Ekolodzy zablokują budowę spalarni? "To droga do katastrofy klimatycznej"
1 grudnia 2020
Towarzystwo na rzecz Ziemi złożyło wniosek o wygaszenie pozwolenia na wartą ponad 2 miliardy rozbudowę zakładu przetwarzającego śmieci warszawiaków.
Gdy 30 listopada prezydent Rafał Trzaskowski i Sung-Wook Chung, starszy wiceprezes Posco, zawierali umowę na 2,05 mld zł, wydawało się, że budowie nowoczesnej spalarni śmieci nie zagraża już nic. W najbliższym czasie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania - z pomocą Banku Pekao - wyemituje obligacje, których sprzedaż pozwoli sfinansować ogromną inwestycję. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec 2023 roku koncern z Korei Południowej odda do dyspozycji miejskiej spółki zakład mogący przetwarzać ponad 300 tys. ton odpadów rocznie. A jeśli coś pójdzie nie po myśli ratusza?
Ekolodzy kontra spalarnia
- Spalarnie to droga i ślepa uliczka, prowadząca nas do katastrofy klimatycznej - twierdzi Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. - Spalarnie niszczą surowce, które można poddawać recyklingowi. Inaczej nie miałyby zagwarantowanej wystarczającej wartości energetycznej i masy odpadów. Warszawa przekazała do recyklingu w 2018 roku zaledwie 16% odpadów. Czy pozostałe 84% to wyłącznie te, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania? Absolutnie nie. Z analizy składu odpadów wykonanej przez urząd miasta wynika, że odpady zmieszane zawierają blisko 86% surowców potencjalnie nadających się do powtórnego wykorzystania i recyklingu.
Aktywiści utrzymują, że spalarnia na Targówku, nawet funkcjonując zgodnie z przepisami, wyemituje tony pyłów, metali ciężkich oraz innych związków szkodliwych dla człowieka. Ich zdaniem zakłady tego typu "nie mają przyszłości" i należy inwestować raczej w recykling i kompostownie.
Wstrzymają budowę spalarni?
- Nie zamierzamy przyglądać się biernie marnotrawstwu surowców wtórnych, które powinny być poddawane recyklingowi, a nie trafiać do spalarni trujących środowisko i mieszkańców - dodaje Towarzystwo na rzecz Ziemi. - 30 listopada złożyliśmy wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia na budowę planowanej przy Zabranieckiej spalarni, ponieważ od jego wydania upłynęły ponad trzy lata a realizacja inwestycji się nie rozpoczęła.
Czy pozwolenie na rozbudowę spalarni rzeczywiście jest już nieważne? MPO zapewnia, że cała dokumentacja potrzebna do rozpoczęcia inwestycji była weryfikowana i zakład ma wszystkie niezbędne zezwolenia.
(dg)