Zdrowe pieczywo na zakwasie? Nie daj się oszukać
26 maja 2017
Chleb za zakwasie - tym hasłem supermarkety i piekarnie zachęcają nas do kupna pieczywa, które - zgodnie z obietnicą - ma być zdrowe i pożywne. Sęk w tym, że termin "zakwas" używany jest przez piekarzy swobodnie. Większość dostępnego pieczywa robiona jest z zakwasu w proszku, którego "praca" ograniczona jest do kilkunastu minut.
- Prawdziwy zakwas powstaje przez kilkanaście godzin - podkreśla Małgorzata Piwońska, właścicielka piekarni Piwoński. - Jest to mieszanina mąki żytniej oraz wody, w którym spontanicznie rozwijają się bakterie kwasu mlekowego oraz dzikie szczepy drożdży. Hodowla zakwasu to bardzo złożony proces praco- i czasochłonny, ale warto - pieczywo na prawdziwym zakwasie ma szereg zalet - podkreśla.
Jakie? Przede wszystkim nie tuczy. Bakterie kwasu mlekowego metabolizują węglowodany, znacznie zmniejszając ich zawartość w pieczywie. Pieczywo żytnie na zakwasie ma niski indeks glikemiczny- po jego spożyciu długo utrzymuje się poczucie sytości i stały, umiarkowany poziom glukozy we krwi, co skutecznie zapobiega napadom głodu. - Dlaczego powszechnie uważa się, że pieczywo tuczy? Właśnie dlatego, że w "polepszaczowych" piekarniach nie przechodzi wielofazowej fermentacji i cały proces trwa kilkanaście minut. W praktyce oznacza to, że baterie kwasu mlekowego nie mają czasu "przetworzyć" dostępnych w mące węglowodanów na kwas mlekowy - tłumaczy Małgorzata Piwońska.
Kwas mlekowy ma lecznicze działanie w wielu przewlekłych schorzeniach żołądka czy stanach zapalnych jelita grubego. Hamuje rozwój niepożądanych, chorobotwórczych mikroorganizmów, stymuluje wzrost bakterii probiotycznych. Pieczywo na zakwasie jest zdrowe i długo zachowuje świeżość.
Piekarnia Piwoński, Łomianki, ul. Warszawska 88
Pieczywo bez polepszaczy, spulchniaczy i konserwantów, pieczone na zakwasie powstającym przez kilkanaście godzin.
Sklepy firmowe:
Łomianki Warszawska 95A
Warszawa, Leopolda Staffa 2,
Warszawa, Bazarek Marymont
Facebook: Piekarnia Piwoński