REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

samorząd

 

Cenzura czy niefortunny wybór? "Niewyobrażalny skandal, który pokazuje arogancję władzy"

  18 stycznia 2023

Cenzura czy niefortunny wybór? "Niewyobrażalny skandal, który pokazuje arogancję władzy"
źródło: Dzielnica Targówek

Już od dawna sesje Rady Dzielnicy Targówek nie były udostępniane mieszkańcom na bieżąco, lecz z kilkumiesięcznym poślizgiem. Po niedawnym wykasowaniu nagrań z posiedzeń zespołu badającego umowy z podejrzanym o pedofilię "Wikingiem z Bródna" wśród opozycyjnych radnych zaczęło przebijać się podejrzenie, że jest to zabieg celowy.

REKLAMA

Jeszcze w październiku radne Marta Borczyńska z Alicją Żebrowską chciały uzyskać nagrania wraz z całą dokumentacją z posiedzeń zespołu kontrolnego badającego umowy zawierane pomiędzy urzędem i podległymi mu instytucjami a Wioską Żywej Archeologii. Jak się wówczas okazało nagrania zostały zniszczone przez p.o. Kolejna odsłona afery pedofilskiej. Urzędnicy skasowali nagrania z przebiegu kontroli Afera pedofilska. Urzędnicy skasowali nagrania z przebiegu kontroli
W urzędzie dzielnicy na Targówku zniszczono nagrania z posiedzeń zespołu kontrolnego badającego umowy zawierane pomiędzy urzędem i podległymi mu instytucjami a Wioską Żywej Archeologii, którą przy Domu Kultury Świt prowadził Robert K., oskarżony o pedofilię. Jak to się stało i kto za to odpowiada?
naczelnika Wydziału Obsługi Rady Dzielnicy Targówek. Jego pracę nadzoruje wiceburmistrz Krzysztof Miszewski, który poproszony wówczas o komentarz przez naszą redakcję, nie chciał odnieść się do tej sprawy. Po medialnej burzy nagrania udało się przez informatyków odzyskać, jednak do dziś pozostał niesmak i podejrzenie, że ktoś usiłował coś zataić.

Cenzura na Targówku?

- To jest niewyobrażalny skandal, który pokazuje arogancję władzy. Nigdy nie spotkałam się z sytuacją, że radnym nie udostępnia się nagrań z zespołu kontrolnego, komisji czy sesji rady. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym działalność organów gminy jest jawna - skomentowała radna Warszawy Alicja Żebrowska. Problem z jawnością radna dzielnicy Marta Borczyńska zauważyła też gdzie indziej. W minionym roku nagrania z sesji w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiały się z kilkumiesięcznym, a nawet półrocznym opóźnieniem.

- Po tak długim czasie już niewielu mieszkańców i dziennikarzy zainteresuje się tymi nagraniami. A może o to właśnie w tym chodzi? - zastanawia się jeden z mieszkańców zainteresowany samorządem Targówka. I ma rację. Nie da się ukryć, że sytuacja ta, w obecnych czasach, kiedy wszystko jest jawne za sprawą dostępnych technologii, jest wręcz kuriozalna.

REKLAMA

Co z nagraniami z sesji Rady Dzielnicy Targówek?

Do sprawy mocno spóźnionych nagrań z sesji postanowiła jeszcze w połowie października powrócić Marta Borczyńska. W swojej interpelacji zapytała wprost: kto jest winien wielomiesięcznych zaległości w publikowaniu nagrań z posiedzeń sesji i komisji Rady Dzielnicy Targówek i jakie wobec tych osób zostały wyciągnięte konsekwencje? Jak się okazuje, nagrania z sesji wprowadzane są do Biuletynu Informacji Publicznej przez p.o. naczelnika Wydziału Obsługi Rady Dzielnicy Targówek. Zaś prace wydziału nadzoruje... wiceburmistrz Krzysztof Miszewski.

Zmienili firmę, nie zmieniło się nic

- Nagrania z sesji nie były publikowane w terminie, ponieważ firma zewnętrzna wykonująca kompleksową obsługę transmisji obrad rady dzielnicy (wyłoniona w konkursie), mimo wielokrotnych interwencji nie dostarczyła niezbędnych materiałów do umieszczenia w Biuletynie - informuje burmistrz Małgorzata Kwiatkowska. - W związku z tym zdecydowaliśmy o rozwiązaniu umowy. Obecnie współpracujemy z inną firmą w celu zagwarantowania prawidłowej obsługi rady. Firma ta opracowała również zaległe materiały.

Wysokość kary dla poprzedniej firmy za nieprawidłowe wykonanie umowy wynosi 192 tys. zł. A jak spisuje się nowa firma? Jeszcze podczas otwierającej rok 2023 sesji Rady Dzielnicy Targówek (11 stycznia), nie były dostępne nagrania z trzech poprzednich sesji: październikowej, listopadowej i grudniowej. Co ciekawe - również protokołów z tych sesji nie było. Można zatem powiedzieć, że nic się nie zmieniło.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA