REKLAMA

Targówek

historia »

 

Czy to jest zabytek? "Zaskakuje swoją historią"

  30 listopada 2020

alt='Czy to jest zabytek? "Zaskakuje swoją historią"'
źródło: Facebook / Kolekcjonerzy Czasu

Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu chce objęcia ochroną konserwatorską dawnego Domu Dozorców, stojącego naprzeciwko Cmentarza Bródnowskiego.

REKLAMA

Na biurko mazowieckiego konserwatora prof. Jakuba Lewickiego trafił wniosek o objęcie ochroną trzeciego budynku na Bródnie. Dziś w rejestrze zabytków osiedle reprezentują dwa obiekty z XIX wieku: stojący na cmentarzu kościół św. Wincentego a Paulo i warsztat Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej przy Oliwskiej. Według stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu zabytkiem podobnej klasy jest dawny Dom Dozorców przy Odrowąża. Wzniesiony w latach 1926-1927 budynek należał oryginalnie do Związku Zawodowego Dozorców Domowych i Służby Domowej.

Dom Dozorców na Bródnie

- Obiekt zaskakuje swoją historią - pisze stowarzyszenie. - W 1928 roku Zarząd Miejski wydzierżawił gmach od Związku Dozorców. Przy głównym wejściu do budynku czynna była biblioteka publiczna, natomiast w piętrowej sali, mieszczącej się na parterze północnego skrzydła (obecnie przebudowanej), w soboty i niedziele wyświetlano atrakcyjne filmy dla dzieci i młodzieży. Kino potocznie nazywane Dziadówką ze względu na bardzo niskie ceny biletów.

W latach 30. w Domu Dozorców działały gimnazjum i szkoła podstawowa, a na sąsiednim terenie urządzono ogród, zbudowano boisko z bieżnią oraz wykopano staw. Gdy placówce nadano imię Leopolda Lisa-Kuli, w uroczystościach osobiście wzięli udział marszałek Edward Śmigły-Rydz i prezydent miasta Stefan Starzyński.

Zapraszamy na zakupy

Szkoła zostanie zabytkiem?

Podczas II wojny światowej w Domu Dozorców mieściło się niemieckie biuro kolejowe, a następnie punkt zbiórek żołnierzy Armii Krajowej. Budynek znacznie ucierpiał w czasie powstania warszawskiego. W okresie stalinizmu działały tam Szkoła Mechaniczna im. Karola Świerczewskiego, XIII LO im. Ludwika Waryńskiego i bródnowski oddział Urzędu Informacji i Propagandy. Dziś mieści się tam Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego.

- Budynek na warszawskim Targówku, o którego ochronę prawną wnosimy, w całej swojej okazałości wyróżniał się architektonicznie na tle Bródna w okresie lat dwudziestych i trzydziestych, był świadkiem i uczestnikiem historycznych wydarzeń i przemian ustrojowych (siedziby okupantów) - piszą Kolekcjonerzy Czasu. - Brał czynny udział w krzewieniu kultury (kino i biblioteka) i do dziś pełni funkcje oświatowe.

Warto dodać, że wpis budynku do rejestru zabytków wiązałby się ze znacznymi kosztami. Każdy kolejny remont byłby prowadzony w porozumieniu z konserwatorem zabytków, oraz - w miarę możliwości - z wykorzystaniem oryginalnych materiałów.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA