REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski »

 

Regał na książki za 75 tysięcy? Czytelniczy rozmach na Bemowie

  24 lutego 2023

alt='Regał na książki za 75 tysięcy? Czytelniczy rozmach na Bemowie'
źródło: Facebook/Urszula Kierzkowska i bo.um.warszawa.pl

O tym, że wspieranie i promowanie czytelnictwa jest dobre, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Niekiedy jednak koszt takiej promocji wart jest przemyślenia. Jeden z pomysłów w budżecie obywatelskim warszawskiego Bemowa zakłada montaż na stacji metra regału na książki w cenie średniej klasy samochodu zakupionego w salonie.

REKLAMA

Karol Czerwiec proponuje ustawienie ogólnodostępnego regału na książki oraz wyposażenie go w materiały czytelnicze za... Nowy książkomat na Bemowie. "Zminimalizuje kontakty międzyludzkie" Nowy książkomat na Bemowie. "Zminimalizuje kontakty międzyludzkie"
Dzięki budżetowi obywatelskiemu w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Obrońców Tobruku stanie specjalna maszyna dla miłośników czytania.
75 tys. zł. Regał miałby stanąć na stacji metra Bemowo lub tuż przy jej wejściu, obok urzędu dzielnicy.

Regał na książki na stacji metra

- Pomysł jest bardzo prosty. Jeśli chcesz przeczytać książkę, to bierzesz ją bezpłatnie z regału i czytasz w trakcie podróży metrem lub w domu. Jeśli masz książki, których nie używasz, możesz je przynieść i pozostawić innym - wyjaśnia pomysłodawca.

Jak dodaje, wiele polskich samorządów zaangażowało się w bookcrossing, który jego zdaniem sprawdza się w wielu miejscach na świecie. Takie rozwiązania możemy znaleźć między innymi w Białymstoku, Kędzierzynie-Koźlu, Rudzie Śląskiej lub Sosnowcu. Podobne plenerowe biblioteki już od kilku lat są też w Warszawie. Zazwyczaj lokalizowane są w parkach. Często padają ofiarą wandalizmu, w tym nawet podpaleń, a stopień ich wykorzystania jest praktycznie zerowy.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wymiana książek w Warszawie

Co prawda lokalizacja w metrze zapewniłaby regałowi większe bezpieczeństwo, ale czy wydawanie tak dużej kwoty na regał z książkami jest zasadne? Ocenią to mieszkańcy w czerwcowym głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Oczywiście najpierw projekt muszą dopuścić do głosowania urzędnicy.

To nie koniec bardzo drogich projektów dla czytelników. Jedna z mieszkanek proponuje postawienie za 680 tys. zł czterech książkomatów w proponowanych lokalizacjach: szkoła podstawowa przy ul. Andriollego, szkoła podstawowa przy ul. Szobera, przedszkole Mała Awangarda i hala OSiR Bemowo przy Obrońców Tobruku 40. Jak łatwo wyliczyć, koszt jednego książkomatu został wyceniony na 170 tys. zł, jednak w przeciwieństwie do poprzedniego projektu nie jest to zwykły regał. Jest to urządzenie samoobsługowe, które pozwala na zwrot wypożyczonych książek oraz odbiór egzemplarzy zamówionych przez internetowy system biblioteczny.

Planszówki z miejskiej kasy?

Tańsze rozwiązanie dla rozwoju czytelnictwa, ale także popularyzację planszówek zaproponował Piotr Kaczmarek. Za 60 tys. złotych chciałby zaopatrzyć placówki biblioteki publicznej na Bemowie w nowe e-audiobooki, e-booki oraz e-prasę. Jednym z jego założeń jest również zakupienie gier planszowych, które będą wypożyczane czytelnikom.

Z kolei Mikołaj Ojrzanowski za 200 tysięcy złotych proponuje zakup do bemowskiej biblioteki publicznej książek (również w językach obcych) i... mang, czyli japońskich komiksów.

(jr)

.
 

Komentarze (6)

# czytajcie przepisy

24.02.2023 19:55

największym wałkiem są ławki za 600 000, na których nikt nie będzie siedział, bo nikt już nie siada na ławkach pomiędzy niczym a niczym, o tym napiszcie

# autofan

24.02.2023 21:30

Chętnie kupię średniej klasy samochód za 75 tys. Proszę o adres salonu samochodowego

# Kasa bobasa

24.02.2023 21:52

#autofan napisał(a) 24.02.2023 21:30
Chętnie kupię średniej klasy samochód za 75 tys. Proszę o adres salonu samochodowego
Jaki redaktor, taka klasa...

REKLAMA

# Automobil

25.02.2023 12:29

Zapraszam do Opla przy Modlińskiej , za 75 tys będziesz zadowolony ! Mamy auta dla takich jak Ty !

# Edminton

28.02.2023 10:47

Jasny, wręcz jaskrawy dowód, jaką patologią stał się BO.

# Pio83

01.03.2023 07:48

Mówi się, że urzędnicy wydają kasę na głupoty, ale wystarczy dać obywatelowi pieniądze na inwestycje to jest tak samo

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe