REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

zabytki

 

"Indiana Jones" z bielańskiej uczelni znalazł starożytną świątynię

  20 lutego 2023

"Indiana Jones" z bielańskiej uczelni znalazł starożytną świątynię
Fot. F. Welc, źródło: UKSW

Monumentalna budowla sprzed prawie dwóch tysięcy lat ukryta pod katolickim kościołem z XVIII wieku ostała odnaleziona przez polsko-chorwacki zespół archeologów dr hab. Fabiana Welca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

REKLAMA

Podczas gdy w kinach można już oglądać zwiastuny piątej części przygód Indiany Jonesa z Harrisonem Fordem w roli głównej, "nasz Indiana Jones odkrywa starożytną świątynię w Chorwacji". Takim żartobliwym tytułem Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego opatrzył relację z badań w chorwackiej Dalmacji, która w czasach antycznych była ważną prowincją Cesarstwa Rzymskiego.

Polscy archeolodzy w Chorwacji

"Maleńką wioskę Danilo dzieli zaledwie 15 kilometrów od nadmorskiego kurortu Šibenik. UKSW chwali się sprzętem. "Jedyna taka drukarka 3D na wschód od Łaby" UKSW chwali się sprzętem. "Jedyna taka drukarka 3D na wschód od Łaby"
Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW wzbogaciło się o urządzenie do trójwymiarowego druku z metalu.
To tu w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, podczas budowy wodociągu, odkryto inskrypcje z I-II w n.e. Wykopaliska skupione we wschodniej części wioski, wokół współczesnego cmentarza i XVIII-wiecznego kościoła św. Daniela, odsłoniły setki takich inskrypcji. Badacze chorwaccy natrafili wśród nich na wzmiankę o zaginionym mieście Ridit, założonym przez zromanizowane plemię Riditów" - informuje UKSW.

W kolejnych latach archeolodzy znaleźli średniowieczny cmentarz, który założono w ruinach budowli z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

- Od początku frapujące było to, że w murach kamiennych otaczających średniowieczne groby odkryto wtórnie użyte fragmenty dekoracji architektonicznej i dużą kolumnę, które stanowiły wystrój niezlokalizowanej dotąd rzymskiej świątyni - mówi kierownik badań ze strony polskiej dr hab. Fabian Welc z Instytutu Archeologii UKSW. - Sama wielkość tych elementów wskazywała, że gdzieś w pobliżu cmentarza musiał znajdować się monumentalny budynek, który wchodził w skład zespołu budowli okalających forum dawnego miasta, po łacinie "municipium Riditarum".

Zapraszamy na zakupy

Starożytna świątynia w Dalmacji

Na trop starożytnej świątyni zespół dr hab. Welca natrafił we wrześniu. Okazało się, że pod kościołem św. Daniela i wokół niego znajdują się pozostałości budowli o masywnych murach, prostokątnym zarysie z widocznym obramowaniem wejścia mającym formę kolumnady.

- Znam tu każde drzewo figowe, przeszukiwałem teren metr po metrze, bezskutecznie wypatrując ruin forum i świątyni - opowiada archeolog. - Pamiętam dokładnie, był to ostatni dzień września i ostatni dzień naszych prac, kiedy raz jeszcze znaleźliśmy się na usytuowanym koło kościoła św. Daniela średniowiecznym cmentarzu. I nagle ujrzeliśmy na ekranie georadaru bardzo wyraźny obraz wskazujący na obecność, częściowo pod istniejącym kościołem, monumentalnego założenia architektonicznego. Wydaje się, że mieszkańcy Danilo zapewne już od czasów średniowiecznych musieli wiedzieć o istnieniu starożytnej świątyni. Traktując ją jako źródło budulca, systematycznie dokonywali jej rozbiórki, korzystając z elementów do budowy sarkofagów, płyt nagrobnych czy pras do tłoczenia oliwy, na co wskazują pozostałości tej budowli rozwleczone na obszarze dawnego średniowiecznego cmentarza - dodaje.

Odkrycie rzuca zupełnie nowe światło na historię Riditu i pozwala zlokalizować forum: centralne miejsce w każdym mieście starożytnych Rzymian. Wiemy już, że XVIII-wieczny kościół św. Daniela został zbudowany na fundamentach wcześniejszego, małego kościoła. Jak wynika z najnowszych badań, pod nią znajduje się jeszcze starsza, rzymska świątynia.

Archeologiczna zagadka z Chorwacji

Wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi. Jakiemu bóstwu poświęcona była starożytna świątynia? Czy została przekształcona w kościół, co często miało miejsce po przyjęciu chrześcijaństwa przez Rzymian? Czy uda się wydobyć elementy świątyni na światło dzienne, by w przyszłości udostępnić je turystom zwiedzającym Dalmację? Chorwackie władze już planują urządzenie w Danilo parku archeologicznego.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA