REKLAMA

REKLAMA

Wola

budżet obywatelski

 

Na Woli chcą rozbetonować podwórka

  23 lutego 2023

Na Woli chcą rozbetonować podwórka
Czy obskurne podwórze przy Twardej i Miedzianej przejdzie metamorfozę? Źródło: bo.um.warszawa.pl

Wśród propozycji do budżetu obywatelskiego warszawskiej Woli na przyszły rok pojawiło się kilka pomysłów pod hasłem "mniej betonu - więcej zieleni". Niektóre mniej lub bardziej się dublują.

REKLAMA

Najdroższy z nich - za 1,1 mln zł - zakłada remont kilku wolskich podwórek: odbetonowanie przestrzeni, stworzenie przemyślanej sieci ścieżek, zazielenienie m.in. za pomocą krzewów i drzew (np. Tu mogła powstać szkoła. Działka na sprzedaż, będą bloki Tu mogła powstać szkoła. Działka na sprzedaż, będą bloki
Poczta Polska sprzeda cenną działkę przy Worcella na warszawskich Odolanach za co najmniej 140 mln zł. Urząd Dzielnicy Wola prosił o przekazanie jej fragmentu w celu zbudowania szkoły podstawowej, a wcześniej rząd zapowiadał, że powstaną tam państwowe mieszkania. Działkę najprawdopodobniej kupi deweloper, który zbuduje bloki mieszkalne.

Ciszej na Wolskiej i Kasprzaka? Mieszkańcy chcą zieleni Ciszej na Wolskiej i Kasprzaka? Mieszkańcy chcą zieleni
Warszawiacy zmagający się na co dzień z hałasem i spalinami z ruchliwych arterii oczekują wygłuszenia Wolskiej i Kasprzaka. Posadzenie żywopłotów mogłoby częściowo rozwiązać ten problem.
owocowych) oraz dostawienie brakujących ławek, koszy na śmieci i pozostałych elementów małej architektury.

Mniej betonu w Warszawie

- Zabetonowane podwórka to problem na wielu poziomach: asfaltowe powierzchnie podwyższają temperaturę powietrza w okolicy, uniemożliwiają przepuszczanie wody w głąb gruntu, utrudniają rozrost krzewów i drzew, a jeśli dodatkowo są w złym stanie, to stanowią też barierę dla osób starszych, poruszających się na wózkach czy z wózkami - przekonuje autorka projektu Katarzyna Pawłowska.

Niemal identyczny projekt złożył Robert Buciak. Za 1,1 mln zł proponuje odbetonowanie wolskich podwórek. Jest to połączenie niewybranych w głosowaniu w ubiegłym roku aż czterech projektów. Mowa o podwórkach przy Jana Olbrachta 16, Grabowskiej 4/6/8, Młynarskiej 37 i 37A oraz Twardej 56A.

- Chcemy mieć widok z okna na estetyczne podwórka i zadbaną zieleń. Niestety wiele podwórek jest zaniedbanych, straszą betonem i asfaltem. Projekt ma na celu remonty podwórek w celu poprawy ich wyglądu, dodania zieleni i stworzenia dla mieszkańców miejsc, gdzie mogliby się spotykać - przekonuje pomysłodawca.

Kup bilet

Stop betonozie

- Podwórko jest obecnie bardzo zaniedbane. Większość obszaru pokryta jest nierównym asfaltem, wypiętrzonym przez korzenie rosnących w pobliżu drzew. Nawierzchnia ta jest szczególnie niebezpieczna w okresie zimowym. Utrudnia to poruszanie się mieszkańcom, między innymi osobom starszym oraz osobom z niepełnosprawnościami - przekonuje Tomasz Kałużyński, który za 400 tys. zł proponuje modernizację podwórka znajdującego się pomiędzy budynkami Anielewicza 26A, 24A oraz Smoczą 17. Prace polegałyby na skuciu asfaltu obejmującego większość terenu, utworzenie nowych chodników i remont istniejących, będących w złym stanie, ustawieniu dodatkowych ławek oraz ławek-huśtawek, doświetleniu podwórka, założeniu nowych trawników, dosadzeniu drzew i krzewów.

Metamorfoza podwórza

Podwórze w rejonie Miedzianej i Twardej jest szare i ponure. Podstawowym problemem tego miejsca są nierówności oraz wystający gruz zburzonego budynku, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. Brak placu zabaw w tym miejscu i w okolicy (najbliższy publiczny plac zabaw znajduje się na skwerze Grotowskiego, czyli ponad pół kilometra w linii prostej) bardzo doskwiera rodzicom i najmłodszym mieszkańcom kamienic.

Dlatego właśnie Artur Zaniewski złożył projekt za 530 tys. zł na odgruzowanie tego podwórza i przekształcenie go w zielony teren przyjazny wszystkim mieszkańcom. Powstałyby nowe chodniki i stojaki na rowery, ale z zachowaniem funkcji placu manewrowego dla samochodów. Pojawić by się miał plac zabaw dla dzieci w połączeniu z siłownią plenerową dla dorosłych.

Nowy minipark na Odolanach

- Na zabetonowanych Odolanach zieleni nigdy nie będzie zbyt wiele, dlatego też ten projekt zakłada stworzenie miniparku przy ul. Karlińskiego (naprzeciwko nowo wybudowanej szkoły), z wykorzystaniem istniejącej już na tym obszarze zieleni oraz nowych nasadzeń - informuje pomysłodawca.

Projekt za 220 tys. zł przewiduje demontaż starych fundamentów po zabudowaniach przemysłowych, wyrównanie i uprzątnięcie terenu, nową aranżację zieleni polegającą na podcięciu drzew i krzewów, dosianiu trawy, ewentualnym posadzeniu kwiatów i krzewów, wytyczenie czterech szutrowych alejek oraz ustawieniu 3-4 ławek z koszami na śmieci.

(db)

.
 

Komentarze (1)

# nnn

23.02.2023 19:02

Chcecie zieleni? Pomalujcie beton będzie taniej.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA