REKLAMA

Białołęka

zdrowie »

 

Będzie drugi punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej na Białołęce? "Centrum Zdrowia oferuje bardzo okrojony zakres opieki"

  13 kwietnia 2023

alt='Będzie drugi punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej na Białołęce? "Centrum Zdrowia oferuje bardzo okrojony zakres opieki"'
Centrum Zdrowia Białołęka z Nocną i Świąteczną Opieką Zdrowotną? źródło: Miasto Warszawa

Białołęccy radni zaapelowali o drugi punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, który miałby się znaleźć w Centrum Zdrowia przy ul. Przykoszarowej. Ich zdaniem zaspokoiłoby to potrzeby mieszkańców wschodniej i środkowej części dzielnicy. Samorządowcy chcieliby także rozszerzenia zakresu świadczeń i powrotu do zapowiadanej przez warszawski ratusz koncepcji jednodniowego szpitala na Brzezinach.

REKLAMA

- W związku z licznymi wnioskami i zgłoszeniami mieszkańców zwracamy się o podjęcie przez Biuro Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy oraz Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek realnych działań, które pozwolą na poprawę standardu i dostępności opieki zdrowotnej na Białołęce, w tym szczególnie nocnej, świątecznej i pediatrycznej, a także dla seniorów - napisali samorządowcy z klubu radnych Razem dla Białołęki. Dzieci z Żerania i Białołęki Dworskiej bez opieki pediatrycznej Dzieci z Żerania i Białołęki Dworskiej bez opieki pediatrycznej
Radni z klubu "Razem dla Białołęki" są zaniepokojeni brakiem lekarzy pediatrów w przychodniach obsługujących rejony Białołęki Dworskiej i Żerania. Obecnie brak lekarzy dla najmłodszych pacjentów z tych osiedli jest mocno odczuwalny.

Lekarze na Białołęce

Jak podkreślają samorządowcy, Białołęka liczy obecnie ponad 150 tysięcy mieszkańców i jest jedną z największych dzielnic Warszawy, także pod względem powierzchni. Posiada także jeden z najwyższych wskaźników przyrostu naturalnego oraz "profil demograficzno-społeczny wymagający znacznej poprawy standardu i dostępności opieki zdrowotnej, w tym szczególnie pediatrycznej". Liczba dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych wynosi ponad 20 tysięcy i stale rośnie.

- Równocześnie np. dzielnica Ursynów o podobnej liczbie mieszkańców i niższej liczbie dzieci, dysponuje sześcioma przychodniami oraz Ursynowskim Centrum Zabiegowym. Na Białołęce funkcjonują jedynie cztery placówki, w tym jedynie przychodnia przy ul. Milenijnej posiada większy zakres opieki, natomiast pozostałe, w tym także Centrum Zdrowia przy ul. Przykoszarowej, oferują okrojony lub bardzo okrojony zakres opieki - zaznaczają radni.

Kup bilet

Brakuje lekarzy

Samorządowcy proszą o przedstawienie możliwości uruchomienia Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w ośrodku na Brzezinach, co zaspokoić ma potrzeby mieszkańców wschodniej i środkowej części Białołęki.

- W budynku są również puste lokale, które powinny zostać przeznaczone na taki cel - wskazują radni, którzy chcieliby także rozszerzenia zakresu świadczeń w Centrum Zdrowia przy ul. Przykoszarowej. Chodzi m.in. o chirurgię ogólną i diagnostykę, a także zwiększenie liczby lekarzy w zakresie podstawowych świadczeń zdrowotnych, gdyż obecnie umówienie się na wizytę graniczy z cudem ze względu na obłożenie.

REKLAMA

Miał być szpital jednego dnia

Radni domagają się także uruchomienia jednodniowego szpitala w Centrum Zdrowia przy ul. Przykoszarowej, co było przecież podstawowym założeniem inwestycji prowadzonej przez warszawski ratusz. Biuro Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy, informuje, że NFZ przewiduje poradnię Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej tylko w jednej lokalizacji na terenie dzielnicy, tj. w Przychodni Rodzinnej przy ul. Milenijnej 4.

- Ewentualne przeniesienie tej poradni do innej lokalizacji może wzbudzić niezadowolenie społeczności lokalnej - odradzają urzędnicy.

Warszawski ratusz dodaje, że oferta Centrum Zdrowia Białołęka przy ul. Przykoszarowej 16 jest cały czas poszerzana. Np. w Poradni Stomatologicznej uruchomiono aparat RTG do tzw. małej zębówki, powstał też drugi gabinet stomatologiczny, w którym udzielane są świadczenia dzieciom i dorosłym. Dodatkowo rozszerzony został zakres udzielanych świadczeń o implantologię, jeszcze w tym roku planowana jest realizacja świadczeń stomatologicznych w pełnym znieczuleniu.

W ramach Poradni Diagnostycznej pracownia RTG wykonuje zdjęcia od poniedziałku do piątku (wcześniej tylko dwa razy w tygodniu). Dodatkowo uruchomiona została możliwość wykonywania zdjęć pantomograficznych oraz zdjęć RTG kończyn całych i miednicy z kręgosłupem, co stanowić ma o "wyjątkowości tej poradni w skali całej Warszawy"; Poradnia POZ zatrudnia już dwóch pediatrów, zaś w poradni dla dorosłych liczba lekarzy zwiększyła się z dwóch do czterech.

REKLAMA

Co ze szpitalem na Białołęce?

Jak przypominają urzędnicy w ubiegłym roku, w ramach dotacji z budżetu miasta sfinansowane były inwestycje mające na celu stworzenie warunków do uruchomienia w budynku przy ul. Przykoszarowej 16 filii Oddziału Chirurgii i Ortopedii Warszawskiego Szpitala dla Dzieci.

- Aktualnie filia koncentruje się głównie na udzielaniu świadczeń z zakresu otolaryngologii. Planuje się rozszerzenie działalności o kolejne zakresy. Uzależnione jest to od możliwości zabezpieczenia finansowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia - informują urzędnicy.

(jr)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# E02u2

13.04.2023 14:00

Szpitala nie będzie, kasa poszła na sport. Gdzie chodniki?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe