REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

SKM na Bemowo - wciąż tylko mrzonka?

  7 listopada 2013

alt='SKM na Bemowo - wciąż tylko mrzonka?'

Pociągiem Szybkich Kolei Miejskich na Bemowo? Wciąż możliwe. Jednak nieprędko.

REKLAMA

Mieszkańców na Bemowie przybywa, wielu z nich narzeka na komunikację. Korki, przesiadki, tłok w autobusach i tramwajach - a metro to ciągle odległy plan. - Skoro nie będzie poprawy połączeń autobusowych, to może SKM? - mów pani Beata, czytelniczka "Echa". - Inne dzielnice, jak na przykład Wawer czy Białołęka, mają szybkie połączenia koleją miejską. A u nas? Już kilka lat temu były rozmowy na ten temat w ratuszu, potem sprawa przycichła.

- Rzeczywiście jakiś czas temu rozmawialiśmy o takim pomyśle - potwierdza Mariusz Gruza, rzecznik bemowskiego ratusza. - Chcieliśmy, aby wykorzystano modernizowaną ostatnio infrastrukturę kolejową w okolicach Wola Parku i zrobić połączenie z Ursusa na Dworzec Gdański ze stacją m.in. przy Górczewskiej. Niestety, nie było wtedy na to pieniędzy.

Pomysł umarł?

Dyrekcja SKM tłumaczy, że decydentem w sprawie powstawania i uruchamiania nowych linii jest Zarząd Transportu Miejskiego.

- Nieustannie mówi się o potrzebie otwierania nowych linii SKM, jednakże obecnie nie posiadamy jeszcze konkretnych decyzji w tej sprawie - mówi Helena Tokarska z SKM.

ZTM z kolei tłumaczy: - Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą prace studialne dotyczące inwestycji w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020. Część zamierzeń inwestycyjnych zarządcy infrastruktury skupia się właśnie na Warszawskim Węźle Kolejowym pod kątem dostosowania infrastruktury do potrzeb rozwoju systemu transportu kolejowego w aglomeracji warszawskiej - mówi Igor Krajnow z ZTM. - Plany rozwoju SKM na najbliższe lata będą się skupiały na następujących ciągach: Piaseczno - Warszawa (w ramach modernizacji linii nr 8 powstanie tor odstawczy, który umożliwi sprawne rozpoczynanie/kończenie relacji pociągów w Piasecznie), wykorzystanie linii obwodowych (Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia - modernizacja, dodatkowe przystanki, połączenie z linią radomską) oraz Warszawa Gdańska - Odolany/Ożarów Maz. - inwestycja obejmująca dodatkowe przystanki.

Pomysł sprzed lat jest więc poważnie brany pod uwagę.

Wstąp do księgarni

Kiedy realizacja?

- W tym momencie jest za wcześnie, żeby można było podać jakiekolwiek terminy, tym bardziej że całość uzgodnień wymaga wspólnego zaangażowania wielu podmiotów, a także rozstrzygnięcia wszelkich kwestii finansowych - mówi Igor Krajnow.

kz

REKLAMA

Nasz komentarz:

Oby w nowej perspektywie unijnej nie wyszło jak zwykle. Ostatnio władze miasta postawiły na metro. W ramach kolejnego budżetu UE też z pewnością zamierzają tak zrobić. Czy istniejące w stolicy linie kolejowe doczekają się kiedyś wykorzystania? Dobry gospodarz miasta już dawno powinien wziąć to nie tylko pod uwagę, ale zrealizować plan. Władze Warszawy niebawem wybiorą nowego szefa Zarządu Transportu Miejskiego. Powinny wybrać osobę, która podobnie jak Leszek Ruta będzie miała wizję wykorzystania istniejącej infrastruktury kolejowej w komunikacji miejskiej. I lepiej byłoby dla wszystkich, gdyby tym razem kolejnemu dyrektorowi ZTM pozwolono tę wizję zrealizować.

Bartek Wołek

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (9)

# Jan

07.11.2013 09:31

"Tu na razie jest ściernisko..."

# zjelonek

07.11.2013 14:25

SKM przy obecnej władzy nie może powstać , bo wtedy okazałoby sie ze przy przystanku Połczyńska jest gotowy P&R , i nie byłoby czego wyszydzać jako głupoty i bezczynności władzy poprzedniej.
Czy naprawde miasto nie może dogadać się z PKP PLK i zbudować ze swojego budżetu perony i dojścia ? Przecież PKP PLK to zwisa czy SKM jeździ czy nie jeździ - dobrze że chociaż podczas modernizacji torów odsunęli słupy trakcyjne od skrajni w miejscu planowanych przystanków i wyglada że można teraz zbudować perony bez przebudowy sieci za ułamek kosztów budowy metra i tramwaju na Powstańców.

# Olo ratuj!

08.11.2013 08:27

Niewykorzystanie linii bemowskiej i wolskiej w połączeniach SKM to jest ogromne zaniedbanie i zaniechanie władz Warszawy. Przykład ich nieudolności i braku elementarnej wiedzy z zakresu organizacji transportu zbiorowego (także w szeregach pracowników ZTM)

REKLAMA

# mieszkaniec Warszawy

08.11.2013 13:14

Ja MAM POMYSŁ, NA SZYBKĄ KOLEJ MIEJSKĄ NA BEMOWO (czyli Jelonki, Groty).
Jakby tak połączyć linię kolejową nową odnogą kolejową tj. dobudować dwa tory, które by zostały poprowadzone od "Lasku na Kole" wzdłuż drogi Ekspresowej S8 do osiedla Groty (gdzie jest Sąd przy ul. Kocjana oraz w pobliżu Uczelnia Techniczna). Npwe połączenie przyśpieszyło by przejazd pociągów oraz przepustowość linii kolejowej.
Obecnie, aby pociągi jadące z Dworca Gdańskiego mogły dojechać do Grot jednym torem musiały by pojechać do wiaduktu przy ulicy Górczewskiej, a następnie zmienić kierunek jazdy.
Budując takie połączenie kolejowe prawdopodobnie tzw "łącznik kolejowy" musiałby być poprowadzony w tunelu pod ulicą Dywizjonu 303. Myślę, że jest to do zrobienia dla projektanta. Warto dobudować drugi tor przynajmniej w pobliże kładki dla pieszych, i drugi tor od strony Radiowej i Kocjana w celu tzw "mijanki".
Ten Rejon Warszawy, jest coraz bardziej zaludniany. Wiecznie korki uliczne na ul. Lazurowej w rejonie Trasy Ekspresowej S8 będą coraz większe, bo przybywa studentów jadących na uczelnię, mieszkańców jadących na Młociny, Stare Bemowo i Łomianki.
Dzięki za uwagę.

# Orto Graf

08.11.2013 13:36

"mieszkańcu Warszawy", do szkoły (podstawowej) wrrróć!!!

# ble ble

08.11.2013 17:43

Orto Grafie ty nie jesteś z Jelonek to nie zrozumiesz

REKLAMA

# Orto Graf

10.11.2013 17:08

Rzeczywiście, trudno jest zrozumieć nieuctwo...

# bemowianka

13.11.2013 03:46

Poproszę o przykładowe miejsca tych przystanków, trasę takich skm?
Czy to Dworzec Gdański, Powązkowska miedzy Starymi Powązkami a Wojskowymi, Wiadukt pomiędzy Wola Park a Grotami, Połczyńska na wysokości Fortu Wola i dalej Te nowe osiedle, które powstaje na takim niezabudowanym, pofabrycznym terenie (chyba Odolany ale mogę się mylić)?

# bemowianka

13.11.2013 03:49

Jelonki, Groty to Jelonki i Groty a nie Bemowo; Dzielnica i Bemowo jest trochę większa ociupinkę a Bemowo to Bemowo.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno
Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA