Większa mobilizacja
15 grudnia 2006
"Echo" rozmawia z wójtem Nieporętu Maciejem Mazurem.
Jak Pan ocenia wyniki wyborów w gminie Nieporęt, o czym według Pana świadczą?
- Przede wszystkim pragnę podziękować każdej osobie, która oddała na mnie swój głos. Jest to wielki mandat zaufania, który zobowiązuje mnie do dalszej intensywnej pracy na rzecz gminy. W pierwszej turze wyborów samorządowych mieszkańcy wybrali 15 radnych, w tym siedmiu z mojego komitetu wybor-czego. W większości to osoby z dużym doświad-czeniem samorządowym, które uzyskały mandat rad-nego nie po raz pierwszy. Komitet wyborczy mojego kontrkandydata wprowadził dwóch radnych, w tym jego samego. Ostateczny wynik głosowania w wybo-rach bezpośrednich na wójta jest dla mnie mobilizujący. Przez najbliższe cztery lata będę dalej aktywnie pozyskiwał środki unijne i dbał o zrównoważony rozwój gminy. Aktywniej zabiegał będę o większy udział mieszkańców w działaniach na rzecz naszej społeczności.
Jakie ma Pan plany w związku z poprawą infrastruktury komunikacyjnej?
- Dla spójności gminy, komunikacja ma znaczenie pierwszoplanowe. Moją am-bicją jest włączenie wszystkich sołectw do obecnej sieci komunikacyjnej, którą stanowi komunikacja lokalna i połączenie ZTM. W najbliższych tygodniach należy również doprecyzować nowe ustalenia z Zarządem Transportu Miejskiego. Mam nadzieję, że ten czas wystarczy nowym władzom Warszawy na zapoznanie się z dotychczasowymi ustaleniami i podjęcie konkretnych działań.
Czy przystąpienie Nieporętu do Metropolii Warszawskiej będzie korzystne dla gminy?
- Jak w każdej współpracy, tak i tutaj najważniejsze jest określenie jej warun-ków. Jeśli Metropolia Warszawska ma dla mieszkańców gminy Nieporęt oznaczać tańszą komunikację, więcej inwestycji ze środków zewnętrznych, rozbudowę sieci kanalizacyjnej w ramach ochrony wód Zalewu Zegrzyńskiego, to ja postrzegam taką współpracę jako kolejną okazję do rozwoju naszych terenów. Mając poczucie własnej odrębności, możemy w lepszy sposób wykorzystać szansę, jaką daje nam bliskość i potencjał inwestycyjny stolicy.
Które inwestycje uważa Pan w nadchodzących czterech latach za priorytetowe dla gminy?
- Priorytetem podobnie jak w poprzedniej kadencji są inwestycje i pozyskanie środków unijnych. Każde z sołectw oczekuje szybkiego rozpoczęcia prac na swoim terenie. To budowa dróg, oświetlenia, zakończenie wodociągowania gminy i kom-pleksowa jej kanalizacja. Młodzież wypatruje szybkiego rozpoczęcia budowy ba-senu, boisk ze sztuczną nawierzchnią oraz sal gimnastycznych przy każdej szkole. Musimy powołać do życia nowe placówki przedszkolne i zmodernizować istniejącą bazę szkolną. Czeka nas również intensyfikacja prac nad planami zagospoda-rowania przestrzennego tam, gdzie mieszkańcy czekają na zmiany. Czas również pomyśleć o zmianie wysokości niektórych opłat lokalnych. Jestem przekonany, że nadchodzące cztery lata będą czasem dynamicznych zmian na terenie gminy, a mój osobisty program wyborczy zostanie za akceptacją rady przełożony na konk-retne działania zapisane w kolejnych budżetach.
Rozmawiała MZ