REKLAMA

Bielany

Inwestycje

 

Wielkie zmiany na drogach Bielan. "Turbina" lekiem na korki?

  1 lutego 2017

alt='Wielkie zmiany na drogach Bielan. "Turbina" lekiem na korki?'
źródło: ZDM

Nowe rondo, spowalniacze ruchu i likwidacja odcinka drogi rowerowej - co zmieni się na Piaskach, Słodowcu i Starych Bielanach?

REKLAMA

Na przełomie bieżącego i przyszłego roku trzy bielańskie osiedla czekają ogromne zmiany w układzie komunikacyjnym. Fatalna frekwencja na konsultacjach społecznych to w Warszawie już standard. Na 130-tysięcznych Bielanach na temat przebudowy ważnych ulic wypowiedziało się w grudniu... 57 osób. Zły termin, zła reklama czy brak zainteresowania najbliższym otoczeniem? Teraz to już nieistotne, bo Zarząd Dróg Miejskich podjął ostateczne decyzje.

"Turbina" lekiem na korki?

Najbardziej zmieni się skrzyżowanie Rudnickiego i Kochanowskiego, na którym powstanie rondo turbinowe - z podobną organizacją ruchu do rond Starzyńskiego i "Radosława", ale odpowiednio mniejsze. ZDM uznał, że sygnalizacja świetlna jest tam w tak fatalnym stanie, że nie ma już sensu jej naprawiać, zaś "turbina" pomoże usprawnić przejazd. Teraz skrzyżowanie korkuje się z powodu niewydolnego lewoskrętu z Rudnickiego w Kochanowskiego.

Zdaniem części mieszkańców rondo Rudnickiego-Kochanowskiego niewiele pomoże, bo prawdziwym problemem jest skrzyżowanie Rudnickiego z Maczka. Ich zdaniem rondo powinno powstać właśnie tam.

- Zbadanie, czy rondo byłoby lepszym rozwiązaniem niż skrzyżowanie, wymaga przeprowadzenia pomiarów, a następnie mikrosymulacji ruchu - wyjaśnia Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM. - To proces, który trwa kilka, kilkanaście tygodni. Na pewno nie można podejmować takiej decyzji na podstawie sygnałów od mieszkańców. Co więcej, skrzyżowanie z Maczka nie wchodzi w zakres konsultowanego w grudniu projektu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Znika absurd stulecia

Spośród warszawskich bubli drogowych bez wątpienia najbardziej absurdalne są te związane z infrastrukturą dla rowerzystów, zaś poważnym kandydatem do miana "absurdu XXI wieku" jest droga dla rowerów zbudowana w ciągu ulic Perzyńskiego-Podczaszyńskiego. Obok zbudowanej z różowej kostki Bauma drogi stoją tablice z dwiema sprzecznymi informacjami: "korzystanie z obiektu jest zabronione" i "korzystanie odbywa się na własną odpowiedzialność".

Teraz rowerzyści zyskają asfaltową drogę z prawdziwego zdarzenia, szeroką na 2,5 m, która powstanie na całej długości ulic Podczaszyńskiego, Perzyńskiego i Rudnickiego. Zbudowany zostanie m. in. nowy odcinek na Rudnickiego i komplet przejazdów na skrzyżowaniu z Broniewskiego. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych przez mniejsze uliczki będą wyniesione do poziomu chodnika, by spowolnić przecinające je samochody. Wyremontowane zostaną chodniki i zatoki autobusowe oraz powstaną nowe miejsca parkingowe na Rudnickiego i Perzyńskiego. Powstaną np. miejsca skośne w rejonie skrzyżowania z ul. Magiera (ok. 28 stanowisk).

REKLAMA

Noga z gazu na Kochanowskiego

Jednocześnie z budową ronda drogowcy zajmą się wprowadzeniem na jej odcinku elementów uspokojenia ruchu na Kochanowskiego. Pomiędzy Rudnickiego a Literacką na jezdni powstaną: wyniesione przejście dla pieszych z przejazdem rowerowym oraz próg zwalniający. Zgodnie z zasadą, że na drogach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h rowerzyści jadą jednym pasem z samochodami, drogowcy zlikwidują zbudowany z kostki odcinek drogi dla rowerów.

- Nie spełnia ona wymagań zawartych w "Standardach projektowych i wykonawczych dla systemu rowerowego w m.st. Warszawie" - czytamy w raporcie pokonsultacyjnym. - Istniejąca szerokość jezdni Kochanowskiego (7 metrów) pozwala bezpiecznie korzystać zarówno samochodom osobowym, jak i rowerzystom.

Kolejną zmianą, z której skorzystają mieszkańcy Piasków, będzie dodatkowe przejście dla pieszych po wschodniej stronie skrzyżowania Kochanowskiego z Literacką.

Prace zostaną przeprowadzone na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Będą one skoordynowane z frezowaniem całej jezdni Rudnickiego.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# perzyńskiego

01.02.2017 18:36

"Powstaną nowe miejsca parkingowe...w rejonie skrzyżowania z ul. Magiera (ok. 28 stanowisk)"
Spojrzałem na projekt, w którym miejscu. Obecnie parkuje tam 36 samochodów (specjalnie policzyłem). Rozumiem, że to tak dla wygody mieszkańców ?
Ciekawe. W okolicy nadmiaru miejsc raczej nie ma. Dlaczego zatem nie zrobić tych dodatkowych 28 miejsc parkingowych po drugiej stronie ulicy, gdzie z jakichś przyczyn wycięte zostały prawie wszystkie drzewa i teraz praktycznie nie ma nic ?
Może ktoś z okolicznych mieszkańców mógłby mi wyjaśnić tą logikę, bo niestety nie byłem na konsultacjach.

# zbielan

01.02.2017 19:33

Jak słusznie ktoś skomentował to nie lewoskręt w Kochanowskiego jest problemem, tylko skręt z Rudnickiego w Maczka. Dlaczego ZDM sie tym nie zajmie. Ciekawe też jaka będzie organizacja ruchu na czas remontu, przełom 2017/18 brzmi słabo , zima pewnie zaskoczy drogowców i remont sie przeciągnie do maja

# Lucek

03.02.2017 12:17

Zajefajny jest też przystanek autobusowy na ul.Rudnickiego w kierunku centrum.Autobusik się zatrzymuje i wszyscy ładnie czekają pomimo iż dalej czeka na skrzyżowaniu Maczka zielone światło autobus blokuje przejazd.

REKLAMA

# tramwajarz

11.02.2017 10:03

Myślę, że to jest również czas i miejsce przemyślenia kwestii przystanku tramwajowego przy Perzyńskiego/Rudnickiego, bo go zdecydowanie brakuje, szczególnie dla dużej ilości pobliskich emerytów

# jesiotr

06.02.2018 16:40

Nadal nie ma remontu.

# ciekawski

22.02.2018 14:37

No właśnie, co z tym remontem ? Ktoś wie kiedy ma to ruszyć ?

REKLAMA

# fiodor

03.03.2018 11:20

Pierwotny wymieniany termin to przełom roku 2017 i 2018. W tej chwili już wiemy, że nierealny. W takim razie może najbliższe wakacje.

# Bronisław Moczkałowski

03.03.2018 11:22

Przed wyborami temat wróci
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni