Stare Bielany rozkwitną. "To może być piękny skwer"
6 kwietnia 2017
Samorządowcy spierają się o nazwę zieleńca na rogu Schroegera i Fontany, a my zastanawiamy się, jak mógłby docelowo wyglądać.
Kolejne remonty kamienic i całych ulic sprawiają, że bielańska "starówka" staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Fasady przy Schroegera lśnią jak nowe, ławki na pl. Konfederacji są stale zajęte, wieczorami na Płatniczej można spotkać zakochane pary.
Idą zmiany. Powróci dawny klimat Starych Bielan
Koniec z krzywymi chodnikami i dziurawą jezdnią na Schroegera. Zabytkowa ulica znów będzie dumą Bielan.
Jeszcze w tym roku powinna rozpocząć się przebudowa Schroegera na odcinku od al. Zjednoczenia do Przybyszewskiego. Co dalej?
- Marzy mi się zagospodarowanie skweru na rogu Schroegera i Fontany w sposób nawiązujący do pobliskiego pl. Konfederacji - mówi radna Joanna Radziejewska. - To może być piękny skwer z dużą ilością zieleni, ławkami i oświetleniem współgrającym z architekturą. Dobrze byłoby, by jednocześnie znalazł się tam element przypominający o postaci Maryny Falskiej, taki jak tablica pamiątkowa czy niewielka rzeźba. Podobnie jak wielu mieszkańców Starych Bielan chciałabym, by było to właśnie "jej" miejsce.
Maryna Falska (1877-1944) była jedną z najwybitniejszych działaczek społecznych przedwojennej Warszawy. Wspólnie z Januszem Korczakiem i Marią Podwysocką założyła zakład wychowawczy Nasz Dom, od 1928 roku działający w al. Zjednoczenia (jego kontynuacją jest funkcjonujący obecnie Dom Dziecka Nr 1). Podczas okupacji ukrywała żydowskie dzieci. Zmarła nagle na zawał serca na wieść o planach przeniesienia wychowanków i pracowników do obozu przejściowego. Wśród starszych mieszkańców Bielan pamięć o Falskiej jest wciąż żywa, ale nie wszystkich to przekonuje.
Zdaniem bielańskich radnych PiS i Zespołu Nazewnictwa Miejskiego patrona należało szukać według klucza tematycznego. Ponieważ Schroeger i Fontana byli architektami, padła propozycja "skweru Dziekońskiego". Józef Pius Dziekoński (1844-1927) zaprojektował m.in. katedrę na Pradze i kościół św. Stanisława na Woli, a także był współautorem projektu świątyni na pl. Zbawiciela. O wyborze patrona zdecyduje Rada Warszawy.
(dg)
.