REKLAMA

Wawer

środowisko »

 

"Chrońmy Zakole Wawerskie". Czas na wykup działek od właścicieli

  2 listopada 2021

alt='"Chrońmy Zakole Wawerskie". Czas na wykup działek od właścicieli'
źródło: Wikimedia Commons / Dariusz Kowalczyk

Aktywiści i naukowcy apelują do prezydenta Rafała Trzaskowskiego i warszawskich radnych o objęcie ochroną mokradeł przy Płowieckiej i Wieniawy-Długoszowskiego.

REKLAMA

"Zakole Wawerskie - rozległy podmokły teren znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Wawer. Położony jest na południe od zbiegu Trasy Siekierkowskiej oraz ulic Ostrobramskiej, Płowieckiej i Traktu Lubelskiego, następnie ciągnie się w kierunku południowo-wschodnim wzdłuż Kanału Zerzeńskiego aż po Wólkę Zerzeńską. Na jego dawnym obszarze wybudowana jest również część Osiedla Gocław" - tak o mokradłach przy Płowieckiej pisze Wikipedia.

Zakole Wawerskie - co to jest?

Teren Zakola Wawerskiego obejmuje zarośnięte głównie przez ols starorzecze Wisły oraz otwarte tereny podmokłe i uprawne. Jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków w skali miasta, a według niektórych opinii liczba gatunków lęgowych jest tam największa w Warszawie. Na przestrzeni wielu lat obserwowano na Zakolu Wawerskim łącznie około 130 gatunków ptaków, w tym około 70 lęgowych. Gniazdują tam m.in. błotniak stawowy, derkacz, wodnik, dzięcioł czarny, trzciniak, brzęczka, świerszczak, strumieniówka, muchołówka mała, dziwonia, remiz, słowik szary i gąsiorek. Na Zakolu występują także m.in. bobry, zaskrońce i traszki.

- Jest to mało znany, lecz unikatowy dla dużej metropolii zwarty kompleks mokradłowy z porośniętym lasem olszowym torfowiskiem oraz rozległymi podmokłymi łąkami, turzycowiskami i trzcinowiskami, dawnymi tarasami zalewowymi Wisły - pisze grupa Zakole, która przygotowała petycję do warszawskiego ratusza o objęcie mokradeł ochroną.

Zapraszamy na zakupy

Czas na wykup działek

Większość Zakola Wawerskiego to prywatne nieruchomości, z czego niezadowoleni są wszyscy zainteresowani. Ekolodzy obawiają się, że teren mokradeł zostanie osuszony i zabudowany. Z kolei właściciele płacą podatki, ale ze względu na przepisy o ochronie przyrody i upór wawerskich urzędników nie mogą w pełni korzystać ze swoich działek. Według autorów petycji Zakole Wawerskie może stać się wyjątkowym "mokradłowym parkiem", który da mieszkańcom możliwość korzystania z tego terenu jako miejsca spacerów i wypoczynku.

Grupa Zakole apeluje o uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego oraz przygotowanie wieloletniego planu wykupu lub dzierżawy prywatnych nieruchomości. Petycję poparli m.in. ornitolodzy prof. Maciej Luniak i dr. hab. Przemysław Chylarecki (PAN), hydrolog dr hab. Mateusz Grygoruk (SGGW), ekolog mokradeł dr hab. Wiktor Kotowski (UW) oraz radna dzielnicy Sandra Spinkiewicz. Apel poparło już prawie 800 osób.

(dg)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (5)

# RBYDL

01.01.2022 19:41

I co, wykupi?

# P100

18.01.2022 18:58

Mokradła wynikają z zasypanych rowów melioracyjnych okalających teren.Chodza plotki że miasto chce za grosze pojedynczo wywłaszczyć/wykupić grunty,po czym zjak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dopuścić usługi,mieszkaniówkę i sprzedać teren patodeweloperce ,coś jak czary mary w czyszczonych z lokatorów warszawskich kamienic

# Ghjf

29.06.2022 14:16

Problem w tym że stan tego bagna zagraża Warszawie i mieszkańcom taki teren nie powinien być w wielkiej aglomeracji. Wszystko skazuje na to że to twór sztuczny powstały z zaniedbań melioracyjnych Warszawy co powinno niepokoić.

REKLAMA

# Ghjf

29.06.2022 14:19

Warszawa ma już Łazienki Królewskie i je utrzymuje budowa tego kompleksu by król nógł się wykompać kosztowała upadek 1 Rzeczypospolitej

# Ghjf

29.06.2022 14:33

Naukowcy i urzędnicy pomijają fakt że do XXw. na terenie Mazowsza było osadnictwo olenderskie polskie wyspecjalizowanych ludzi którzy za zwolnienie z podatków i własność ziemi zajmowali się melioracją i karczowaniem pod pola lasów olszowych. Już w XVII w władze Warszawy wygnały olendrów holenderskich z Warszawy. Zrywając wieloletnią umowę. IMiGW wogóle nie zajmuje się melioracją od lat 80 na skutek durektyw UE doprowadzając do braków wody w Polsce i bezsensownych zalań terenów żyznych
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni