REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Taryfa C11 na placu budowy - opcjonalnie czy obowiązkowo?

Taryfa C11 na placu budowy - opcjonalnie czy obowiązkowo?

To postanowione! Budujesz dom. Masz już działkę i projekt wymarzonego lokum. Zanim jednak wbijesz pierwszą łopatę w ziemię, musisz wyposażyć plac budowy w niezbędne media. Przede wszystkim powinieneś zapewnić dostęp do energii elektrycznej. Z artykułu dowiesz się, co to jest prąd budowlany oraz na jaką taryfę energetyczną możesz się zdecydować. Czy taryfa C11 jest opcjonalna, czy obowiązkowa na placu budowy?

Czy taryfa C11 na placu budowy jest obowiązkowa?

Prace związane z budową domu wymagają zaangażowania różnych urządzeń zasilanych elektrycznie. Z tego względu na działce pozbawionej prądu trudno wyobrazić sobie sprawną i bezpieczną realizację inwestycji. Energię elektryczną potrzebną do wzniesienia budynku możesz wytworzyć m.in. w agregacie. Z uwagi jednak na wygodę, ale i koszty inwestorzy znacznie częściej decydują się na tymczasowe przyłączenie placu budowy do sieci elektroenergetycznej. Jaka taryfa energetyczna wówczas obowiązuje?

W Polsce sprzedawcy prądu oferują cztery główne grupy taryf energii elektrycznej - G, C, B i A. Odbiorcy indywidualni są kwalifikowani do grupy G, która obejmuje m.in. jednostrefową taryfę G11 i dwustrefową G12. Mogłoby się więc wydawać, że to właśnie któryś z tych planów cenowych będzie odpowiedni w przypadku budowy domu. Nic bardziej mylnego!

Zgodnie z prawem i szczegółowymi kryteriami kwalifikowania odbiorców do grup taryfowych ustalonymi przez sprzedawców prądu "place budów, które posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, a przeznaczeniem budowanej nieruchomości określonym w pozwoleniu na budowę jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, zaliczane są do grup taryfowych C11, C12a i C12b" [1]. Jeżeli więc budujesz dom, nie możesz korzystać z grup taryfowych "G", mimo że jesteś odbiorcą indywidualnym. Obowiązują Cię taryfy z kategorii "C".

Prąd budowlany - taryfa C11 i jej alternatywy. Jaki plan cenowy i kiedy wybrać?

W ramach prąd budowlanego, bo tak zwyczajowo określa się energię elektryczną przeznaczoną dla odbiorców indywidualnych, którzy budują dom, masz do wyboru trzy główne rodzaje taryf - C11, C12a i C12b. Pierwsza cyfra w nazwie - "1" - oznacza, że jest to plan taryfowy z maksymalną mocą umowną do 40 kW. Druga cyfra natomiast wskazuje liczbę stref, a zatem:

  • taryfa C11 - to taryfa jednostrefowa, co w praktyce oznacza, że stawka za prąd jest w niej taka sama przez całą dobę. Będzie odpowiednia, jeśli zamierzasz prowadzić intensywne prace budowlane bez względu na porę dnia,
  • C12a i C12b - to taryfy dwustrefowe. W ich przypadku stawka za energię elektryczną jest różna w zależności od tego, kiedy pobierasz prąd. Pozwalają zaoszczędzić na kosztach budowy, o ile jesteś w stanie tak zaplanować prace, aby największe zużycie energii elektrycznej przypadało na pory dnia, kiedy jest ona w danym planie cenowym najtańsza.

Litera "a" oznacza, że taryfa dwustrefowa dzieli się na szczyt (od 8:00 do 11:00 i od 20:00 do 21:00), gdzie stawka za energię elektryczną jest wyższa, i godziny poza szczytem (od 11:00 do 20:00 i 21:00 do 8:00), w których prąd jest tańszy. Natomiast litera "b" wskazuje na podział taryfy na strefę dzienną (od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00), kiedy za energię elektryczną trzeba zapłacić więcej, i nocną (obowiązującą w pozostałych godzinach doby), w której opłata za prąd jest niższa.

Pamiętaj, godziny obowiązywania poszczególnych stawek za energię elektryczną mogą być różne w zależności od sprzedawcy prądu. Co więcej, zdarza się, że w taryfie C12a pory szczytu i poza szczytem zmieniają się w ciągu roku w związku z przejściem z czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Zanim więc wybierzesz plan cenowy, sprawdź, czy rzeczywiście Ci on odpowiada.


Jaka taryfa energetyczna po zakończeniu prac budowlanych? Dlaczego taryfa C11 się nie opłaca?

Po zakończeniu prac budowlanych i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie (lub zaświadczenia o braku sprzeciwu na użytkowanie) możesz zrezygnować z prądu budowlanego i wybrać jedną z taryf z grupy G, które są zarezerwowane dla odbiorców indywidualnych. Im szybciej dopełnisz niezbędnych formalności, tym lepiej dla Twojego portfela. Dlaczego?

W zależności od sprzedawcy cena za prąd budowlany może być nawet o połowę wyższa od opłat za energię elektryczną dla odbiorców indywidualnych. Wynika to z faktu, iż poszczególne składniki stawki prądu budowlanego są mnożone przez wybraną moc umowną. Wyższa moc umowna to też wyższe opłaty dystrybucyjne, co dodatkowo winduje koszty.

Wbrew pozorom taryfa C11 nie jest przeznaczona wyłącznie dla małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych, jak wskazywałaby litera "C" w jej nazwie. Do korzystania z niej zobowiązani są także odbiorcy indywidualni, którzy budują dom.

Tak zwany prąd budowlany może być nawet o połowę droższy od stawki obowiązującej w taryfach z grupy "G", które są zarezerwowane dla gospodarstw domowych. Jeżeli więc chcesz zaoszczędzić na kosztach budowy, dobrze zastanów się nad wyborem zarówno sprzedawcy energii elektrycznej, jak i planu cenowego. Być może w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się taryfa C12a lub C12b od firmy X niż C11 oferowana przez przedsiębiorstwo Y?

[1] Przykład reprezentatywny: "Taryfa dla energii elektrycznej E.ON Polska S.A. dla grup taryfowych A, B, C i R", https://eon.pl/-/media/Eon/Dokumenty/Obsluga-i-pomoc/Wazne-dokumenty/391Taryfa-dla-energii-ABCiR_2021_12_22-EON.ashx, dostęp 6.12.2023 r.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA