REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

E-7, 211, 152... sporo zmian i nowe linie na Białołęce
REKLAMA

źródło: www.mza.waw.pl


REKLAMA

E-7, 211, 152... sporo zmian i nowe linie na Białołęce

Znamy już ostateczny projekt nowych tras i rozkładów autobusów. Niektóre zmiany wejdą w życie... za półtora roku.

REKLAMA
REKLAMA

"Odzyskać jak najwięcej autobusów z linii dublujących tramwaj na Nowodwory i wysłać je na wschodnią Białołękę" - takie były założenia projektu, który Zarząd Transportu Miejskiego przygotował w listopadzie. Następnie pomysły zostały poddane konsultacjom społecznym. W 100-tysięcznej dzielnicy o komunikacji miejskiej zechciało porozmawiać tylko kilkaset osób, ale - jeśli nie liczyć spotkania w ratuszu - konsultacje przebiegały w wyjątkowo dobrej atmosferze. Oto ich wyniki.

Nowodwory przesiadają się na szyny

Linia 2 zostanie przedłużona o dwa przystanki najprawdopodobniej 27 lutego, czyli natychmiast po feriach. Częstotliwość jej kursowania wyniesie 4 min w godzinach szczytu, 6 min poza szczytem i 7-8 min w weekend. Na odcinku między Tarchominem Kościelnym a Młocinami "dwójka" będzie wzmocniona dodatkowymi składami, dzięki czemu w godzinach szczytu tramwaj z Tarchomina do metra będzie odjeżdżać co 2-4 min.

W związku z uruchomieniem nowego odcinka linii tramwajowej z ulic znikną autobusy linii E-8 i 101. Odzyskane dzięki temu autobusy pozwolą poprawić rozkład np. 509, ale docelowo - po przebudowie Głębockiej - trafią na wschodnią Białołękę, gdzie zasilą 134.

Przedłużenie "dwójki" oznacza także zniknięcie 314. Podczas konsultacji w obronie linii wypowiedziała się minimalna liczba osób, więc ZTM zdecydował o jej zastąpieniu na ciągu Odkryta-Nowodworska-Świderska przez 518.

516 pojedzie częściej: co 10 min w szczycie, co 15 poza nim i co 20 min w weekend. Zwiększona zostanie także częstotliwość 211 - na pełnej trasie autobus podjedzie na przystanek co 10 min w szczycie, co 15 min poza nim i co 20 min weekend; na odcinku z Dąbrówki Wiślanej do Ćwiklińskiej - co 5 min w szczycie. Trasy 516 i 211 pozostaną bez zmian.

511 zostaje

Propozycja ZTM zakładała zastąpienie linii 511 zwykłym autobusem 101, zatrzymującym się na żądanie na wszystkich przystankach. Tak się nie stanie. W wyniku konsultacji pomysł trafił do kosza, co oznacza - ciekawostka dla miłośników komunikacji miejskiej - zniknięcie z Tarchomina numeru 101, związanego z osiedlem od 1985 roku.

Zielona Białołęka czeka na Głębocką

Propozycja wyprostowania linii 120 na Głębockiej spotkała się z ciepłym przyjęciem większości, ale sprzeciwem mieszkańców Lewandowa. ZTM zdecydował się wyprostować linię, na Lewandów wysyłając inny autobus. Według szacunków czas dojazdu z północnej Białołęki na Pragę skróci się o 5 min.

132 i 134 pojadą na Marymont, do starej linii metra. 132 będzie obsługiwać Głębocką i (w przyszłości) Sieczną, zaś 134 - Kobiałkę, Zdziarską i Ostródzką. Linia zostanie też wycofana z Bródna i pojedzie na Marymont prosto trasą S8 i mostem Grota-Roweckiego.

527 zostanie skierowane na trasę z Grodziska przez Kąty Grodziskie, Berensona, Skarbka z Gór, Jesiennych Liści, Głębocką i Wincentego. Częstotliwość kursowania wyniesie 5 min w szczycie porannym, 7-8 min w szczycie popołudniowym, 15 min poza szczytem i 20 min w weekend.

E-7 będzie przekształcone w linię przyspieszoną kursującą w obu kierunkach i przez cały tydzień na trasie Grodzisk - Głębocka - Berensona - Oknicka - Lewandów - Głębocka - S8 - al. Piłsudskiego - Radzymińska - al. "Solidarności" - Dw. Wileński. Autobusy będą odjeżdżać co 10 min w szczycie porannym, co 12 min w szczycie popołudniowym i co 20 min poza szczytem i w weekend. Zmiana numeru nie będzie oznaczać dodawania przystanków, ale ma służyć uporządkowaniu numeracji.

E-9 stanie się linią okrężną, jeżdżącą z Marymontu przez S8, Głębocką, Jesiennych Liści, Skarbka z Gór, Berensona, Ostródzką i S8 z powrotem na Marymont. Nie zmieni się częstotliwość kursów.

ZTM planuje też połączenie osiedla Regaty z... tramwajami na Żeraniu Wschodnim. Linia 334 pojedzie ulicami Kobiałka, Mochtyńską, Ostródzką, Juranda ze Spychowa, Białołęcką, Daniszewską i Annopolem. Będzie to oczywiście możliwe po zakończeniu budowy Daniszewskiej i budowie zawrotki dla autobusów na Żeraniu Wschodnim. Częstotliwość wyniesie 20 min w szczycie i 30 min poza nim.

Zmiany dla linii 120, 132, 134, 527, E-7 i E-9 zostaną wprowadzone dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, po przebudowie Głębockiej i budowie nowej pętli na Grodzisku.

Zmiany też na środkowej Białołęce

Na uruchomienie czeka nowa linia 214, która połączy Tarchomin z Grodziskiem. Raz na pół godziny autobus pojedzie z pętli na Świętosławskiego przez Świderską, Porajów, Myśliborską, Światowida, Modlińską, S8, Wysockiego, Bazyliańską, Kondratowicza, Łabiszyńską, S8, Ostródzką, Berensona, Oknicką i Lewandów na Grodzisk.

ZTM zajął się też tematem komunikacji miejskiej na Szamocinie i Tomaszewie. Do jej uruchomienia konieczna jest przebudowa Cieślewskich, na którą na razie się nie zanosi, ale ZTM zaplanował już przedłużenie linii 152. Linia pojedzie dalej Białołęcką, Hemara, Ostródzką, Berensona i Skarbka z Gór na Derby. Na całej trasie kursy będą odbywać się co 20 min w szczycie i 30 min poza nim, zaś na odcinku z Tarchomina do Białołęki Dworskiej - co 10 min w szczycie i co 15 min poza nim.

Nie zmieni się trasa ani rozkład jady 176. Po raz trzeci z rzędu ZTM przychylił się w konsultacjach do opinii pasażerów chcących dojeżdżać bez przesiadki na Nową Pragę, zwłaszcza do przychodni przy Dąbrowszczaków.

518 wraca na pl. Trzech Krzyży

Autobusy 518 nadal będą dojeżdżać do Śródmieścia, choć zmieni się ich pętla. Od skrzyżowania Nowego Światu ze Świętokrzyską 518 pojedzie na pl. Trzech Krzyży. Wycofanie ze Świętokrzyskiej i Dworca Centralnego oraz przesunięcie na Nowy Świat i pl. Trzech Krzyży to próba nadania autobusom większość punktualności. Linię czeka także korekta trasy na Nowodworach. Autobusy pojadą teraz ulicami Ordonówny, Odkrytą, Nowodworską, Mehoffera i Świderską.

Zmiana trasy 518 zostanie wprowadzona we wrześniu, po dostosowaniu skrzyżowań na Odkrytej i Nowodworskiej dla autobusów przegubowych.

Trasy 705 i 735 pozostaną bez zmian. Decydujący okazał się tu głos mieszkańców Zegrza Południowego, Białobrzegów i Ryni, przesiadających się na Marymoncie do metra.

(dg)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu BiałołękaREKLAMA

10.02.2017 07:39 Nala
A Żerań - do samochodów!

Chyba inaczej nie można interpretować lekceważenia mieszkańców tej części dzielnicy - o nas cisza i brak kursów skróconych do metra Marymont.
10.02.2017 07:59 Vieslas
Proszę wziąć pod uwagę, że przez tę część dzielnicy przejeżdżają niemal wszystkie linie, które kursują po zachodniej stronie Białołęki.
10.02.2017 14:27 Strumykowa
Vieslas napisał 10.02.2017 07:59

Proszę wziąć pod uwagę, że przez tę część dzielnicy przejeżdżają niemal wszystkie linie, które kursują po zachodniej stronie Białołęki.
Niby tak, ale jeżdżą Modlińską. Dla niektórych bloków na Żeraniu to kawał drogi....Ja ich rozumiem.
15.02.2017 23:03 tarantula01
Wycofywanie autobusów z Modlińskiej, aby jechały np. Myśliborską - Dorodną (najpierw trzeba przebudować to skrzyżowanie, aby zapewnić dobrą widoczność i bezpieczeństwo kierującym) to zły pomysł. Bo finalnie zespół przystankowy Konwaliowa zostałby przeciążony (tu kumulowałyby się wszystkie przesiadki). Żerań się rozbudowuje i należy uruchamiać po prostu nowe linie i nie mam tu na myśli zwiększanie częstotliwości małego 211.

Pozdrawiam
Wojciech Tumasz
17.02.2017 10:51 Nala
Żerań ma tylko 518! Mówimy o dojeździe do metra Marymont (nikt nie będzie tracił czasu, żeby cofać się z licznymi przesiadkami do Młocin).

Linie 326, 705 jeżdżą tak rzadko i "okresowo", że nie biorę ich pod uwagę, zresztą póki co komunikacji miejskiej w ogóle nie uznaję - odkąd ZTM słucha tylko siebie. Liczyłam, że chociaż tym razem zaproponuje coś dla nas - mieszkańców okolic Konwaliowej - chyba się rozmarzyłam.

Zatem pozostaje TYLKO SAMOCHÓD!

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Komputery
 A A Serwis Komputerowy Dojazd 504-617-837

Usługi inne
 Regenerujemy wały ślimakowe pionowe i poziome do paszowozów wszystkich marek. Możemy wykonać całkowicie nowe wały lub odbudować wypracowane wytarte ślimaki na istniejącym rdzeniu.Posiadamy własny transport możliwy odbiór wału od klienta i dostawa po zregenerowaniu na terenie całego kraju.Szczegółowe informacje udzielamy telefonicznie bądź drogą mailową.tel.663 868 061mail:bemar@vp.pl

Usługi motoryzacyjne
 Skup Aut Warszawa rok od 2000r TOYOTA AUDI BMW MERCEDES KAŻDY ROK I MODEL Auta całe uszkodzone Dobrze zapłacimy za Twoje stare auto Posiadamy własny transport Wycena gratis Więcej info na naszej stronie : www.kupieautowarszawa.com.pl

GIEŁDA SĄSIADÓW - PILNIE POSZUKUJĘ
 Skup Aut Warszawa rok od 2000r TOYOTA AUDI BMW MERCEDES KAŻDY ROK I MODEL Auta całe uszkodzone Dobrze zapłacimy za Twoje stare auto Posiadamy własny transport Wycena gratis Więcej info na naszej stronie : www.kupieautowarszawa.com.pl tel 534 555 777


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.