REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd »

 

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych do likwidacji. Warszawa nie będzie budować nowych ulic?

  7 czerwca 2021

alt='Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych do likwidacji. Warszawa nie będzie budować nowych ulic?'
Jedną z inwestycji prowadzonych przez ZMID była przebudowa Marsa i Żołnierskiej.
źródło: ZMID

Po zaledwie 13 latach przestaje istnieć instytucja powołana specjalnie w celu budowy ulic czy dróg rowerowych.

REKLAMA

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych powstał w 2008 roku w wyniku podziału Zarządu Dróg Miejskich, jako wyspecjalizowana jednostka mająca za zadanie budowę ważniejszych ulic, tuneli, wiaduktów, ekranów akustycznych czy dróg rowerowych. W czwartek 10 czerwca przejdzie do historii.

Koniec ZMID w Warszawie

W ostatnich latach ZMID zajmował się m.in. przebudową Głębockiej, Traktu Lubelskiego czy al. Polski Walczącej, ale także budową dróg rowerowych na Lesznie czy Waryńskiego. Choć instytucja realizowała po prostu wytyczne warszawskiego ratusza, miejscy aktywiści przypisywali jej wielką moc sprawczą. Często po otwarciu nowej, dwujezdniowej ulicy w mediach społecznościowych podnoszono hasło "ZMID to wstyd". Teraz miejscy aktywiści mogą się cieszyć. 10 czerwca Rada Warszawy zlikwiduje znienawidzoną przez nich instytucję, powierzając zadanie budowy dróg Stołecznemu Zarządowi Rozbudowy Miasta.

- Po co nam zarząd inwestycji drogowych, skoro nie będzie inwestycji drogowych? - żartuje anonimowo jeden z urzędników warszawskiego ratusza. - Budowę dróg rowerowych i tak przejął Zarząd Dróg Miejskich, a nowych, szerokich ulic w zasadzie nie ma w planach. Ulice lokalne budują urzędy dzielnic, natomiast do zwężania jezdni nie potrzeba specjalnej jednostki.

Wstąp do księgarni

SZRM - czym się zajmuje?

- Połączenie obu jednostek budżetowych, tj. SZRM i ZMID, pozwoli na utworzenie wysoko wyspecjalizowanej jednostki prowadzącej inwestycje miejskie, zgromadzenie w jednej organizacji know-how w zakresie inwestycji oraz uzyskanie korzyści zarządczych w związku z efektem skali - czytamy w uzasadnieniu decyzji rady miasta.

Zachwalając doświadczenie SZRM urzędnicy cofnęli się niemal do II wojny światowej. W dokumentach Rady Warszawy napisano, że instytucja zasłużyła się odbudową miasta, m.in. Starego i Nowego Miasta oraz Zamku Królewskiego, a następnie odpowiadała za tworzenie wielkich osiedli mieszkaniowych czasów PRL, m.in. Za Żelazną Bramą, Gocław, Targówek czy Bródno. SZRM odpowiadał także za budowę Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego i Polin. Obecnie zajmuje się m.in. budową izby pamięci powstania warszawskiego w parku Powstańców Warszawy oraz przebudową kamienicy przy Modlińskiej 257 na dom kultury. W tym ostatnim przypadku prosta inwestycja wciąż nie wyszła z etapu projektowania, choć SZRM zajmuje się nią już kilka lat.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Marian

08.06.2021 00:04

Najwyższy czas wykopać tego szkodnika Czaska z ratusza. Czy rząd nie widzi co on wyczynia z Warszawą?

# solo

08.06.2021 07:50

#Marian napisał(a) 08.06.2021 00:04
Najwyższy czas wykopać tego szkodnika Czaska z ratusza. Czy rząd nie widzi co on wyczynia z Warszawą?

A co takie wyczynia? Pogratuluj swoim - okradają stolice od wielu lat

# Tybulec

08.06.2021 10:46

Przecież nikt przez to pracy nie straci. Nie poprawi się też nic w kwestii zarządzania miastem. Ruchy pozorowane, które nic nie zmienią.

REKLAMA

# Normalnyy

09.06.2021 14:17

Czaskoski zapomniał, żeby po prostu zmienić nazwę na zarząt inwestycji dla osób lgbtabcdefg które są strasznie poszkodowane przez los i brutalną policję.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe