REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zarejestruj legwana!

  1 października 2004

Już tylko miesiąc pozostał właścicielom egzotycznych zwierząt na zarejestrowanie ich w starostwach powiatowych. Przepisy wymagają, by zgłaszane zwierzęta posiadały dokumenty poświadczające ich legalne pochodzenie, z których na przykład wynika, że urodziły się w niewoli. Ci, którzy rejestracji nie dokonają, po 1 listopada 2004 muszą się liczyć z karą grzywny lub aresztu.

REKLAMA

Obowiązek rejestracji wszystkich gadów, płazów i ptaków wymienionych w Rozpo-rządzeniu Komisji Wspólnoty Europejskiej 1497/2003 nakłada na ich właścicieli ustawa o ochronie przyrody. Muszą się z tym liczyć miłośnicy egzotycznej fauny. A tych, jak się okazuje jest sporo. W wielu polskich domach - jak mówią członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" - hoduje się zwierzęta nawet z innych kontynentów, które na dodatek nie trafiły do nas legalnie. Nowe przepisy mają przede wszystkim ograniczyć handel ginącymi gatunkami, a także zapobiec wypuszczaniu na wolność zwierząt, które w perspektywie mogą stanowić zagrożenie dla rodzimej fauny.

Niektóre z gatunków
wymagające rejestracji:
  • wszystkie gatunki małpiatek oraz małp właściwych
  • wszystkie gatunki papug z wyjąt-kiem papużek falistych i nimf
  • gwarek
  • żółw czerwonolicy, grecki, stepowy
  • legwan zielony
  • wszystkie gatunki waranów
  • kameleon pospolity
  • wszystkie gatunki boa i pytonów
Pełna lista na stronie
www.salamandra.org.pl/cites
 

Miałeś, wpisz do wykazu!

Osoby, które 1 maja 2004 roku, czyli w chwili akcesji Polski do Unii Europejskiej, posiadały już w domach egotyczne zwie-rzęta, ale nie dysponują dokumentami potwierdzającymi ich pochodzenie, mają okazję jeszcze przez cały październik rejestrować je w starostwie. Opłata rejestracyjna wynosi 20 złotych. Do tego starostwa pobierają pięć złotych za przyjęcie podania oraz po 50 groszy za każdy załącznik. Jeśli hoduje się kilka zwierząt jednego gatunku można je zgłosić do rejestracji na jednym podaniu.

Rejestracja jest szansą dla tych wszystkich właścicieli, którzy mają zwierzęta bez udokumentowanego pochodzenia. Zgłoszenie ich do rejestru umożliwia dalsze trzymanie zwierzęcia bez łamania prawa, ewentualnie podarowanie go komuś. Natomiast zabroniony jest handel takimi zwierzętami i ich potomstwem. Rejestracja zwierzęcia nie zmienia bowiem statusu jego pochodzenia, a handlować wolno wyłącznie okazami, w przypadku których można udokumentować ich legalne pochodzenie.

Każda próba sprzedaży, kupna lub wymiany zwierząt, które nie mają dokumentów potwierdzających legalne pochodzenie, jest przestępstwem. Grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Wstąp do księgarni

Ministerstwo pozwala

Dla osób zainteresowanych sprzedażą zwierząt, które są u nich już długo, gdy jeszcze nie obowiązywały w Polsce wspomniane ograniczenia prawne; i potrafią fakt posiadania zwierzęcia od dawna udowodnić, istnieje furtka. Możliwe jest - indywidualnie - uzyskanie w Ministerstwie Środowiska specjalnego zaświadczenia, które zwalnia konkretny okaz z obowiązujących zakazów. To jednak będą wyjątki. Generalna zasada jest bowiem taka, że ze względu na to, iż nielegalny handel zwierzętami stanowi poważne zagrożenie dla wielu gatunków, restrykcyjne przepisy są absolutnie niezbędne. Obowiązują one we wszystkich krajach Unii.

Przypominamy raz jeszcze, że od 1 listopada br. każdy, kto będzie chciał posiadać zwierzę z gatunku podlegającego ograniczeniom, będzie musiał do wniosku o rejestrację dołączyć dokumenty poświadczające jego pochodzenie. Osoba kupująca zwierzę legalnego pochodzenia w Polsce lub za granicą ma obowiązek zarejestrować je w ciągu 14 dni od zakupu lub przywiezienia do kraju. Jeśli zwierzę padnie, ucieknie lub zostanie sprzedane, należy je w ciągu 14 dni wyrejestrować.

km

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024