REKLAMA

Wola

samorząd »

 

Tu mogła powstać szkoła. Działka na sprzedaż, będą bloki

  14 lutego 2023

alt='Tu mogła powstać szkoła. Działka na sprzedaż, będą bloki'
źródło: Poczta Polska

Poczta Polska sprzeda cenną działkę przy Worcella na warszawskich Odolanach za co najmniej 140 mln zł. Urząd Dzielnicy Wola prosił o przekazanie jej fragmentu w celu zbudowania szkoły podstawowej, a wcześniej rząd zapowiadał, że powstaną tam państwowe mieszkania. Działkę najprawdopodobniej kupi deweloper, który zbuduje bloki mieszkalne.

REKLAMA

Nieruchomość na południowym krańcu ulicy Worcella od lat miał na oku wolski samorząd poszukujący miejsc na budowę szkół podstawowych dla młodych mieszkańców rozbudowujących się Odolan. Teraz jest już niemal pewne, że powstaną tam bloki mieszkalne.

Więcej mieszkań na Odolanach

"Nieruchomość zabudowana kompleksem budynków magazynowych, biurowych, przemysłowych oraz technicznych. Straż miejska zajmuje budynek szkolny. Dzieci przybywa, ale strażnicy... ważniejsi Straż miejska zajmuje budynek szkolny. Dzieci przybywa, ale strażnicy... ważniejsi
W 2013 roku strażnicy wprowadzili się do świeżo wyremontowanej szkoły z zastrzeżeniem, że w razie potrzeby zmienią lokalizację. Zadomowili się jednak na dobre.
Budynki stanowią własność Poczty Polskiej z aranżacją na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej najemców (warsztatów samochodowych, magazynów technicznych). Plac użytkowany jako parking dla samochodów osobowych, autokarów oraz jako przestrzeń manewrowa. Niektóre z budynków nie są użytkowane" - tak opisuje nieruchomość przy Worcella państwowa firma.

Cena wywoławcza działki na Odolanach to 140 mln zł. Teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, nad którym warszawski ratusz pracuje od... dwunastu lat. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy przewiduje w tym miejscu bloki mieszkalne. Potencjalny inwestor musi zwrócić uwagę na dwa ewentualne problemy. Pierwszy to nieczynna stacja benzynowa, która mogła zanieczyścić grunt i wymusić remediację. Drugim kłopotem są roszczenia spadkobierców dawnych właścicieli, którym stalinowcy odebrali własność na podstawie tzw. dekretu Bieruta.

Wstąp do księgarni

Mieszkania Plus nie będzie

Warszawska Platforma Obywatelska domaga się wyjaśnień w sprawie decyzji o sprzedaży nieruchomości. Członkowie partii chcą wiedzieć, kto przekonał zarząd Poczty Polskiej do sprzedaży 4,3 ha ziemi, której przekazania samorządowi na szkołę nie wykluczali również radni PiS i wojewoda z partii rządzącej.

- Rządzący zapowiadali, że powstaną tam tanie mieszkania dla młodych, w ramach programu Mieszkanie Plus, a część z niej miała trafić do samorządu, by powstała tam szkoła - mówi poseł Marcin Kierwiński, przewodniczący PO w Warszawie. - Konieczna jest kontrola i ustalenie przede wszystkim, kto przekonał zarząd poczty do sprzedaży nieruchomości - dodaje.

"Zdaniem polityków może chodzić o duże pieniądze, bo zarówno sprzedawca, jak i nabywca zarobią na transakcji wielkie pieniądze" - czytamy w komunikacie rozesłanym przez PO do warszawskich mediów.

REKLAMA

Chcieli zbudować szkołę

- Sprawie pikanterii dodaje fakt, że pomysł przekazania miastu nieruchomości pod budowę kolejnej szkoły na Woli popierali, i to nawet w formalnych głosowaniach i korespondencji, przedstawiciele partii rządzącej - relacjonuje Krzysztof Strzałkowski (PO), burmistrz Woli. - Za przekazaniem dzielnicy nieruchomości z zasobów skarbu państwa zagłosowali wszyscy radni Woli, a wsparcie dla pomysłu deklarował wojewoda Konstanty Radziwiłł (PiS) - dodaje.

- Odolany to najszybciej rozwijająca się część Woli. Ta część dzielnicy wymaga jeszcze wielu działań związanych z infrastrukturą transportową i społeczną, a aktualnie najpilniejszą potrzebą jest budowa kolejnej szkoły podstawowej - mówi warszawski radny Mariusz Budziszewski (PO).

Warszawska PO uważa, że Poczta Polska powinna zrezygnować ze 140 mln zł a przy Worcella powinny powstać szkoła podstawowa i mieszkania, ale państwowe. Wolski ratusz przypomina, że w ramach prac nad planem zagospodarowania zastrzeżono rezerwację miejsca na podstawówkę. W komunikacie dla mediów zabrakło informacji, że opanowany przez PO urząd miasta pracuje nad planem miejscowym już trzynasty rok, a w razie jego uchwalenia Poczta Polska dostałaby z warszawskiego ratusza ogromne odszkodowanie za zmianę przeznaczenia terenu z mieszkaniowego na edukacyjny.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (9)

# słaby

14.02.2023 10:11

Tego nie mogę zrozumieć działka skarbu państwa czyli nas wszystkich - dzieci też nasze bez względu na poglądy rodziców i żeby zakapiory z pisu i nie wydzieliły część działki pod szkołę czy przedszkole ?

# Kolo

14.02.2023 12:11

Nie chce być złośliwy, ale zamiast bawić się w politykę może niektorzy włodarze powinni poświęcić wiecej czasu na sprawy miasta, wszak to tego są powołani. Żeby plany zagospodarowania robić od 12 lat to trąci już o Bareję (a podobno to w PRL był bałagan i niemoc). Gdyby były plany zagospodarowania to nie byłoby problemu. Poza tym miasto dysponuje przecież ogromnym zasobem nieruchomości które mogą być wykorzystane na cele publiczne lub publiczne i komercyjne (i to w doskonałych lokalizacjach). Przykład pierwszy z brzegu to różnego rodzaju nieuzytki, rudery do wyburzenia oraz tzw. ogródki działkowe (a w zasadzie zbiorowisko bud, szczęk, graciarni i składowisko śmieci). To już dawno powinno zostać zlikwidowane i przeznaczone na ogólnodostępne miejsca odpoczynku, rekreacji, cele publiczne A także częściowo też pod zabudowę (szkoły, przedszkola, mieszkania etc). Niestety nie ma gospodarza, nie na wizji rozwój i miasta wykraczające poza kadencję, wszędzie dominuje ideologia i polityka, byle tylko do końca kadencji, byle się utrzymać, byle jeszcze trochę. Brak jest odważnego, który powie dość takiej polityce i wreszcie uporządkuje to miasto. Wtedy będzie miejsce i na mieszkania i na szkoły. Ale skoro plany zagospodarowania robić się ponad 12 lat to bez komentarza. Dla porównania w okresie międzywojennym COP wybudowano w kilka lat (z zakładami przemysłowymi i całymi miastami włącznie - w tym Stalową Wolą etc.). W ww. Stalowej Woli supernowoczesny jak na owe czasy zakład przemysłowy i mieszkania wybudowano w 10 miesiecy. Dziś w tym czasie nie można wybudować przystanku tramwajowego a plany tworzy się kilkanaście lat. Jaka władza takie plany, a jakie plany takie miasto. Jak wybieracie obywatele tak macie i nie narzekajcie.

# BNW

14.02.2023 13:33

Sprzedac serek bielanski. Kupic od Poczty. Proste

REKLAMA

# Vvv

14.02.2023 14:14

#słaby napisał(a) 14.02.2023 10:11
Tego nie mogę zrozumieć działka skarbu państwa czyli nas wszystkich - dzieci też nasze bez względu na poglądy rodziców i żeby zakapiory z pisu i nie wydzieliły część działki pod szkołę czy przedszkole ?
Nie zakapiory z pisu, tylko nieudolne władze warszawy. Już enty rok nie potrafią podpisać miejscowego planu zagospodarowania miasta, bo liczyli że dostaną w łapę od któregoś dewelopera, ale kryzys przyszedł i kasy nie ma. Tak samo jest ze Skrą, gdzie władze są nie pocieszone, że we wcześniejszym podpisanym planie, skra ma być przede wszystkim obiektem sportowym a nie handlowym.

# dorobotysiewezcielepiejbowstyd

14.02.2023 17:01

no nie wiem w końcu za władze miasta odpowiadają, a może bardziej muszą odpowiadać z ustawy/ Pomysł "zamiany" serka całkiem dobry, bo tam tylko parasole i wybieg dla naszych milusińskich czworonogów.
Pomysł podrzucony, może ktoś przeczyta, tylko realizacji możemy się spodziewać w kolejnej dekadzie w takim tempie.

# słaby

14.02.2023 18:23

Co do działki po poczcie - i władze Woli i Warszawy jeszcze jak była w planie przeznaczona na mieszkania rządowe prosiły o wydzielenie miejscac na cele oświatowe to właściel czyli skarb państwa czyli rząd czyli PiS nie zgodził się i to nie chodzi o plan zagospodarowania tylko zmianę tzw wuzetką a co Skry nigdy niebyło mowy czy decyzji o zmianie funkcji np na kolejną galerię czy mieszkania - co do pozyskania miejsca po ruderach nieużytkach serkach bazarkach i innych każdy kawełek nieruchomości ma właściciela - komuna się skończyła

REKLAMA

# Kolo

14.02.2023 20:01

Czytaj że zrozumieniem. Chodzi o zagospodarowanie nieuzytkow, ruder, tzw. ogródków działkowych i innych nieruchomości, dla których miasto jako osoba prawna jest właścicielem. A takich nieruchomości są setki hektarów. Trzeba tylko mieć plan, pomysł i chęć aby to zagospodarować. Zgadzam się w 100 proc że dobrze, iż komuna się skończyła (choc patrząc na co niektóre działania mam wątpliwości), w tej sytuacji trudno oczekiwać aby zmuszać innego właściciela aby oddał miastu cenna działkę celem realizowania przez miasto ustawowych obowiązków przynależnych miastu. To działa s dwie strony. Tak czy owak sugeruje raczej aby zamiast patrzec na cudze dzialki lepiej zająć się zagospodarowaniem własnych i ich racjonalnym wykorzystaniem. Tylko u nas metro za miliardy buduje się do ogródków działkowych a osiedla w kartoflach bez infrastruktury. Ale cóż, jak się głosuje tak się na.

# Tubylec

15.02.2023 10:13

Prezydent czajkowski nie myśli o mieszkańcach, tylko o robieniu wielkiej polityki. Im gorzej dla warszawiaków, tym więcej winy można zwalić na rząd i zbic kapitał. Zarządzanie metodą dziel i rządź jak w przypadku rządu.

# lalka

15.02.2023 17:09

o co ten krzyk , nowa szkoła powstała obok na Karlinskiego więc bez sensu budować drugą obok
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy