Ergonomiczny fotel biurowy, czyli jaki? Oto kluczowe parametry
Praca przed ekranem komputera to obecnie standard. Jednak długie godziny spędzane codziennie w pozycji siedzącej mogą się poważnie odbić na kondycji naszego układu ruchu i krążenia. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednio wyposażone stanowisko pracy - z ergonomicznym fotelem biurowym w roli głównej. Jak go wybrać? Poznaj kluczowe parametry.
Fotele biurowe - czym się wyróżniają lub wyróżniać powinny?
Codzienna praca siedząca w nieprawidłowej pozycji może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Schorzenia kręgosłupa, bóle mięśni, kłopoty z krążeniem czy bóle głowy to tylko niektóre z zagrożeń związanych z regularną pracą na nieergonomicznym stanowisku. W ograniczeniu ryzyka wystąpienia tych problemów pomóc może odpowiedni fotel biurowy. Ergonomiczne modele charakteryzują się:
- wyprofilowaniem zapewniającym kręgosłupowi prawidłowe podparcie, szczególnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, który jest najbardziej obciążony podczas siedzenia przy biurku;
- pogłębionym siedziskiem, stanowiącym właściwą podporę dla ud;
- stabilną, pięcioramienną podstawą z płynnie jeżdżącymi kółkami;
- regulacją wysokości siedziska i kąta odchylenia oparcia;
- elementami wspierającymi komfort siedzenia, takimi jak zagłówek czy ruchome podłokietniki;
- wytrzymałymi, przyjaznymi dla skóry materiałami.
Możliwość dopasowania do indywidualnych cech i potrzeb
Idealne siedzisko do pracy powinno być precyzyjnie dostosowane do potrzeb i cech konkretnego użytkownika. Dlatego optymalnym wyborem jest model umożliwiający regulację w szerokim zakresie. Oparcie powinno sięgać powyżej łopatek, aby użytkownik mógł swobodnie oprzeć plecy. Dla dokładnego dopasowania do wzrostu użytkownika oraz do wysokości blatu biurka, niezbędna jest funkcja regulacji siedziska. Przydadzą się także ruchome podłokietniki oraz opcja regulacji kąta odchylenia i wysokości oparcia. Na ogół im większe możliwości w zakresie regulacji, tym więcej osób będzie mogło wygodnie i bezpiecznie korzystać z fotela. To ważne na stanowiskach użytkowanych przez kilku pracowników lub członków rodziny.
Dodatkowe elementy, na które warto zwrócić uwagę w fotelu biurowym
Na pewno warto zainwestować w fotel biurowy z zagłówkiem, który pozwala rozluźnić odcinek szyjny kręgosłupa. Jeśli masz problemy z krążeniem, np. tendencję do powstawania żylaków, korzystaj z niego w duecie z podnóżkiem, który zapewnia odpowiednie uniesienie nóg, co wpływa na poprawę krążenia.
Jeszcze lepszym wyborem jest wygodny fotel biurowy wyposażony w specjalną miękką poduszkę pod częścią lędźwiową kręgosłupa. Jej położenie zwykle da się wyregulować, a jest to detal, który pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała, wykazuje korzystny wpływ na układ ruchu i minimalizuje negatywne skutki długiego przebywania w pozycji siedzącej. Brzmi zachęcająco? W poszukiwaniu ergonomicznego krzesła do pracy dla siebie przejrzyj różne fotele biurowe z Agaty
Stabilność i jakość wykonania
Ergonomiczny fotel biurowy powinien mieć stabilną konstrukcję utrzymywaną przez solidną podstawę, np. pięcioramienną. Pod siedziskiem może znajdować się metalowa rama zwiększająca stabilizację. Materiały wykończeniowe powinny być przyjazne dla skóry, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu. Warto też przyjrzeć się wypełnieniu siedziska. Wyjątkową miękkość i wygodę siedzenia zapewnia m.in. pianka o wysokiej sprężystości. Zwrócenie uwagi na te kilka szczegółów jest kluczem do zakupu idealnego fotela, który poprawi Twoje samopoczucie podczas wykonywania zadań przy biurku i zwiększy efektywność codziennej pracy.