanie wyciętych podczas jego budowy. Szacunkowo mówi się o co najmniej tysiącu drzew, zaś najwyższa pojawiająca się podczas dyskusji liczba to 3000.

- Nie każdego drzewa będzie szkoda, bo nie każde pełni taką samą funkcję w ekosystemie - mówi Olszewski. - Wiele rosnących nad Kanałem drzew to inwazyjne klony jesionolistne i robinie akacjowe. To nie jest taka zieleń, jaką chcielibyśmy widzieć w tym miejscu.

Złożona z mieszkańców Białołęki rada konsultacyjna proponuje zasadzenie nad Kanałem zróżnicowanych drzew i krzewów, które docelowo stworzą półdziki teren zamieszkany przez zwierzęta. Ciekawym pomysłem są krzewy dające owoce jadalne dla ludzi.

REKLAMA

Co dalej?

- Na ostatnim spotkaniu w białołęckim ratuszu przeważała opinia, że tereny powinny pozostać dzikie - mówi radny Filip Pelc. Praktycznie wszyscy, którzy zabierają głos w sprawie zagospodarowania brzegów Kanału, mówią o stanie zbliżonym do naturalnego, ze ścieżką pieszo-rowerową zbudowaną z wodoprzepuszczalnej, mineralnej nawierzchni. Wiceprezydent Olszewski wyobraża sobie brzegi Kanału urządzone podobnie do prawego brzegu Wisły. - Z drzew, które zostaną usunięte w trakcie wycinki, miałyby powstać ławki i reszta infrastruktury. Koncepcja utworzenia czegoś na kształt betonowych bulwarów upadła. I dobrze. Pojawiło się też sporo pomysłów dotyczących ożywienia Kanału, m.in. poprzez utworzenie pomostów czy wsparcie kajakarzy. Mają zostać także podjęte rozmowy z gminą Nieporęt w sprawie utworzenia ścieżki rowerowej.

Praktycznie wszyscy, którzy zabierają głos w sprawie zagospodarowania brzegów Kanału, mówią o stanie zbliżonym do naturalnego, ze ścieżką pieszo-rowerową zbudowaną z wodoprzepuszczalnej, mineralnej nawierzchni. Wiceprezydent Olszewski wyobraża sobie brzegi Kanału urządzone podobnie do prawego brzegu Wisły.

- Warto uwzględnić co najmniej jedną przystań kajakową, obok osiedla Regaty, a może także kolejną przy terenie rekreacyjnym przy Długorzecznej - mówi radna Agnieszka Borowska.

O tym, czy Kanał stanie się rajem dla miłośników sportów wodnych, zadecyduje zarządzający nim Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. To kolejna instytucja, z którą samorządy Warszawy i Białołęki będą musiały rozmawiać o przyszłości Kanału.

W najbliższym czasie planowane są warsztaty, podczas których mieszkańcy dzielnicy wypracują ostateczną koncepcję zagospodarowania brzegów. W drugiej połowie roku poznamy dokładny przebieg gazociągu. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

(dg)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (10)

# realista

20.04.2016 20:42

Wazne zeby w koncu pojawily sie tam smietniki i okolica byla sprzatana z tego syfu jaki tam czesto zostawiaja ludzie po sobie

# Meggg

21.04.2016 08:11

Śmietniki będą na przełomie maja i czerwca,informacja ze strony dzielnicy na FB. Później będzie też więcej dostawionych na pewno. Pozatym z czystością coraz lepiej, ludzie sami sprzątają. W sobote akcja sprzatania z racji dnia ziemi, warto się ruszyć zza komputera i poświęcić chwile:)

# nala

27.04.2016 14:34

Zgadzam się, żaden bulwar nie pomoże jeśli dzielnica nic nie zrobi z brzydkim zapachem, czy śmieciami na każdym kroku, których nie sposób nie zauważyć spacerując nad Kanałem Żerańskim.
Wstyd, że takie inwestycje jak kosze na śmieci są propozycją do budżetu partycypacyjnego, powinno to być zadanie realizowane przez dzielnicę, jeśli chce aby teren ten był atrakcyjny i przyjazny dla jej mieszkańców.

REKLAMA

# Lew II

27.04.2016 15:00

Jest też druga strona medalu: brak jakiegokolwiek obycia wśród niektórych mieszkańców, którzy przynieść śmieci potrafią ale wynieść ze sobą to już ciężko. Mentalność się musi zmienić, bo nawet kilka metrów do kosza będzie za daleko.
#nala napisał(a) 27.04.2016 14:34
Wstyd, że takie inwestycje jak kosze na śmieci są propozycją do budżetu partycypacyjnego, powinno to być zadanie realizowane przez dzielnicę, jeśli chce aby teren ten był atrakcyjny i przyjazny dla jej mieszkańców.

# Kowalczyka

27.04.2016 15:14

Mam takie wrażenie że ktoś tu się bardzo stara przedstawić ten wspaniały i wyjątkowy mimo wszystko teren w negatywnym świetle żeby łatwiej było go zniszczyć przez wiadome spółki gazowe. Ale zostawmy to. Może wszyscy tak głosujący w tej sprawie powiedzą o jaki obszar im chodzi? Gazociąg ma ok 10 kilometrów a więc obejmuje bardzo duży teren, różnie zurbanizowany. Są osiedla, tereny bardziej dzikie, ścieżki rowerowe, mosty, szpalery drzewostanu i tak dalej można długo wymieniać. Jak ktoś pisze że "nad Kanałem Żeranskim jest coś tam" to niech zdaje sobie sprawę że mówi o kilkudziesięciu albo i więcej hektarach. Także ciekaw jestem bardzo gdzie to tak źle jest?
Druga kwestia. Ja rozumiem że łatwo jest pisać w internetach ale skoro uważasz że jest problem to warto byłoby coś w tej sprawie zrobić, czyż nie? Były już 2 spotkania, temat jest non stop podnoszony w ratuszu, co więcej można samemu się cokolwiek zaangażować?

# iks

27.04.2016 15:41

Ludzie narzekają bo tak jest prościej. Szczęśliwie są też tacy którym się chce coś zrobić. Liczę że temat będzie popchnięty do przodu i pewnego dnia nie obudzimy się na pustyni bo tego nikt chyba nie chce

REKLAMA

# Kanałek

21.05.2016 22:28

Nie wiem o jakim bulwarze toczy się ta dyskusja, bo dobrze byłoby zobaczyć chociażby uproszczony projekt. Ja osobiście jestem za wykonaniem bulwarów w jakimś miejscu. Może małego portu dla kajaków, żaglówek. Miejsca, gdzie można by się zatrzymać w pobliżu samochodem i przejść nad wodę, a tam może zjeść obiad na bulwarach czy nawet barce na wodzie. Kanał w miejscu poszerzenia byłby też świetnym miejscem dla sportów wodnych. Może wyciąg do nart wodnych. Wyłącznie nieuporządkowany teren i wokół krzaki i pokrzywy nie wszystkim odpowiadają.
Warto też zwiększyć ilość ścieżek rowerowych.

# Kowalczyka

22.05.2016 08:41

Myślę że kwestią nazewnictwa nie ma się co przejmować. Chodzi o to że bulwar w rozumieniu warszawskim to jest ogromna połać betonu jak nad Wisłą. Myślę że każdy rozumie że nie tędy droga. No więc kwestia taka żeby zrobić coś podobnego jak po naszej stronie, na wysokości Pragi czyli ścieżka gruntowa, utwardzona wśród zieleni, to po pierwsze. Tam to się fajnie sprawdza, każdy kto bywa to wie. Tu jest dodatkowy plus że teren jest równy bez wzniesień, łatwiej to utrzymać i łatwiej spacerować jeździć itp, wszystko widać z daleka:)
Do tego elementy typowej rekreacji, ławki, polany, ścieżki no i kosze na śmieci. Wszystko fajnie rozplanowane. Na ten moment to będzie naprawdę sporo. Do tego dużo zieleni. Pamiętajcie o tym że obecnie może się wydawać że jest jej b. dużo ale to jest złudne bo jak będą budować gazociąg, wytną większość. Także wiele starych drzew które kilkadziesiąt lat będą odrastać, albo i więcje. To też jest ważne żeby przywrócić zieleń..
Miejsce z barką już jest przy Płochocińskiej dokładnie takie jak opisujesz:) Generalnie to usługi zależą od zapotrzebowania więc to poza tematem. Sporty wodne podobnie. Spójnia Warszawa plus kilka miejsc do wodowania chociaż oczywiście warto też o to zadbać. Tylko pamiętaj o tym że kanał sam w sobie jest wąski i musi mieć tzw żeglowność więc nie wiem czy fizycznie jest możliwe zrobienie czegoś w stylu portu. Obstawiam że nie bo jakoś nie widziałem żeby ludzie trzymali większe łódki przy brzegu. Druga sprawa że przy brzegu jest b. płytko więc to odpada. Fajna opcja to przywrócenie świetności portu żerańskiego ale pomijając nawet koszty z tego co wiem teren jest już wysprzedany deweloperom więc będą osiedla a nie port :( No ale to już takie rozważania na marginesie. Nie można chcieć wszystkiego od razu:) Ale każdy pomysł myślę że do przedyskutowania, będą warsztaty czy tam jak zwał te spotkania, można przyjść i zgłosić uwagi.

# Kanałek

22.05.2016 13:01

Jestem za wycięciem krzaków i zagospodarowaniem części kanału. Nie myślę o betonowaniu brzegów, ale o stworzeniu czegoś bardziej przyjaznego dla mieszkańców.

REKLAMA

# Kowalczyka

22.05.2016 20:05

Drzew mój drogi, drzew. Tak się nieszczęśliwie składa że PGNiG do spółki z Gaz Systemem wytną ok 1400 (TYSIĄC CZTERYSTA!!!) samych drzew. Może i więcej bo nie podają szczegółow. To tak jakbyś wyciął Ogród Krasińskich albo Ogród Saski. Taki obszar. Daje do myślenia? To jeszcze dodam że większość tych drzew jest kilkudziesięcioletnia więc kolejne kilkadziesiąt lat będą wracać do takiego stanu. Jak dobrze pójdzie. A nawet odrośnięcia 20-letnich drzew niektórzy mogą nie doczekać. To jest katastrofa ekologiczna i trzeba być tego świadomym. Z resztą tego co napisałeś o zagospodarowaniu się zgadzam zasadniczo. Zieleń > beton:)
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break