REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja »

 

Veturilo 2023: nowe zasady parkowania, stare ceny

  24 lutego 2023

alt='Veturilo 2023: nowe zasady parkowania, stare ceny'
źródło: UM Warszawa

W środę 1 marca na warszawskie ulice powracają rowery miejskie Veturilo. Wszystkie jednoślady będą fabrycznie nowe. Sposób wypożyczania i zwrotu też się zmienia na dużo łatwiejszy.

REKLAMA

W ramach obowiązującej do 2028 roku umowy 300 stacji Veturilo sfinansowanych przez warszawski samorząd znajdzie się w każdej spośród 18 dzielnic. Dodatkowe stacje - a wraz z nimi dodatkowe rowery - mogą finansować urzędy dzielnic oraz prywatne firmy. <

Miasto 15-minutowe

Każda stacja będzie wyraźnie oznaczona. Radny zabawia się w trolla. "Zabrać Trzaskowskimu limuzynę, niech jeździ rowerem" Radny zabawia się w trolla. "Zabrać Trzaskowskimu limuzynę, niech jeździ rowerem"
Pomysłodawcy projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego potrafią zadziwiać. Tym razem z intrygującą ideą "Urzędnicy na rowery - Rafał Trzaskowski daje przykład!" ruszył na podbój czerwcowego głosowania Ernest Kobyliński, radny Pragi Północ.
Jej początek wyznacza słup informacyjny. Dodatkowo każdy stojak w rzędzie będzie oznakowany za pomocą wielojęzycznej naklejki. Estetyczny i minimalistyczny słup w warstwie graficznej nawiązuje do symboli Warszawy oraz kolorystyki rowerów Veturilo. Są na nim umieszczone informacje po polsku i angielsku o podstawowych zasadach działania systemu i zapisach regulaminu.

- Wiosna przyjeżdża do Warszawy na rowerze. Miejski rower to nie tylko rekreacja, ale ułatwienia komunikacyjne. Rower nie stoi w korkach, a pozwala szybko przemieścić się w obrębie dzielnicy. To realizacja idei miasta 15-minutowego, w którym każdy z mieszkańców ma wszystkie potrzebne do życia usługi w zasięgu 15 minut podróży - zachwala wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Veturilo łatwo połączyć z komunikacją zbiorową, np. z metrem. Wtedy szybko i wygodnie możemy przemieścić się na duże odległości. Zachęcam do takiego korzystania z rowerów miejskich w Warszawie - dodaje.

Kup bilet

Nowe Veturilo w Warszawie

Specjalna naklejka pozwoli na pierwszy rzut oka odróżnić stojaki związane z rowerem Veturilo od pozostałych, dostępnych wyłącznie dla rowerów prywatnych. To ważne, ponieważ od tego roku stacje będą mieć formę standardowych stojaków rowerowych w kształcie odwróconej litery U, bez elektrozamka.

Zamiast elektrozamków każdy rower został wyposażony w zamek na tylnym kole oraz odbiornik GPS. Informacje o lokalizacjach wszystkich stacji będą też wkrótce dostępne w nowej aplikacji mobilnej Veturilo, na odświeżonej stronie systemu oraz w miejskim serwisie mapowym. Na ulicach Warszawy stoją już trzy tysiące nowych stojaków, a każdy z nich mieści dwa rowery. Stojaki będą ogólnodostępne, dozwolone będzie parkowanie przy nich również innych rowerów oraz hulajnóg elektrycznych.

REKLAMA

Strefy zwrotu Veturilo

Nowe Veturilo wprowadza również pojęcie "strefy zwrotu". To dodatkowe punkty oprócz stacji, w których będzie można zakończyć wypożyczenie. Takich punktów na start będzie około półtora tysiąca a siatka została opracowana w oparciu o wybrane publiczne parkingi rowerowe. Mają zapewnić większą elastyczność w korzystaniu z usługi i jednoczesne zachowanie porządku.

To takie same stojaki jak te, przy których już od ponad roku można zostawiać hulajnogi elektryczne. One również oznakowane są wielojęzyczną naklejką z symbolem roweru i hulajnogi. Kolejne istniejące stojaki są sukcesywnie oznaczane w ten sposób. Naklejki pojawiają się też na części nowych parkingów. Dodatkowych możliwości parkingowych dla użytkowniczek i użytkowników Veturilo cały czas będzie więc przybywać. Strefy i stacje będą od siebie wyraźnie odróżnione w aplikacji mobilnej Veturilo. Trzeba pamiętać, przy strefach nie ma charakterystycznego słupa.

REKLAMA

Cennik Veturilo 2023

Wypożyczenie rowerów tradycyjnych i tandemów:
1-20 minut - 0 zł
21-60 minut - 1 zł
Druga godzina - 3 zł
Trzecia godzina - 5 zł
Czwarta i każda następna godzina - 7 zł

Wypożyczenie rowerów ze wspomaganiem elektrycznym:
1-20 minut - 0 zł
21-60 minut - 6 zł
Druga i każda następna godzina - 14 zł

Zakończenie wypożyczenia w strefie zwrotu - +15 zł
Zakończenie wypożyczenia w stacji, jeśli rower został wypożyczony w strefie zwrotu - +5 zł na konto użytkownika
Pozostawienie roweru poza stacją oraz poza strefą zwrotu - kara w wysokości co najmniej 20 zł

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni