REKLAMA

Bielany

kultura »

 

Odpust na Bielanach. 345 lat tradycji

  16 maja 2018

alt='Odpust na Bielanach. 345 lat tradycji'
źródło: UD Bielany

"Prosimy przybyć pieszo, rowerem lub bryczką, a samochody pozostawić poza lasem" - tradycyjnie apeluje parafia.

REKLAMA

Tegoroczny odpust z okazji Zesłania Ducha Świętego odbędzie się w Lesie Bielańskim w niedzielę 20 maja o 10:30. Wspomniana wcześniej bryczka to nie żart - w godz. 9:30-14:30 po Dewajtis będą wahadłowo kursowały dwie bryczki. Świętowanie rozpocznie się o 10:30, kiedy wyruszy procesja znad Wisły, gdzie przypłynie tratwa z warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela z obrazem św. Brunona z Kwerfurtu. Po procesyjnym przeniesieniu obrazu, ok. 11:00 rozpocznie się msza w kościele pokamedulskim. Oprawę muzyczną wydarzeń zapewni Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Joniec.

- W godz. 10:00-15:00 zapraszamy na kiermasz rękodzieła nowoczesnego i ludowego oraz swojskiego jadła na terenie parafialnym i Dobrego Miejsca - zapowiadają organizatorzy. - Atrakcje dla dzieci: m.in. ok. 13:00 na scenie plenerowej przedstawienie z cyklu Niedzielne Bajeczki wystawi Teatr Pod Orzełkiem. Będzie też dmuchana zjeżdżalnia i plenerowy bufet z grillem.

Stara tradycja

Zwyczaj odpustów i świętowania w podwarszawskich wówczas Bielanach datuje się od czasów króla Jana III Sobieskiego, roku 1673. Z czasem w odpustach u kamedułów zaczęła uczestniczyć nie tylko szlachta, ale także lud. Uroczystości gromadziły tłumy. Za czasów saskich odpusty stały się jeszcze bardziej okazałe, zamieniając w coś na kształt ludowych festynów z występami teatrów, wyszynkiem, targiem i tańcami przy skocznej muzyce. W okolicach klasztoru wyrastały kramy, sceny, wyszynki piwne. Tradycja trwała i później. Król Stanisław August Poniatowski podobno uwielbiał odpustowe uroczystości na Bielanach a wraz z nim podążała tu cała warszawska elita.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Karuzela, karuzela

W XIX wieku Zielone Świątki, tak jak i wcześniej, były okazją do zabaw ludowych. W ruch puszczano karuzele, a tłumy po nabożeństwie ruszały na majówkę. Odpustowe wyprawy na Bielany zaczynały się w świąteczną niedzielę i trwały w poniedziałek, a zdarzało się, że i we wtorek. W 1885 roku, według zapisków Franciszka Galińskiego, w ciągu trzech dni świąt statki przewiozły na Bielany 30 tys. osób. W okolicznych karczmach i zaaranżowanych wyszynkach zabrakło piwa. Z czasem liczba chętnych nieco malała. W 1901 roku w Zielone Świątki przybyło na bielański odpust "tylko" 12 tys. osób. Wydano nawet zarządzenie, by zamykać bramy domów masowo opuszczanych przez wyjeżdżających na majowe święto ludzi. Powód? Dochodziło do licznych kradzieży. Odpust coraz mniej miał wspólnego z religijnym świętem, a stawał okazją do hucznej zabawy i tańców. Były huśtawki, karuzele, kataryniarze. Słowem: wszystko, czego potrzeba było na ludowy festyn.

(dg/wk)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024