REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski »

 

Nowy pomysł dla Bielan: park orientacji przestrzennej

  20 lutego 2023

alt='Nowy pomysł dla Bielan: park orientacji przestrzennej'
źródło: Urząd Miasta Kielce

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego dla mieszkańców Bielan Patryk Bernardelli proponuje budowę toru do nauki jazdy na wózku oraz parku orientacji przestrzennej, a więc miejsca, w którym dzieci oraz osoby z niepełnosprawnościami mogłyby w komfortowych warunkach ćwiczyć funkcjonowanie w mieście.

REKLAMA

Proponowane jest zagospodarowanie placu u zbiegu Hłaski z Rudzką, jednak pomysłodawca dopuszcza inne lokalizacje, jak Dolinkę Marymoncką czy Kępę Potocką. Park miałby być miejscem, w którym osoby z niepełnosprawnościami oraz dzieci mogłyby w komfortowych warunkach ćwiczyć funkcjonowanie w mieście, jak również doskonalić się w jeździe na wózku inwalidzkim.

Park orientacji przestrzennej w Warszawie?

- W Polsce brakuje takich miejsc, dlatego uważam, że ta inwestycja pomogłaby nie tylko mieszkańcom Bielan, ale całej Warszawy - wyjaśnia pomysłodawca. Garść pomysłów dla parku Olszyna Garść pomysłów dla parku Olszyna
Montaż dodatkowego oświetlenia, budowa samoobsługowej toalety, rozbudowa miejsc dla rowerów oraz budowa nad nimi wiaty, podwyższenie piłkochwytów na boisku do piłki nożnej oraz siatkówki - to może nastąpić w parku Olszyna już w przyszłym roku.

Jak dodaje, park miałby formę ogrodu sensorycznego połączonego z instalacjami symulującymi przestrzeń miasta (m.in. prowadnice, instalacje sensoryczne dla dzieci i dorosłych, przejście dla pieszych, fragmenty pojazdów komunikacji miejskiej, schodów, progów), na których osoby niepełnosprawne i dzieci mogłyby poćwiczyć np. wsiadanie do komunikacji miejskiej, przechodzenie przez jezdnię, poruszanie się po mieście czy orientację w terenie, a także poprawić koncentrację i pamięć. Byłby też tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim.

- Dzięki takiej formie byłby on nie tylko przydatny, ale stanowić będzie również atrakcję dla wszystkich i możliwość spojrzenia na życie z perspektywy osoby z niepełnosprawnościami. Byłoby to dobre miejsce do prowadzenia warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i studentów architektury czy polityków - przekonuje Patryk Bernardelli, który wzoruje się na projektach Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach pod Poznaniem, Ogrodzie Zmysłów w Laskach i w Gdańsku.

Zapraszamy na zakupy

Potrzebne konsultacje z niepełnosprawnymi

- Zakładam, że koszt budowy takiego parku może być bardzo różny w zależności od konkretnych rozwiązań. Dlatego proponuję, aby wydatek w budżecie obywatelskim wynosił 500 tys. zł, tak aby zbudować zalążek, który można następnie rozbudowywać. Proponowałbym również, aby ostateczny projekt był konsultowany z organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami - dodaje autor projektu, obecnie ocenianego przez urzędników pod kątem formalno-prawnym.

REKLAMA

Test z tolerancji i empatii

Po uzyskaniu oceny pozytywnej nad jego losem pochylą się mieszkańcy w czerwcowym głosowaniu. Projekt skierowany głównie do osób z niepełnosprawnościami można potraktować jako formę testu dla pozostałych mieszkańców Bielan, którzy na co dzień nie zmagają się z ograniczeniami ruchowymi. Czy mają oni w sobie na tyle dużo empatii i tolerancji, aby zagłosować na coś, z czego zapewne nigdy nie skorzystają?

(jr)

.
 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Erwin_Derdwin

20.02.2023 12:33

Ręce precz od dolinki marymonckiej

# Patryk Bernardelli

21.02.2023 12:19

Szanowni Państwo, miło mi, że napisali Państwo o moim projekcie. Niemniej niezgodzę się, że większość z mieszkańców z niego nie skorzysta. Przede wszystkim to jednak park / ogród i jako taki ma być dla wszystkich. Jeśli chodzi o orientacje przestrzenną to w mojej ocenie jest to coś nowego, ciekawostka z której chetnie mogą skorzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale właściwie wszyscy.
Odnosząc się do komentarza @Erwin_Derdwin pragnę podkreślić, że również jestem fanem obecnej dolinki marymonckiej. Zaproponowałem ją żeby pokazać, że nie jestem przyspawany do jednej lokalizacji, być może urzędnicy znajdą jeszcze lepszą lokalizację.
Pozdrawiam

# Kolo

22.02.2023 09:30

Powiem krótko, to już jakaś przesada. Wymyślanie na sile różnych podobnych projektów i topienie w nich publicznych pieniędzy w sytuacji, w której jest tyle oczywistych potrzeb to aberracja. Jesli chodzi o osoby niepełnosprawne i nie tylko, to bardziej potrzebne jest likwidowanie barier architektonicznych, czy choćby prosta poprawa nawierzchni chodników i przejść. W niektórych miejscach dzielnicy infrastruktura jest w stanie bardziej przypominającym trzeci świat, a nie stolicę europejskiego kraju. Przykład pierwszy z brzegu to ul Dorycka i inne sąsiednie. Chodniki są w takim stanie że nawet młody i zdrowy może wrócić do domu bez zębów, ulica wydrukowana dziurawa trylinka z lat 60 tych, na której podczas samego przechodzenia można nie tylko urwać podeszwa buta ale stracić równowagę i uderzyć głowa o podłoże, wszystko szczelnie zestawione gruchotem tak że nie tylko niepełnosprawny lub matka z wózkiem dziecięcym nie może przejechać, ale nieraz trudno w ogóle przejść, do tego rozlewiska po każdym deszczu, ruszajace się płyty chodnikowe, brak sprzątania i ogólny syf (szczególnie w okolicach garazy). Rozumiem że to jest w porządku i nie przeszkadza niepełnosprawnym w normalnym życiu. Zatem zamiast wydawać publiczne pieniądze na cos co prawdopodobnie podzieli los słynnej strefy relaksu z europalet i paru innych podobnych pomysłów, to może lepiej zacząć od rzeczy podstawowych i najprostszych czyli poprawy chodnikow, posprzatania, uporządkowania parkowania, likwidacji barier architektonicznych etc. Zasada jest prosta, jak brakuje chleba to nie kupuje się czekolady. A tu brakuje podstawowej infrastruktury. Poza tym stawiam perły przeciw kasztanom że nikt nie będzie tam chodził i uczył się przestrzeni. To jakiś absurd.

REKLAMA

# GosiaK

23.02.2023 08:46

" Proponowałbym również, aby ostateczny projekt był konsultowany z organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami - dodaje autor projektu, obecnie ocenianego przez urzędników pod kątem formalno-prawnym."
A mnie się pomysł bardzo podoba i bardzo mądra uwaga Autora projektu.
Mamy takie fundacje, które pomagają nauczyć się korzystać ze sprzętu pomagającego w przemieszczaniu się. Będą konkretnym źródłem informacji.

# rex

23.02.2023 14:00

Każdy kosmiczny projekt jest dobry,jeśli generuje koszty.A kosztami podwykonawcy zwykle dzielą sie z zamawiającym i inwestorem.Te 10-20 % to już taka niepisana świecka tradycja.A że te pieniądze i tak są przeznaczone na rozkurz ,to i żal mniejszy.Po co jest ten miś??? Nikt nie wie po co. I dlatego nikt nie zapyta. A na wiosnę miś zgnije. I zrobi sie protokół zniszczenia.

# Iza

26.05.2023 12:36

A dlaczego chce Pan zagospodarowywać teren sporny, który prawdopodobnie będzie, prędzej czy później własnością spółdzielni? Zresztą ten kawełek przestrzerni jest na tyle mały, że nie ma tak miejsca na tego typu projekty, a ponadto stanowi po prostu niewielki teren spacerowy dla starszych mieszkańców tych okolic. Moze lepiej niech propozycje dotyczą obszaru, z którego Pan, jako radny, pochodzi? NIekt tam nie dojedzie, bo to teren wewnątrz zxabudowań spółdzielczych. no chyba, że jeszcze zaproponuje pan tam parking...
A to pisanie o treście wrażliwości, to ma być taka gra na emocjach?

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy