Nowe opłaty za śmieci odłożone. Podwyżka dopiero od kwietnia
26 listopada 2020
Zapowiadana zmiana w sposobie naliczania podatku śmieciowego wejdzie w życie w prima aprilis. Większości warszawiaków nie będzie do śmiechu - zapłacą więcej.
Przypomnijmy: już od 1 grudnia mieszkańcy stolicy mieli płacić podatek śmieciowy w wysokości uzależnionej od zużycia wody, według stawki 12,73 zł za 1 m3. Uchwała Rady Warszawy została zakwestionowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Dziś wiemy już, że zmiana sposobu naliczania podatku wejdzie w życie, ale z opóźnieniem.
Warszawa - opłata śmieciowa od kwietnia
26 listopada warszawscy radni spotkali się specjalnie po to, by jeszcze raz przegłosować uchwałę o podatku śmieciowym. Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała dowolność, jaką dali radni w zakresie dokumentów stanowiących podstawę obliczania średniego miesięcznego zużycia wody. Dlatego w nowej wersji uchwały pojawiło się uszczegółowienie. Zapisy jednoznacznie określają teraz, co jest źródłem informacji o ilości zużytej wody w konkretnych sytuacjach, np. kiedy uwzględnia się odczyt z wodomierza.
Opłata zależna od zużycia wody
- Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu ostatnich miesięcy - informuje warszawski ratusz. - Zarówno w przypadku nieruchomości wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, mieszkańcy nie zapłacą za wodę bezpowrotnie zużytą (czyli np. wykorzystywaną do podlewania ogródka), zmierzoną przez dodatkowy wodomierz. W opłacie za odpady uwzględnia się ilość zużytej wody technicznej (używanej np. do mycia klatek schodowych).
Podatki w górę
- Przechodzimy na metodę "od wody", ponieważ pozwala odzwierciedlić realną liczbę osób zamieszkujących lokal lub dom - powtarza wiceprezydent Michał Olszewski. - Żadna z dopuszczalnych przez ustawę metod nie jest bezpośrednio powiązana z ilością produkowanych śmieci. Na tym systemie skorzystają osoby mieszkające samotnie oraz te, które rozsądnie korzystają z tzw. kranówki.
Zastępca Rafała Trzaskowskiego dodał, że producenci opakowań "nie ponoszą odpowiedzialności za wprowadzanie ich na rynek", ale w rzeczywistości każde opakowanie jest opodatkowane już kilkakrotnie - podatkiem VAT i dochodowym, a dla niektórych produktów jeszcze "cukrowym" czy akcyzą.
(dg)