Będzie drugi punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej na Białołęce? "Centrum Zdrowia oferuje bardzo okrojony zakres opieki"
13 kwietnia 2023
Białołęccy radni zaapelowali o drugi punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, który miałby się znaleźć w Centrum Zdrowia przy ul. Przykoszarowej. Ich zdaniem zaspokoiłoby to potrzeby mieszkańców wschodniej i środkowej części dzielnicy. Samorządowcy chcieliby także rozszerzenia zakresu świadczeń i powrotu do zapowiadanej przez warszawski ratusz koncepcji jednodniowego szpitala na Brzezinach.
- W związku z licznymi wnioskami i zgłoszeniami mieszkańców zwracamy się o podjęcie przez Biuro Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy oraz Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek realnych działań, które pozwolą na poprawę standardu i dostępności opieki zdrowotnej na Białołęce, w tym szczególnie nocnej, świątecznej i pediatrycznej, a także dla seniorów - napisali samorządowcy z klubu radnych Razem dla Białołęki.
Dzieci z Żerania i Białołęki Dworskiej bez opieki pediatrycznej
Radni z klubu "Razem dla Białołęki" są zaniepokojeni brakiem lekarzy pediatrów w przychodniach obsługujących rejony Białołęki Dworskiej i Żerania. Obecnie brak lekarzy dla najmłodszych pacjentów z tych osiedli jest mocno odczuwalny.
Lekarze na Białołęce
Jak podkreślają samorządowcy, Białołęka liczy obecnie ponad 150 tysięcy mieszkańców i jest jedną z największych dzielnic Warszawy, także pod względem powierzchni. Posiada także jeden z najwyższych wskaźników przyrostu naturalnego oraz "profil demograficzno-społeczny wymagający znacznej poprawy standardu i dostępności opieki zdrowotnej, w tym szczególnie pediatrycznej". Liczba dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych wynosi ponad 20 tysięcy i stale rośnie.
- Równocześnie np. dzielnica Ursynów o podobnej liczbie mieszkańców i niższej liczbie dzieci, dysponuje sześcioma przychodniami oraz Ursynowskim Centrum Zabiegowym. Na Białołęce funkcjonują jedynie cztery placówki, w tym jedynie przychodnia przy ul. Milenijnej posiada większy zakres opieki, natomiast pozostałe, w tym także Centrum Zdrowia przy ul. Przykoszarowej, oferują okrojony lub bardzo okrojony zakres opieki - zaznaczają radni.
Brakuje lekarzy
Samorządowcy proszą o przedstawienie możliwości uruchomienia Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w ośrodku na Brzezinach, co zaspokoić ma potrzeby mieszkańców wschodniej i środkowej części Białołęki.
- W budynku są również puste lokale, które powinny zostać przeznaczone na taki cel - wskazują radni, którzy chcieliby także rozszerzenia zakresu świadczeń w Centrum Zdrowia przy ul. Przykoszarowej. Chodzi m.in. o chirurgię ogólną i diagnostykę, a także zwiększenie liczby lekarzy w zakresie podstawowych świadczeń zdrowotnych, gdyż obecnie umówienie się na wizytę graniczy z cudem ze względu na obłożenie.
Miał być szpital jednego dnia
Radni domagają się także uruchomienia jednodniowego szpitala w Centrum Zdrowia przy ul. Przykoszarowej, co było przecież podstawowym założeniem inwestycji prowadzonej przez warszawski ratusz. Biuro Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy, informuje, że NFZ przewiduje poradnię Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej tylko w jednej lokalizacji na terenie dzielnicy, tj. w Przychodni Rodzinnej przy ul. Milenijnej 4.
- Ewentualne przeniesienie tej poradni do innej lokalizacji może wzbudzić niezadowolenie społeczności lokalnej - odradzają urzędnicy.
Warszawski ratusz dodaje, że oferta Centrum Zdrowia Białołęka przy ul. Przykoszarowej 16 jest cały czas poszerzana. Np. w Poradni Stomatologicznej uruchomiono aparat RTG do tzw. małej zębówki, powstał też drugi gabinet stomatologiczny, w którym udzielane są świadczenia dzieciom i dorosłym. Dodatkowo rozszerzony został zakres udzielanych świadczeń o implantologię, jeszcze w tym roku planowana jest realizacja świadczeń stomatologicznych w pełnym znieczuleniu.
W ramach Poradni Diagnostycznej pracownia RTG wykonuje zdjęcia od poniedziałku do piątku (wcześniej tylko dwa razy w tygodniu). Dodatkowo uruchomiona została możliwość wykonywania zdjęć pantomograficznych oraz zdjęć RTG kończyn całych i miednicy z kręgosłupem, co stanowić ma o "wyjątkowości tej poradni w skali całej Warszawy"; Poradnia POZ zatrudnia już dwóch pediatrów, zaś w poradni dla dorosłych liczba lekarzy zwiększyła się z dwóch do czterech.
Co ze szpitalem na Białołęce?
Jak przypominają urzędnicy w ubiegłym roku, w ramach dotacji z budżetu miasta sfinansowane były inwestycje mające na celu stworzenie warunków do uruchomienia w budynku przy ul. Przykoszarowej 16 filii Oddziału Chirurgii i Ortopedii Warszawskiego Szpitala dla Dzieci.
- Aktualnie filia koncentruje się głównie na udzielaniu świadczeń z zakresu otolaryngologii. Planuje się rozszerzenie działalności o kolejne zakresy. Uzależnione jest to od możliwości zabezpieczenia finansowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia - informują urzędnicy.
(jr)
.