REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

komunikacja

 

Mało Veturilo na Białołęce. Czy jest szansa na więcej?

  13 kwietnia 2023

Mało Veturilo na Białołęce. Czy jest szansa na więcej?
DB

W marcu wystartowała nowa edycja Veturilo, czyli Warszawskiego Roweru Miejskiego. Podczas gdy w Śródmieściu znajdziemy aż 60 stacji, 35 na Woli, 26 na Pradze Południe czy 17 na Targówku, Białołęka z tylko ośmioma wygląda jak ubogi krewny.

REKLAMA

Jak wyjaśniają urzędnicy, kształt sieci Veturilo to "wypadkowa wielu czynników" - profesjonalnej koncepcji opracowanej specjalnie dla Warszawy, konsultacji społecznych oraz sytuacji rynkowej i możliwości finansowych miasta.

Veturilo 2023

"Jedną z głównych zasad przyświecających organizowaniu systemu rowerów miejskich jest większe nasycenie stacji w obszarach, które odwiedza dużo osób, czyli potencjalnych użytkowniczek i użytkowników" - czytamy na stronie warszawskiego magistratu.

Najwięcej stacji, bo aż 60 znajdzie się w Śródmieściu. Nowe Veturilo na Białołęce. 150 tysięcy mieszkańców, osiem stacji Nowe Veturilo na Białołęce. 150 tysięcy mieszkańców, osiem stacji
Pięć wypożyczalni na Tarchominie i Nowodworach, dwie na Żeraniu, jedna we wschodniej części dzielnicy - tak prezentuje się na razie białołęcka sieć Veturilo w 2023 roku.
Na drugim miejscu z 35 stacjami jest Wola, a na trzecim z 26 stacjami jest Praga Południe. Łącznie w całym mieście jest ich równo 300. Słabo na tym tle wygląda rozległa obszarowo Białołęka; tutaj przewidziano zaledwie osiem stacji. Dla porównania sąsiednie Bielany w nowym rozdaniu otrzymały 15 stacji, zaś Targówek aż 17.

Kup bilet

Veturilo na Białołęce

W większości przypadków stacje Veturilo na Białołęce pokrywają się z dotychczasowym kształtem systemu. Znaleźć je można przy białołęckim ratuszu, przy Marywilskiej (P+R Żerań), na rogu Modlińskiej i Żerańskiej, przecięciu Myśliborskiej z al. Kuklińskiego, Ordonówny i Światowida, Skarbka z Gór i Berensona, Światowida i Mehoffera, Świderskiej i Świętosławskiego.

- Na wniosek mieszkańców proszę o informacje na temat możliwości uruchomienia dodatkowych stacji Veturilo na Białołęce - zaapelowała do władz dzielnicy radna Danuta Zaleska.

Jak dodała, w ramach konsultacji społecznych przeprowadzonych jesienią 2019 roku mieszkańcy Białołęki zgłosili aż 32 lokalizacje, w tym cztery na Tarchominie, dwie na Nowodworach, trzy na Kępie Tarchomińskiej, sześć na Żeraniu (m.in. park Żerański i pętla Żerań FSO), 12 na wschodniej Białołęce (m.in. na pętlach autobusowych Grodzisk i Augustów, skrzyżowaniach Skarbka z Gór i Derby, Zdziarskiej i Verdiego oraz Odlewniczej i Annopol, przy liceum na Ostródzkiej i przy szkole podstawowej przy Hemara) i pięć w Choszczówce i Henrykowie (m.in. PKP Płudy i PKP Choszczówka oraz park Henrykowski).

Więcej rowerów nie będzie

Jak się dowiedzieliśmy, koszt uruchomienia dodatkowej stacji Veturilo dla białołęckiego ratusza wyniósłby w tym roku ponad 55 tys. zł, zaś w każdym następnym roku aż do 2028 ponad 50 tys. zł. W latach 2023-2028 dzielnica musiałaby posiadać zarezerwowane pieniądze w Wieloletniej Prognozie Finansowej - na tylko jedną stację 307 tys. zł.

- Władze dzielnicy dostrzegają potrzebę rozbudowy Veturilo i ustawienia dodatkowych stacji. Niemniej, mając na uwadze obecną sytuację finansową dzielnicy, która uniemożliwia zabezpieczenie odpowiednich środków na wnioskowaną inwestycję, wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Miejskich z prośbą o wsparcie i rozważenie możliwości rozszerzenia zakresu wybudowanych stacji Veturilo w ramach podpisanej umowy z operatorem - odpowiada burmistrz Grzegorz Kuca.

(db)

.
 

Komentarze (2)

# Nie nie nie

13.04.2023 13:28

Nie przesadzajcie, nie samym sportem na bialomece człowiek żyje! Są inne ważniejsze problemy do zrealizowania jak chociażby chodniki dla ludzi a nie ciągle sport! Bez przesady kiedy ten burmistrz w końcu się zmieni?

# Przesada

13.04.2023 13:36

Przesada
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA