Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych do likwidacji. Warszawa nie będzie budować nowych ulic?
7 czerwca 2021
Po zaledwie 13 latach przestaje istnieć instytucja powołana specjalnie w celu budowy ulic czy dróg rowerowych.
Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych powstał w 2008 roku w wyniku podziału Zarządu Dróg Miejskich, jako wyspecjalizowana jednostka mająca za zadanie budowę ważniejszych ulic, tuneli, wiaduktów, ekranów akustycznych czy dróg rowerowych. W czwartek 10 czerwca przejdzie do historii.
Koniec ZMID w Warszawie
W ostatnich latach ZMID zajmował się m.in. przebudową Głębockiej, Traktu Lubelskiego czy al. Polski Walczącej, ale także budową dróg rowerowych na Lesznie czy Waryńskiego. Choć instytucja realizowała po prostu wytyczne warszawskiego ratusza, miejscy aktywiści przypisywali jej wielką moc sprawczą. Często po otwarciu nowej, dwujezdniowej ulicy w mediach społecznościowych podnoszono hasło "ZMID to wstyd". Teraz miejscy aktywiści mogą się cieszyć. 10 czerwca Rada Warszawy zlikwiduje znienawidzoną przez nich instytucję, powierzając zadanie budowy dróg Stołecznemu Zarządowi Rozbudowy Miasta.
- Po co nam zarząd inwestycji drogowych, skoro nie będzie inwestycji drogowych? - żartuje anonimowo jeden z urzędników warszawskiego ratusza. - Budowę dróg rowerowych i tak przejął Zarząd Dróg Miejskich, a nowych, szerokich ulic w zasadzie nie ma w planach. Ulice lokalne budują urzędy dzielnic, natomiast do zwężania jezdni nie potrzeba specjalnej jednostki.
SZRM - czym się zajmuje?
- Połączenie obu jednostek budżetowych, tj. SZRM i ZMID, pozwoli na utworzenie wysoko wyspecjalizowanej jednostki prowadzącej inwestycje miejskie, zgromadzenie w jednej organizacji know-how w zakresie inwestycji oraz uzyskanie korzyści zarządczych w związku z efektem skali - czytamy w uzasadnieniu decyzji rady miasta.
Zachwalając doświadczenie SZRM urzędnicy cofnęli się niemal do II wojny światowej. W dokumentach Rady Warszawy napisano, że instytucja zasłużyła się odbudową miasta, m.in. Starego i Nowego Miasta oraz Zamku Królewskiego, a następnie odpowiadała za tworzenie wielkich osiedli mieszkaniowych czasów PRL, m.in. Za Żelazną Bramą, Gocław, Targówek czy Bródno. SZRM odpowiadał także za budowę Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego i Polin. Obecnie zajmuje się m.in. budową izby pamięci powstania warszawskiego w parku Powstańców Warszawy oraz przebudową kamienicy przy Modlińskiej 257 na dom kultury. W tym ostatnim przypadku prosta inwestycja wciąż nie wyszła z etapu projektowania, choć SZRM zajmuje się nią już kilka lat.
(dg)