REKLAMA

REKLAMA

Wola

środowisko

 

Nowy pomysł dla parku Powstańców Warszawy: kaczkomat

  21 lutego 2023

Nowy pomysł dla parku Powstańców Warszawy: kaczkomat
źródło: Dzielnica Wola

Montaż automatu z karmą dla dzikiego ptactwa w parku Powstańców Warszawy to jeden z pomysłów na wykorzystanie pieniędzy z budżetu obywatelskiego na Woli.

REKLAMA

Czy zatwierdzenie przez urzędników tego projektu jest tylko formalnością? W czerwcowym głosowaniu nad budżetem obywatelskim Woli na głosy mieszkańców prawdopodobnie będzie czekał kaczkomat. Jeśli zostanie dopuszczony do głosowania, ma szansę wygrać, gdyż jest stosunkowo tani w porównaniu z innymi propozycjami.

Kaczkomaty w Warszawie

Kaczkomaty nie stanowią już takiej sensacji, jak jeszcze kilka lat temu, gdy ustawiano je w parku Szymańskiego czy na Moczydle. Czy ktoś na Kole truje psy? Facebook huczy, policja nic nie wie Czy ktoś na Kole truje psy? Facebook huczy, policja nic nie wie
Podobno jeden z psów wyprowadzonych na spacer w okolicy Pustoli na Kole zjadł kiełbasę nafaszerowaną trucizną. Czy okoliczni właściciele psów mają się czego obawiać? Zapytaliśmy policję.
Moda na stawianie ich w publicznych parkach ze stawami czy strumieniami zdaje się już jednak kończyć.

- Dokarmianie dzikich ptaków chlebem jest dla nich bardzo szkodliwe. Kończy się to chorobami, kalectwem a nawet śmiercią. Jest to również niekorzystne dla całego ekosystemu, ponieważ pozostawione większe kawałki chleba przyciągają szczury - przypomina autor projektu Przemysław Jóźwiak.

Wstąp do księgarni

Kaczkomaty często dewastowane

Projekt został oszacowany na 20 tys. zł. Karma znajdująca się w automacie ma zawierać mieszankę ziaren odpowiednich dla dzikiego ptactwa. Automat będzie dozował określoną ilość karmy za symboliczną opłatą 1 zł. Jak to wygląda w praktyce, na przykładzie kilku dzielnic? Często kończy się dewastacją kaczkomatów i ich naprawą, a nawet wymianą. Tak było w parkach Moczydło i Szymańskiego. Według relacji mieszkańców odwiedzających te miejsca, są one regularnie dewastowane.

- Jak to może działać, skoro sama kilkakrotnie widziałam, jak dzieciaki kręcą do przodu i do tyłu, siedem razy wkoło, chociaż wyraźnie jest napisane, że to nie okres karmienia? - komentuje jeden z mieszkańców.

Kaczkomaty wychodzą z mody

Ostatnio ciekawą opinię na temat kaczkomatów przedstawił burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, przekonując że ptaki wodne można dokarmiać tylko i wyłącznie podczas silnych mrozów, gdy zamarzają zbiorniki wodne i zalega gruba warstwa śniegu. W przeciwnym razie wyrabia się u nich nieodpowiednie nawyki.

Przyznał też, że kaczkomaty ulegają licznym aktom wandalizmu i budują nieprawidłowe przekonanie o konieczności dokarmiania ptactwa przez cały rok. W związku z tym bielański ratusz nie będzie stawiał kolejnych kaczkomatów. Czy mieszkańcy Woli podzielają tę opinię? Przekonamy się za kilka miesięcy.

(db)

.
 

Komentarze (4)

# Erwin_Derdwin

21.02.2023 16:27

Pomysłodawcy projektów do BO: "Nie sprawdziło się? Świetnie! Zgłaszamy do kolejnej edycji!"
Jeszcze tężnie obok postawcie, koniecznie z latarniami solarnymi, tylko takimi 7000K, a do tego płot, wybieg dla psów, pumptrack, plac zabaw z bali, rolkowisko, mural i koniecznie zorganizujcie koncert orkiestr dętych za 250 tysięcy.

# Stolec

21.02.2023 19:41

A może stolcomat? Darmowy stolec dla tego co nadstawi dłoń?

# nnn

21.02.2023 22:01

Postawić kaczkomat samoobsługowy. Przychodzi kaczka do kaczkomatu i... niech kombinuje jak z niego żarcie wyrwać.

REKLAMA

# klocek

22.02.2023 21:21

Jak ktoś chce takie g.wno to nie wyciągnie z własnej kieszeni. Won od wspólnej kasy.
Jak ktoś napisał - jeszcze brakuje tężni i wybiegu dla szczurów.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA