Nowy pomysł dla Bielan: park orientacji przestrzennej
20 lutego 2023
W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego dla mieszkańców Bielan Patryk Bernardelli proponuje budowę toru do nauki jazdy na wózku oraz parku orientacji przestrzennej, a więc miejsca, w którym dzieci oraz osoby z niepełnosprawnościami mogłyby w komfortowych warunkach ćwiczyć funkcjonowanie w mieście.
Proponowane jest zagospodarowanie placu u zbiegu Hłaski z Rudzką, jednak pomysłodawca dopuszcza inne lokalizacje, jak Dolinkę Marymoncką czy Kępę Potocką. Park miałby być miejscem, w którym osoby z niepełnosprawnościami oraz dzieci mogłyby w komfortowych warunkach ćwiczyć funkcjonowanie w mieście, jak również doskonalić się w jeździe na wózku inwalidzkim.
Park orientacji przestrzennej w Warszawie?
- W Polsce brakuje takich miejsc, dlatego uważam, że ta inwestycja pomogłaby nie tylko mieszkańcom Bielan, ale całej Warszawy - wyjaśnia pomysłodawca.
Garść pomysłów dla parku Olszyna
Montaż dodatkowego oświetlenia, budowa samoobsługowej toalety, rozbudowa miejsc dla rowerów oraz budowa nad nimi wiaty, podwyższenie piłkochwytów na boisku do piłki nożnej oraz siatkówki - to może nastąpić w parku Olszyna już w przyszłym roku.
Jak dodaje, park miałby formę ogrodu sensorycznego połączonego z instalacjami symulującymi przestrzeń miasta (m.in. prowadnice, instalacje sensoryczne dla dzieci i dorosłych, przejście dla pieszych, fragmenty pojazdów komunikacji miejskiej, schodów, progów), na których osoby niepełnosprawne i dzieci mogłyby poćwiczyć np. wsiadanie do komunikacji miejskiej, przechodzenie przez jezdnię, poruszanie się po mieście czy orientację w terenie, a także poprawić koncentrację i pamięć. Byłby też tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim.
- Dzięki takiej formie byłby on nie tylko przydatny, ale stanowić będzie również atrakcję dla wszystkich i możliwość spojrzenia na życie z perspektywy osoby z niepełnosprawnościami. Byłoby to dobre miejsce do prowadzenia warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i studentów architektury czy polityków - przekonuje Patryk Bernardelli, który wzoruje się na projektach Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach pod Poznaniem, Ogrodzie Zmysłów w Laskach i w Gdańsku.
Potrzebne konsultacje z niepełnosprawnymi
- Zakładam, że koszt budowy takiego parku może być bardzo różny w zależności od konkretnych rozwiązań. Dlatego proponuję, aby wydatek w budżecie obywatelskim wynosił 500 tys. zł, tak aby zbudować zalążek, który można następnie rozbudowywać. Proponowałbym również, aby ostateczny projekt był konsultowany z organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami - dodaje autor projektu, obecnie ocenianego przez urzędników pod kątem formalno-prawnym.
Test z tolerancji i empatii
Po uzyskaniu oceny pozytywnej nad jego losem pochylą się mieszkańcy w czerwcowym głosowaniu. Projekt skierowany głównie do osób z niepełnosprawnościami można potraktować jako formę testu dla pozostałych mieszkańców Bielan, którzy na co dzień nie zmagają się z ograniczeniami ruchowymi. Czy mają oni w sobie na tyle dużo empatii i tolerancji, aby zagłosować na coś, z czego zapewne nigdy nie skorzystają?
(jr)
.