REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Legionowo

samorząd

 

Smogorzewski na emeryturę? Wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta

  18 lutego 2023

Smogorzewski na emeryturę? Wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta
DB

Takiego obrotu spraw na nadzwyczajnej sesji rady miasta w Legionowie nikt chyba się nie spodziewał. Na fali ostatnich "śmieciowych" wydarzeń, kiedy to władze miasta chciały "wepchnąć" mieszkańcom punkt przeładunkowy odpadów na granicy miasta z gminą Wieliszew, opozycyjni radni złożyli wniosek o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego.

REKLAMA

Roman Smogorzewski rządzi miastem nieprzerwanie od 2002 roku, a więc już ponad 20 lat. W tym czasie miewał różne kryzysy wizerunkowe. Mieszkańcy doskonale pamiętają chociażby galę boksu, na której zachowywał się w legionowskiej Arenie jakby był pod wpływem sporej dawki alkoholu, słynne seksistowskie wystąpienie na wiecu wyborczym w "Poczytalni", na którym jedną z kandydatek określił jako "panią od seksu", a o innej powiedział, że jest... "zbyt ładna". Niemniej, te i inne wpadki uchodziły Smogorzewskiemu jak dotąd bezkarnie.

Miarka się jednak przebrała?

Czarę goryczy przelała się w ostatnich tygodniach, a spór z mieszkańcami o przeładownię odpadów, która miała być rozlokowana w pobliżu osiedla Młodych przybrał nieoczekiwany przebieg. Kiedy opozycyjni radni prosili prezydenta o wycofanie się ze "śmieciowej umowy", ten i jego radni brnęli do samego końca, ostatecznie odrzucając uchwałę prowadzącą do rozwiązania niechcianej przez mieszkańców umowy.

Wbrew woli mieszkańców głosowali: Andrzej Piętka, Jolanta Żebrowska, Ryszard Brański, Mariusz Suwiński, Marta Budzyńska, Matylda Durka-Wróbel i Mirosław Pachulski z Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Luzak, Marcin Smogorzewski i Paweł Głażewski z Porozumienia Samorządowego oraz radny Janusz Klejment przez wiele lat związany z obozem prezydenta.

Po decyzji legionowskich radnych zapanowała atmosfera oburzenia. Jednak dość szybko w ratuszu zorientowano się, że sprawy zaszły za daleko i ktoś nakazał... "przełożenie wajchy". Na stronie internetowej miasta pojawił się kuriozalny - wobec ostatnich wydarzeń - komunikat zapowiadający zwołanie sesji nadzwyczajnej, zaś jedynym omawianym punktem obrad miała być kwestia... uniemożliwienia powstania punktu przeładunkowego odpadów w Legionowie. Inicjatorami uchwały sprzeciwiającej się sortowni śmieci nagle okazali się jej dotychczasowi zwolennicy z klubów Koalicji Obywatelskiej i Porozumienia Samorządowego.

Zapraszamy na zakupy

Co dalej z wnioskiem o referendum?

Opozycyjni radni złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego. Wniosek ten najpierw zaopiniuje komisja rewizyjna (zapewne negatywnie), a potem przygotowana uchwała trafi pod głosowanie rady miasta. Tam zapewne zostanie odrzucona, gdyż prezydenccy radni stanowią większość i nie dopuszczą, aby prezydentowi spadł włos z głowy.

Jeśli rada miasta odrzuci referendum, to opozycja może zorganizować je jeszcze na wniosek mieszkańców. Jednak w tym wypadku pod wnioskiem o jego zorganizowanie musiałoby się podpisać 10% uprawnionych do głosowania. Jest to zatem znacznie trudniejsze do zrealizowania.

Wniosek o referendum w Legionowie

"Radni koalicji rządzącej popierając budowę stacji składowania i przeładunku śmieci w Legionowie, dwukrotnie zawiedli zaufanie mieszkańców. Najpierw w głosowaniu na sesji rady miasta 30 listopada 2022 roku głosując za przyjęciem uchwały w tej sprawie i powtórnie 8 lutego 2023 roku głosując przeciwko jej uchyleniu. Zrobili to wbrew woli mieszkańców, którzy protestowali obawiając się o swoje zdrowie i życie, a także domy, często stanowiące dorobek życia. Tak nieprzejednana postawa radnych wynikała ze stanowiska prezydenta Romana Smogorzewskiego, który publicznie wyraził je na sesji rady miasta 8 lutego 2023 roku. Pomimo głosów wielu mieszkańców w czasie obrad, proszących o zmianę decyzji, uznał, że nie ma do tego powodu" - czytamy w uzasadnieniu do złożonego wniosku, który przedstawia też całą masę innych zarzutów wobec prezydenta Smogorzewskiego.

(db)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# Filmowiec97

18.02.2023 21:17

An innovative platform with access to a legal database of links to movies and series.
All movies and series in one place
checked page.
https://bit.ly/3k1m4O1
http://bit.ly/3EghySk
http://bit.ly/3lEQnKx
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA