Spalarnia śmieci z wieżą widokową. Tylko na Targówku
30 listopada 2020
30 listopada podpisano umowę na budowę obiektu, jakiego nie ma jeszcze nikt w Polsce.
Po kilku latach poszukiwania wykonawcy Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wreszcie podpisało umowę na rozbudowę spalarni śmieci przy Gwarków. Warszawa ma zyskać największy i najnowocześniejszy w Polsce zakład, który przy okazji ogrzeje i dostarczy prąd do kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych. Warszawski ratusz zapewnia także, że inwestycja przyczyni się do spadku kosztów gospodarowania odpadami.
Nowe opłaty za śmieci odłożone. Podwyżka dopiero od kwietnia
Zapowiadana zmiana w sposobie naliczania podatku śmieciowego wejdzie w życie w prima aprilis. Większości warszawiaków nie będzie do śmiechu - zapłacą więcej.
Spalarnia na Targówku
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych - bo tak oficjalnie nazywa się spalarnia - będzie przetwarzać po rozbudowie ponad 300 tys. ton odpadów rocznie. To prawie 30% całego strumienia odpadów miejskich, które są najtrudniejsze i najbardziej kosztowne do przetworzenia. MPO zapewnia, że mieszkańcy Targówka Fabrycznego nie odczują po rozbudowie zakładu żadnych uciążliwości.
- Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych da gwarancję całkowitego bezpieczeństwa i neutralności obiektu zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego - mówi prezes Włodzimierz Karpiński. - Rozbudowa ZUSOK wpisuje się w długofalowy plan rozwoju MPO i jest jego bardzo ważnym elementem.
Koreańczycy w Warszawie
Budynek spalarni będzie wyposażony w zielone dachy, które pomogą zbierać deszczówkę. Projekt przewiduje także ścieżkę edukacyjną, przebiegającą przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się ponad 70 metrów nad ziemią. Tam zwiedzający dowiedzą się, jak wyglądają kolejne etapy utylizacji śmieci.
Generalnym wykonawcą rozbudowy spalarni jest południowokoreańska firma Posco Engineering & Construction. Prace będą kosztować 2,05 mld zł brutto i potrwają trzy lata.
(dg)
.