REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski »

Brama Strzeleckich jeszcze poczeka. Może się nie rozsypie

  dzisiaj, 09:40

alt='Brama Strzeleckich jeszcze poczeka. Może się nie rozsypie'
źródło: Facebook/Bemowo na nowo

Przed ponad rokiem alarmowaliśmy, że sypie się brama Strzeleckich. Od tamtej pory, mimo wystarczającej liczby głosów na projekt z budżetu obywatelskiego przed dwoma laty, który miał być ratunkiem dla zabytku, nie wydarzyło się nic.

REKLAMA

Budżet obywatelski miał sfinansować renowację ostatniej pamiątki po dawnych Górcach - bramy Strzeleckich. Brama Strzeleckich się sypie

Projekt Edyty Oknińskiej wyceniony został na 70 tys. zł. Tablica pamiątkowa dla oszusta? Tablica pamiątkowa dla oszusta?
Czyje sumienia mają uspokoić kolejne tablice pamiątkowe honorujące nawet przebierańca i oszusta?
Zakładał odrestaurowanie bramy, która jest jedynym śladem po przedwojennej willi należącej do rodziny zajmującej się sadownictwem i ogrodnictwem. Poparło go w 2022 roku ponad 800 mieszkańców. Odnowiona, doświetlona i wyposażona w tablicę informacyjną brama miała stanowić ozdobę Górc, a także ważny element historii tego osiedla. Okoliczni mieszkańcy dobrze zapewne pamiętają, że w tym miejscu stała ciekawa architektonicznie budowla z czerwonej cegły, ozdobiona łukami, lecz w ostatnich latach swego istnienia bardzo zniszczona. Przed II wojną światową należała do rodziny Strzeleckich, konkurującej w dziedzinie sadownictwa ze słynnymi Ulrychami. Budynek przetrwał wojnę. Przez pewien czas mieszkały w nim zakonnice, a w latach osiemdziesiątych urządzono tam filię świetlicy i zerówki Szkoły Podstawowej nr 82. Krótko było tu również przedszkole i harcówka. Po 2016 roku willę wyburzono. Jedyną pamiątką po dawnych właścicielach ziemskich jest właśnie brama.

"Zdarzają się projekty, które są opóźnione"

Dzięki budżetowi obywatelskiemu przez ostatnie 10 lat zrealizowaliśmy ponad 260 projektów na Bemowie. Zdarzają się projekty, które z różnych, niezależnych od nas przyczyn, są opóźnione, jednak zdecydowana większość realizowana jest terminowo - wyjaśnia na wstępie rzeczniczka bemowskiego ratusza Natalia Walka. Jak nas poinformowała, finalne uzgodnienia z biurem stołecznego konserwatora zabytków, niezbędne do opisu przedmiotu zamówienia, urzędnicy otrzymali w październiku 2023 roku.

Kup bilet

Problemy z wyłonieniem wykonawcy

- W marcu i kwietniu br. wysyłaliśmy zapytania ofertowe na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a następnie dwukrotnie w czerwcu na wykonanie remontu bramy w formule "zaprojektuj i wybuduj". Zmiana formuły zamówienia podyktowana była chęcią szybszego procedowania postępowania, a tym samym szybszą realizacją inwestycji. Niestety przesłane oferty przekraczały budżet przeznaczony na realizację zadania - wyjaśnia rzeczniczka.

Aktualnie wszyscy projektanci, do których wysłano zapytania, odmawiają wykonania projektu w terminie wynikającym z regulaminu budżetu obywatelskiego, tj. do końca bieżącego roku.

- W związku z tym wystąpimy z wnioskiem o przywrócenie kwoty na to zadanie w 2025 roku. W przypadku pozytywnej decyzji rady miasta, ponownie przystąpimy do wyboru wykonawcy i realizacji prac z terminem zakończenia robót do końca 2025 roku - dodaje Natalia Walka.

DB

.

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA