Zbadajmy Białołękę i zróbmy muzeum!
25 maja 2007
W dniach 12-13 maja odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Podyplomowych Studiów Zarządzania Gospodarką Społeczną w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, poświęcone diagnozie środowiska lokalnego i realizowane w naszej dzielnicy.
Autor jest radnym Biało-łęki (PiS), koordynatorem Białołęckiego Forum Ini-cjatyw Obywatelskich |
W ramach zajęć zostałem poproszony o dokonanie prezentacji Białołęki - podstawowych danych o dzielnicy, specyfiki białołęckiej oraz różnych ciekawostek, które mogą być istotne w zaplanowanych na kolejne zajęcia badaniach. Słuchacze z Wałbrzycha, Pionek, Łomży i in-nych miejsc w Polsce byli żywo zainteresowani naszą dzielnicą, dlatego prezentacja została wzbogacona dodatkowymi pytaniami uczestników oraz ciekawymi pomysła-mi.
Jednym z pomysłów, który zrodził się podczas zajęć jest utworzenie muzeum Białołęki, które miałoby być odpowiedzią na zdiagnozowane słabe poczucie tożsa-mości lokalnej, przywiązania do dzielnicy, zakorzenienia w Białołęce. Słabe przy-wiązanie do Białołęki skutkuje tym, że naszą dzielnicę traktuje się jako sypialnię a nie miejsce, w którym chciałoby się żyć, spędzać wolny czas, angażować się na rzecz swojej ulicy czy osiedla. Muzeum miałoby być miejscem - instytucją, która łączyłaby bogatą historię Białołęki, korzenie, tradycję z nowoczesnością obecnych dokonań naszej dzielnicy. Muzeum mogłoby także być miejscem promującym Bia-łołękę, w której łączy się bogactwo natury i nowoczesność rozwoju. To tylko jeden z pomysłów, jaki się zrodził podczas zajęć w ratuszu. Mam nadzieję, że zainspiruje on mieszkańców i władze lokalne. Zachęcam do debaty na ten temat na łamach "Echa" oraz na forum.
Wracając do studium odbywającego się w Białołęce, chciałbym zaprosić miesz-kańców do aktywnego włączenia się do tego, co jeszcze przed nami. W dniach 2-3 czerwca zaplanowano przeprowadzenie badań terenowych. Słuchacze razem z mieszkańcami Białołęki stworzą zespoły, które przeprowadzą badania wśród wyb-ranych środowisk białołęckich. Bardzo ważne jest, aby do badań włączyli się przedstawiciele Białołęki, liderzy i wolontariusze lokalnych organizacji pozarządo-wych, pracownicy socjalni z OPS oraz zwykli mieszkańcy. Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia tych badań jest udział białołęczan. Zachęcam do włączenia się w ten projekt. Dzięki prof. Ewie Leś z Uniwersytetu Warszawskiego mamy okazję uczestniczyć w fascynującej przygodzie badawczej. Nie wiemy, jakimi wnioskami się zakończy, ale wiemy na pewno, że pożytek tych badań dla Białołęki może być ogromny.
Ostatnia sesja studium zaplanowana jest na 30 czerwca - 1 lipca i poświęcona będzie opracowaniu wyników badań, wyłonieniu do realizacji pomysłów, które zro-dziły się podczas badań oraz przedstawieniu na konferencji wniosków mieszkań-com, radnym i gościom.
W imieniu organizatorów zapraszamy na zajęcia wszystkich mieszkańców. Szczególnie przedstawicieli organizacji pozarządowych i wolontariuszy. Zajęcia są bezpłatne. Osoby pragnące uczestniczyć w tej społecznej przygodzie prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 0-602-556-940 lub mailowy poracz@poczta.fm. Osobom, które zadeklarują chęć uczestnictwa w zajęciach przekażemy szczegó-łowe informacje.
Piotr Oracz