REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Veturilo wraca na Bemowo i Jelonki. Sprawdzamy lokalizacje

  28 lutego 2023

alt='Veturilo wraca na Bemowo i Jelonki. Sprawdzamy lokalizacje'
źródło: ZDM

1 marca rozpoczyna się nowy sezon Veturilo, warszawskiej sieci wypożyczalni rowerów publicznych finansowanej przez samorząd. W dzielnicy, która była w mieście prekursorem systemu, na początek będzie dostępnych jedenaście wypożyczalni.

REKLAMA

- Wiosna przyjeżdża do Warszawy na rowerze. Miejski rower to nie tylko rekreacja, ale ułatwienia komunikacyjne. Rower nie stoi w korkach, a pozwala szybko przemieścić się w obrębie dzielnicy. Veturilo 2023: nowe zasady parkowania, stare ceny Veturilo 2023: nowe zasady parkowania, stare ceny
W środę 1 marca na warszawskie ulice powracają rowery miejskie Veturilo. Wszystkie jednoślady będą fabrycznie nowe. Sposób wypożyczania i zwrotu też się zmienia na dużo łatwiejszy.
To realizacja idei miasta 15-minutowego, w którym każdy z mieszkańców ma wszystkie potrzebne do życia usługi w zasięgu 15 minut podróży - zachwala wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Veturilo łatwo połączyć z komunikacją zbiorową, np. z metrem. Wtedy szybko i wygodnie możemy przemieścić się na duże odległości. Zachęcam do takiego korzystania z rowerów miejskich w Warszawie - dodaje.

Nowe Veturilo w 2023 roku

W tym roku za Veturilo wciąż będzie odpowiedzialna firma Nextbike, która jako jedyna starała się o kontrakt na prowadzenie systemu do jesieni 2028 roku i otrzyma od Zarządu Dróg Miejskich prawie 105 mln zł. Wprowadzonych zostanie mnóstwo nowości. Wszystkie rowery są fabrycznie nowe, a wypożyczalnie mają teraz formę zwykłych stojaków bez elektrozamków. Zamiast elektrozamków każdy rower został wyposażony w zamek na tylnym kole oraz odbiornik GPS.

Nowe Veturilo wprowadza również pojęcie "strefy zwrotu". To dodatkowe punkty oprócz stacji, w których będzie można zakończyć wypożyczenie. Takich punktów na start będzie około półtora tysiąca a siatka została opracowana w oparciu o wybrane publiczne parkingi rowerowe. Mają zapewnić większą elastyczność w korzystaniu z usługi i jednoczesne zachowanie porządku.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Veturilo na Bemowie i Jelonkach

Na początek mieszkańcy dzielnicy Bemowo będą mogli skorzystać z jedenastu wypożyczalni, przy czym prawie połowa została umieszczona wśród popularnej drogi północ-południe. Znajdziemy je na Powstańców Śląskich przy skrzyżowaniach z Radiową, Wrocławską, Pełczyńskiego, Człuchowską i Połczyńską.

Pozostałe lokalizacje wypożyczalni Veturilo to skrzyżowania Lazurowa - Sternicza i Obrońców Tobruku - Pieniążka, Orlich Gniazd oraz pętle Nowe Bemowo i Stare Bemowo. Nie zabrakło także stacji roweru publicznego w najbardziej oczywistym miejscu, a więc obok stacji metra Bemowo, znajdującej się na Górcach obok urzędu dzielnicy. Kolejne wypożyczalnie mogą być uruchamiane przez prywatne firmy.

REKLAMA

Bemowo Bike: kiedyś to było

Coraz mniej osób pamięta, że Veturilo nie było pierwszym systemem roweru publicznego w Warszawie. 1 kwietnia 2012 roku wystartował Bemowo Bike, uruchomiony przez urząd dzielnicy. Veturilo ruszyło cztery miesiące później, a oba systemy były ze sobą kompatybilne do tego stopnia, że możliwe było pozostawianie roweru Bemowo Bike na wypożyczalni Veturilo i odwrotnie.

Podstawowa różnica tkwiła w cenie: o ile do drugiej godziny opłata za korzystanie z roweru była identyczna, to na Bemowie trzecia i każda kolejna godzina jazdy na jednośladzie kosztowała 4 zł, zaś Veturilo liczyło 5 zł za trzecie 60 minut oraz 7 zł za następne. System Bemowo Bike padł ofiarą konfliktu o bemowski samorząd. Wystarczyło ogłosić przetarg, żeby 1 marca 2015 roku system nie tylko wrócił, ale jeszcze został rozbudowany.

Kiedy stało się jasne, że czasu na to zabraknie, zaczęto mówić o zamówieniu z wolnej ręki, dzięki któremu Bemowo Bike mógłby działać do końca maja. Przygotowane przez burmistrza Krzysztofa Zygrzaka dokumenty najpierw jechały do pełnomocników prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz kilka dni, potem pełnomocnicy nie mogli ich odnaleźć, a na koniec urząd miasta zaczął się zastanawiać, czy wypożyczalnie stoją na Bemowie zgodnie z prawem. Wreszcie system Bemowo Bike został zlikwidowany, a mieszkańcy Bemowa dostali na pocieszenie... trzy stacje Veturilo.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# MetroMialobBycW2022

10.03.2023 13:39

Brakuje nadal stacji na Szeligowskiej okolice numer 32 przy planowanej stacji Metra Chrzanów
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA