Ratusz chciał zlikwidować parking mieszkańcom Lazurowej
27 listopada 2024
Na posiedzeniu komisji inwestycji i ładu przestrzennego radni zajęli się protestem mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej Lazurowa wobec planów likwidacji parkingu położonego przy ul. Lazurowej 12 i Rozłogi 9. Władze Warszawy żądają zwrotu tej nieruchomości. Po stronie mieszkańców stanął wojewoda.
Na początku spotkania jedna z mieszkanek omówiła protest złożony przez mieszkańców osiedla Lazurowa w sprawie likwidacji parkingu osiedlowego na 116 miejsc oraz przekazała prośbę o zachowanie w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jelonki Południowe funkcji zgodnej ze stanem istniejącym. Jednocześnie mieszkanka poprosiła radnych w imieniu swoim oraz innych mieszkańców o pozostawienie istniejącego, społecznego parkingu znajdującego się przy Lazurowej 12 i Rozłogi 9 w obecnie istniejącym kształcie.
Ratusz chce zwrotu nieruchomości w centrum Jelonek
Przewodniczący komisji Marek Lipiński poprosił o przedstawienie wyjaśnień przedstawiciela Spółdzielni Mieszkaniowej Lazurowa.
Na Lazurowej piesi na zielone czekają zbyt długo?
Wedle wielu mieszkańców na skrzyżowaniu Lazurowej, Sterniczej i Szeligowskiej piesi na zielone światło często czekają zbyt długo. Na tyle długo, że w tym czasie odjeżdża autobus z przystanku po drugiej stronie ulicy. Czy da się jakoś rozwiązać ten problem?
Jej prezes Zbigniew Gaca-Richter rozpoczął od informacji, że jest 1964 członków spółdzielni, a miejsc postojowych - 1969. Spółdzielnia przewiduje wybudowanie kolejnych 320 miejsc postojowych na swoich terenach. Dodał, że nie ma ograniczeń dla członków spółdzielni w zakupie miejsc postojowych na parkingach podziemnych w nowych budynkach. Wyjaśnił też stan prawny parkingu przy ul. Rozłogi 9 i Lazurowej 12, gdzie obecna sytuacja wynika z zakończenia, po 20 latach użytkowania, pozwolenia na funkcjonowanie tego terenu w formie parkingu społecznego. Na wniosek zarządu parkingu władze spółdzielni wystąpiły do miasta o przedłużenie tego okresu o następne 5 lat. Jednak władze Warszawy odrzuciły prośbę zarządu spółdzielni, która następnie odwołała się do wojewody mazowieckiego o podtrzymanie możliwości funkcjonowania tego terenu w dotychczasowej formie.
Użytkownicy parkingu mogą spać spokojnie
Jak się dowiedzieliśmy, pod koniec października wojewoda mazowiecki wydał decyzję, która uchyliła decyzję prezydenta Warszawy i zmienił decyzję burmistrza gminy Warszawa-Bemowo z 29 listopada 2001 roku, wydłużając czas użytkowania parkingu społecznego o kolejne 5 lat (do 26 października 2029 roku). Mieszkańcy od lat pozostawiający w tym miejscu swoje samochody mogą odetchnąć z ulgą. Za to niekoniecznie księgowy w SM Lazurowa.
SM Lazurowa ma długi wobec miasta?
Jak się dowiedzieliśmy w urzędzie, teren ten generuje olbrzymie koszty, z którymi najpewniej spółdzielnia już sobie nie radzi. - SM Lazurowa ma bardzo duże zadłużenie z tytułu użytkowania wieczystego tego terenu, zaś część zaległości jest już windykowana sądownie - usłyszeliśmy w urzędzie. Takim rewelacjom dziwi się jednak prezes spółdzielni i kompletnie im zaprzecza.
- Spółdzielnia nie ma bieżących zaległości za użytkowanie wieczyste, a jest w sporze sądowym z miastem za lata 2018-2020, gdyż nie zgadzamy z wysokościami podwyżek - wyjaśnia Zbigniew Gaca-Richter i jak dodaje: - Z utrzymaniem terenów spokojnie sobie damy radę i będziemy je użytkować i wykorzystywać zgodnie z zapisami planu po jego uchwaleniu - uspokaja prezes spółdzielni.
Jak jednak wyjaśnia rzeczniczka bemowskiego ratusza, nie jest możliwe udzielenie informacji o zadłużeniu spółdzielni w odniesieniu wyłącznie do terenu stanowiącego obszar parkingu społecznego, ponieważ urząd dzielnicy prowadzi ewidencję opłat w ujęciu nieruchomości lub kilku nieruchomości, co jest efektem wielokrotnych podziałów i scaleń działek ewidencyjnych dokonywanych przez SM Lazurowa.
- W związku z tym zadłużenie z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzą działki ewidencyjne, na których znajduje się m.in. rzeczony parking, wynosi łącznie ok. 2,5 mln zł plus odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości ok. 1 mln zł (stan na połowę listopada br.) - wyjaśnia Natalia Walka.
DB
.