REKLAMA

Wawer

środowisko »

 

Zabudowa czy przyroda? Jaka jest przyszłość Zakola Wawerskiego?

  11 lutego 2022

alt='Zabudowa czy przyroda? Jaka jest przyszłość Zakola Wawerskiego?'
Zabudowa, czy przyroda? Spór o przyszłość Zakola Wawerskiego. Fot. Dron Falenica

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o dużym, podmokłym terenie przy Płowieckiej. Właściciele gruntów chcieliby w pełni korzystać z prawa własności, a urzędnicy - chronić zielone tereny.

REKLAMA

Teren Zakola Wawerskiego obejmuje zarośnięte głównie przez ols starorzecze Wisły oraz otwarte tereny podmokłe i uprawne. Niegdyś były to rejony przeznaczone pod rolnictwo i domy jednorodzinne, ale z czasem przekształciły się w bagna i mokradła. W internecie od jakiegoś dostępna jest petycja z apelem o ochronę terenu.

Chcą chronić Zakole

- Apelujemy do prezydenta i rady miasta o objęcie faktyczną ochroną prawną Zakola Wawerskiego - czytamy w petycji, którą podpisało ponad dwa tys. osób. - Jest to wyjątkowa na skalę europejską miejska ostoja dzikości i różnorodności biologicznej, jeden z najcenniejszych przyrodniczo i strategiczny w kontekście zmian klimatu obszar w stolicy. W związku z przeważającą prywatną własnością gruntów przyszłość tego miejsca jest niepewna.

Autorzy apelu przekonują, że zabudowa zagraża torfowisku, będącemu miejscem życia wielu rzadkich i chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Domagają się ochrony Zakola Wawerskiego przed degradacją i uchwalenia dla tego obszaru planów zagospodarowania przestrzennego z zapisami, które skutecznie zabezpieczą go przed zabudową.

Zapraszamy na zakupy

600 tys. zł na początek?

- Gdyby kwestię zagospodarowania terenów w rejonie Kadetów zostawić tylko ich właścicielom, to już mielibyśmy tutaj kolejne kwartały wysokościowców, takich samych jak na sąsiednim Gocławiu - uważa radny Rafał Czerwonka. - Umożliwienie realizacji inwestycji budowlanych na tych terenach, z punktu widzenia ich właścicieli, byłoby bowiem najlepsze, bo umożliwiałoby pokaźny zarobek na sprzedaży gruntów. Spowodowałoby to niestety nie tylko utratę cennych przyrodniczo terenów, ale skutkowałoby zalewaniem kolejnych domostw, w tym m.in. powstałej tu zabudowy. Eksperci podkreślają bowiem, że Zakole Wawerskie to perełka w skali całego miasta. Unikat, który retencjonuje wodę i odwadnia dużą część miasta, napowietrza okoliczne tereny, akumuluje smog, jest ostoją ptactwa i wielu innych gatunków zwierząt. Skoro jednak tereny te przynoszą korzyści dla całego miasta, czemu mają pozostawać w rękach prywatnych?

Wielu mieszkańców dzielnicy rozumie problemy właścicieli gruntów, którzy chcieliby korzystać ze swojej własności. Wydaje się, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest wykup gruntów przez samorząd i zabezpieczenie terenów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego pojawił się projekt, którego celem jest zabezpieczenie pierwszych, symbolicznych 600 tys. zł na wykup gruntów na Zakolu Wawerskim na poczet przyszłego miejskiego parku o charakterze mokradłowym. Jak pisze pomysłodawca, byłaby to kropla w morzu potrzeb, ale "od czegoś trzeba zacząć". Trzeba jednak dodać, że projekt najprawdopodobniej zostanie odrzucony już na etapie weryfikacji.

(db)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (7)

# nnn

11.02.2022 11:56

Petycję podpisało ponad dwa tys. osób. Proponuję ponowne odwiedzenie tych osób w celu dołożenia się do wykupu gruntu od właścicieli. Ciekawe ilu wtedy to poprze? Najłatwiej rządzić się na czyjejś własności.

# swojak

11.02.2022 14:28

Skoro miasto zarabia na sprzedaży gruntów deweloperom, to niech za te pieniądze wykupi zakole. Oj, sorki, zapomniałem, nie będzie wtedy kasy na premie dla kierowników poszczególnych delegatur i innych struktur. Może niech miasto zrezygnuje z kładki pieszo-rowerowej - za 20% tej kwoty spokojnie można wykupić grunty. Może mniej stref relaksu a'la paleta. Kasa jest, brak tylko prawdziwego gospodarza tego miasta. Mamy chłystka, który nie wiele umie i potrafi - jak jego mentor DT. No, ale skoro został wybrany, to trzeba połknąć tę żabę i oczekiwać na prawdziwego prezydenta.

# oleksy2345

11.02.2022 22:34

"Petycję podpisało ponad dwa tys. osób"
miasto to nie tylko biznes i rachunek ekonomiczny,
myśląc tym tokiem nie było by Central Parku w NY, czy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Miasto/władze to muszą wreszcie zrozumieć bo inaczej zmienimy się w drugą Kalkutę czy Bangladesz.
Tym różni się zarządzanie od rządzenie.
Gdzieś miasto zarabia sute dole to gdzieś indziej trzeba stworzyć bufor, jeśli tego się teraz nie zrobi (w sumie to nie zrobiło ) to przyszłe pokolenia nam tego nie wybaczą.
Niestety na razie dominuje wizja "tu i teraz" oby do kadencji, nikt nawet nie myśli o jakiejś dłuższej wizji/strategii dla miasta.

REKLAMA

# Hdhdu

12.02.2022 09:07

Powinni wykupić za grubą kasę. Działki jak z domem.

# Areks

13.02.2022 01:59

Miasto nie jest od tego, żeby gwarantować zysk ze spekulacji. Kupili łąkę, niech dostaną odszkodowanie za łąkę.

# Cezary

13.02.2022 09:00

#Areks napisał(a) 13.02.2022 01:59
Miasto nie jest od tego, żeby gwarantować zysk ze spekulacji. Kupili łąkę, niech dostaną odszkodowanie za łąkę.

Przypominam, że miasto do dziś nie oddało tysięcy nieruchomości prawowitym właścicielom albo nie wypłaciło im odszkodowań za nieruchomości zabrane dekretem Bieruta. Robi tak, mimo wyroków sądów nakazujących natychmiastowy zwrot/odszkodowanie i stwierdzających opieszałość prezydenta Warszawy. Miasto jest więc wprawione w tym, by bezprawnie władać cudzymi nieruchomościami.

REKLAMA

# swojak

14.02.2022 09:46

Jak to miasto nie oddało? Spytaj HGW czy miasto jej nie oddało? Innym też oddało. Swoim oddało. Prawowity musi walczyć i czekać. Aby przyspieszyć zwrot nieruchomości warto zapisać się do PO.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni