Totalna demolka nad Wisłą. Sześć toalet zniszczonych i okradzionych
19 stycznia 2023
Wandale wzięli na cel automatyczne toalety stojące na warszawskim Podzamczu, Mariensztacie i Powiślu. Dwie są tak zniszczone, że trzeba je zamknąć, a z pięciu skradziono pieniądze. Zarząd Zieleni apeluje o pomoc w odnalezieniu sprawców. Poszukuje ich także policja.
Do dewastacji toalet nad Wisłą doszło w sobotnią noc 14/15 stycznia, ale odpowiedzialny za nie Zarząd Zieleni poinformował o zniszczeniach dopiero w środę.
Zdewastowane toalety w Warszawie
"Z pięciu toalet skradziono pieniądze. Dwie, na Bulwarze Jana Karskiego i przy ul.
W Warszawie jest... za jasno? Rzecznik praw obywatelskich interweniuje
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek uważa, że w Warszawie występuje zanieczyszczenie "świetlne". Innymi słowy: jego zdaniem w mieście jest wieczorami i nocami zbyt jasno, co rzekomo szkodzi zdrowiu ludzi i zwierząt. Rzecznik pyta między innymi o nowe ledowe latarnie, które masowo montuje Zarząd Dróg Miejskich.
Rozlicz PIT w Warszawie, wygraj samochód
Słynący z promowania komunikacji miejskiej warszawski samorząd oferuje samochód jako główną nagrodę w loterii dla osób, które rozliczą w mieście podatek dochodowy.
Boleść, ze względu na bardzo poważne uszkodzenia zostały tymczasowo wyłączone z użytkowania. Zniszczone zostały toalety: w parku Pole Mokotowskie przy ul. Batorego i al. Niepodległości (zniszczono drzwi pomieszczeń technicznych), w parku Na Książęcem przy ul. Książęcej, w Multimedialnym Parku Fontann na ul. Kościelnej (przy schodach drewnianych) oraz przy ul. Boleść, na Bulwarze Jana Karskiego na wysokości ul. Sanguszki" - podsumowują urzędnicy.
Automatyczne toalety bywały już niszczone wewnątrz, ale dewastacja i kradzież na taką skalę wydarzyła się po raz pierwszy. Sprawą zajmuje się policja. W niedzielę urzędnicy dokonali oględzin zniszczonych toalet i zabezpieczyli dwie najbardziej zniszczone. Obecnie szacują straty oraz czas potrzebny na naprawę zniszczonych elementów. Osoby, które były świadkami dewastacji i kradzieży, proszone są o kontakt pod numerem telefonu 19-115.
Automatyczne toalety w Warszawie
Owalne toalety wykończone płytkami ceramicznymi z charakterystycznym "serduszkiem" na drzwiach stają się od 2017 roku nowym znakiem rozpoznawczym parków i skwerów. Pierwszych dziewiętnaście stanęło nad Wisłą i w najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscach, takich jak parking przy Zamku Królewskim, skwer przed muzeum Polin czy Łazienki Północne. Do 2019 roku stanąć miało ich w sumie 49, ale do dziś powstało zaledwie 30.
"Wewnątrz owalnego pawilonu zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Wszystko podporządkowano zachowaniu maksymalnej higieny i komfortu użytkowania. Stąd m.in. automatycznie otwierane i zamykane drzwi, samoistnie zmywana podłoga, każdorazowo myta i dezynfekowana muszla klozetowa, a także sensory, które samoczynnie uruchomią dozownik mydła, suszarkę, a także wodę w kranie umywalki. Dodatkowo we wnętrzu znalazł się szeroki i trwały przewijak dla niemowląt, a na zewnątrz kranik do mycia rąk. Automatyka toalet powiadomi również o awarii czy kończącym się papierze w dozowniku. Serwisanci będą mieli godzinę na uzupełnienie braków. Ponadto toalety będą minimum raz dziennie, rutynowo doglądane przez pracowników firmy serwisującej urządzenia" - zachwalał pięć lat temu warszawski ratusz.
(jok)
.