REKLAMA

REKLAMA

Wola

budżet obywatelski

 

Ciszej na Wolskiej i Kasprzaka? Mieszkańcy chcą zieleni

  8 lutego 2023

Ciszej na Wolskiej i Kasprzaka? Mieszkańcy chcą zieleni
Głośna ul. Kasprzaka, źródło: ZDM

Warszawiacy zmagający się na co dzień z hałasem i spalinami z ruchliwych arterii oczekują wygłuszenia Wolskiej i Kasprzaka. Posadzenie żywopłotów mogłoby częściowo rozwiązać ten problem.

REKLAMA

Skąd wziąć pieniądze? Odpowiedź nasuwa się sama: budżet obywatelski. Do przyszłorocznej edycji trafiły właśnie dwa projekty, które mają być częściowym antidotum na hałas uliczny.

Wygłuszająca zieleń na Woli

Jak przekonuje pomysłodawca, nasadzenie wysokiej i gęstej zieleni tworzącej naturalny ekran akustyczny powinno być zrealizowane po obu stronach ulic, np. Będzie remont Jana Kazimierza i Ordona. Bruk zabezpieczą i... przykryją asfaltem Będzie remont Jana Kazimierza i Ordona. Bruk zabezpieczą i... przykryją asfaltem
Po wielu latach obietnic i przygotowań warszawski ratusz rozpoczął poszukiwanie firmy, która wyremontuje główną ulicę Odolan: Jana Kazimierza. Ponownie zapowiedziany został także remont prostopadłej ulicy Ordona, której brukowana nawierzchnia została wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Teraz zostanie przykryta asfaltem, ale najpierw zabezpieczona.
pomiędzy drzewami wzdłuż Wolskiej od skrzyżowania z Ordona i Elekcyjną oraz wzdłuż Połczyńskiej do granicy z dzielnicą Bemowo. Projekt zakłada także dodatkową zieleń na Hubalczyków od skrzyżowania z Jana Kazimierza do skrzyżowania z Wolską. Koszt zielonych barier został oszacowany na 390 tys. zł.

Z kolei za 425 tys. zł pomysłodawca proponuje zasadzenie żywopłotów na Kasprzaka, w pasach zieleni znajdujących się pomiędzy jezdniami, a także w pasach oddzielających chodniki i drogi dla rowerów od jezdni.

- Dzięki temu powstanie szeroki, naturalny ekran akustyczny - przekonuje.

Zanim jednak oba projekty trafią pod czerwcowe głosowanie w budżecie obywatelskim dla mieszkańców Woli, najpierw pozytywną dla nich opinię muszą wydać urzędnicy. Ewentualne sadzenie "zielonych ekranów akustycznych" na obu ulicach mogłoby nastąpić w przyszłym roku. Na razie nie wiadomo, czy projekty zostaną dopuszczone do głosowania, ponieważ mogą formalnie kolidować z budową torowiska tramwajowego.

Wstąp do księgarni

Tramwaj na Kasprzaka

W ramach tej wielomilionowej inwestycji przybędzie także zieleni, której domagają się mieszkańcy. Tramwajarze zasadzą aż 94 nowe drzewa. Będą to rodzime gatunki liściaste: klon pospolity, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy oraz dąb szypułkowy. Zaplanowano nasadzenie też 413 m2 traw ozdobnych i bylin, a także 6603 m2 krzewów. Nasadzenia krzewów, traw ozdobnych i bylin wyznaczono przy peronach tramwajowych, przy skrzyżowaniach, w pasach między jezdniami oraz wzdłuż Wolskiej. Z kolei drzewa zaprojektowano jako uzupełnienie szpalerów wzdłuż Wolskiej i Kasprzaka.

Ponadto tory na Kasprzaka zostaną obsadzone rozchodnikiem. Ta roślina stała się już standardem na torach tramwajowych w Warszawie. Łączna długość zielonych torowisk wyniesie 2,5 km. Betonowe ściany przy przystanku w wykopie u zbiegu Wolskiej i Kasprzaka będą obsadzone pnącymi roślinami. W tym miejscu zwiększy się powierzchnia terenów zielonych a zmniejszy jezdni - na skraju torowiska i parku Powstańców Warszawy będzie podwójny, a miejscami nawet potrójny szpaler drzew.

(db)

.
 

Komentarze (2)

# Aga f

08.02.2023 16:50

Albo zdjęcia niefortunnie dobrane, albo kiepskie jest uzasadnienie nasadzeń - w tych miejscach nie ma mieszkań od strony ulicy - pojawiają się dalej.

# Masakra piłą fotograficzną

08.02.2023 23:37

#Aga f napisał(a) 08.02.2023 16:50
Albo zdjęcia niefortunnie dobrane, albo kiepskie jest uzasadnienie nasadzeń - w tych miejscach nie ma mieszkań od strony ulicy - pojawiają się dalej.
Bo teraz taka moda na totalną niestaranność zapanowała wśród dziennikarzy - wstawia się tzw. zdjęcie ilustracyjne, zazwyczaj podkradzione z internetu. To i tak dobrze, że nie wstawili tu zdjęcia z nowojorskiej ulicy...
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA