REKLAMA

Białołęka

bezpieczeństwo »

 

Rzeka Długa czeka na porządne wały

  24 października 2012

alt='Rzeka Długa czeka na porządne wały'

Ruszyła w końcu procedura związana z modernizacją wałów przy rzece Długiej. W przyszłym roku poznamy koncepcję przebudowy fragmentu rzeki na Białołęce.

REKLAMA

Od długiego czasu lokalni samorządowcy starali się uzmysłowić stołecznym władzom, jak duże zagrożenie niesie rzeka Długa otoczona starymi wałami przeciwpowodziowymi.

- Wały przy tej rzece były budowane pod kątem terenów rolniczych wiele lat temu. Teraz są zbyt słabe. Nikt ich też nie remontował, więc są po prostu dziurawe jak sito. Osiedla takie jak Zielona Dolina są budowane w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a nie ma odpowiedniej infrastruktury drogowej umożliwiającej ewakuację - brakuje nawet chodników na ul. Zdziarskiej i na moście nad rzeką.

Dzięki tej koncepcji będzie można ująć w planach odpowiednie zapisy np. jaka powinna być odległość budowy od wałów lub zostawić odpowiednie rezerwy na ich poszerzenie, drogi przywałowe - wyjaśnia Borowska.
Problemem jest też brak drogi przywałowej umożliwiającej prowadzenie ewentualnych działań zabezpieczających - wylicza radna Agnieszka Borowska, dla której zabezpieczenie tego terenu stało się jednym z priorytetów w samorządowej działalności.

Opowiada też, że w przypadku zagrożeń wielkie problemy w tym miejscu ma straż pożarna. - Jednostka ratowniczo-gaśnicza wskazuje na brak możliwości dojścia i dojechania do wałów, gdyż teren jest zabudowany, co powoduje m.in. konieczność noszenia 30-kilogramowych worków w wodzie po pas na piechotę - mówi Agnieszka Borowska. Dodaje, że radni zwracają uwagę na konieczność zaplanowania dróg ewakuacyjnych na wypadek powodzi, wojny i innych zagrożeń - tak jak jest to przyjęte w niektórych innych dzielnicach. - Wyznaczono nawet potencjalne trasy: Zdziarska - Białołęcka, Kroczewska - Marki czy Kroczewska - Berensona - mówi Borowska.

Radnym udało się w końcu przekonać miejski ratusz do swoich koncepcji. Ogłoszono przetarg, który wyłoni wykonawcę koncepcji modernizacji wałów. Ten będzie miał czas do 30 września przyszłego roku na wykonanie dokumentacji.

Póki co to tylko plany. I to kolejne. - Na razie to tylko koncepcja, jako pierwszy krok. To też bardzo dużo, gdyż teraz są w opracowaniu aż cztery plany miejscowe - Mańki Wschodnie, Mańki Zachodnie, Augustów i Kąty Grodziskie, przez które przepływa rzeka Długa. Dzięki tej koncepcji będzie można ująć w planach odpowiednie zapisy np. jaka powinna być odległość budowy od wałów, tak aby ich nie uszkadzać lub zostawić odpowiednie rezerwy na ich poszerzenie czy budowę dróg przywałowych - wyjaśnia Borowska.

Niestety nie udało się wywalczyć wodowskazów na Długiej i nic nie wskazuje na to, by kiedykolwiek takowe miały się pojawić. Na pytania Agnieszki Borowskiej naczelnik Andrzej Kiryluk z wydziału ochrony środowiska odpowiedział, że budowa wodowskazu nie jest możliwa z powodu braku pieniędzy. Poza tym obecna sieć stacji hydrologicznych jest "wystarczająca dla prognozowania powodziowego".

Na koncepcję czekamy do września 2013. Warto nadmienić, że to kolejna koncepcja. Poprzednia - wykonana dekadę temu na zlecenie władz samodzielnej jeszcze wówczas gminy Białołęka - w scentralizowanym mieście trafiła do kosza. Czy kolejny raz powtórzy się historia i plany zalegną w urzędniczych szufladach? Agnieszka Borowska zapewnia, że zrobi wszystko, by tym razem inwestycja faktycznie została zrealizowana.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# abrakadabra

06.05.2013 10:45

A czy pomyślał ktoś o tym, żeby w zdłuż rzeki zaplanować tereny rekreacyjne, a nie wszystko zabudowywać? Nie będzie też problemów z ewentualnym podtapianiem budynków. Na siłę wciskacie w tereny podmokłe nowe domy, tylko po co? Pewnie wyłącznie dla podatków.
Aż się prosi, żeby wzdłuż rrzeki zaplanowac ściezki rowerowe i inne tereny rekreacyjne...

 Moja Bialoleka

06.05.2013 11:10

tak, pomyslał ktoś. Radna Agnieszka Borowska zglosiła wnioski do opracowania, wypracowane wspólnie z mieszkańcami podczas prac nad Społecznym Studium Aktywności Sportowych i Rekreacji. Opisywanych w artykule w Echu "Zmieńmy razem białołęckie lasy".

# z Dąbrówki

06.05.2013 14:22

Będzie piękne opracowanie na półkę. Podobno koszty modernizacji obwałowań wraz z wykupem gruntów to ponad 100 mln zł ! czyli 4 -letni budżet inwestycyjny dzielnicy.

REKLAMA

 Moja Bialoleka

06.05.2013 16:38

Pożyjemy - zobaczymy. O Studium Komunikacyjnym Wsch. Obszaru Białołęki też tak mówili kilka lat temu. Nie mniej pomysł odgięcia metra właśnie wtedy powstał i od tamtej pory rozwija się nadal.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe