REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Nowe oblicze rzeki Długiej. Na razie koncepcja

  23 października 2013

alt='Nowe oblicze rzeki Długiej. Na razie koncepcja'

Obustronne drogi serwisowe, ciąg pieszy lub rowerowy. Planowane przeprawy mostowe w ul. Mańkowskiej i Trasie Mostu Północnego. Rozpoczęliśmy trudny proces modernizacji wałów rzeki Długiej.

REKLAMA

Odcinek rzeki Długiej przepływającej przez Białołękę w części wschodniej ma 5,5 km. Jak w Mińsku Mazowieckim intensywnie pada deszcz, to u nas podnosi się poziom wody, gdyż jej początek jest w okolicach tego miasta. Rzeka, jak sama nazwa wskazuje, jest długa - ma ponad 45 km. Długa niemoc w sprawie Długiej Długa niemoc w sprawie Długiej
Wielkimi krokami zbliża się 10 rocznica odebrania samorządności warszawskim gminom i odłożenia na półkę bardzo wielu spraw. Jedną z nich jest zabezpieczenie wschodniej Białołęki przed powodzią. O tym jak niebezpieczna potrafi być rzeka Długa pisaliśmy w "Echu" wiele razy. W 1994 roku zalała kilkaset hektarów pól, na których dziś zbudowane są wielkie osiedla.
W naszej dzielnicy zaczyna się w okolicach osiedla Nad Rzeczką, szkoły na ul. Zaułek i płynie do Kanału Żerańskiego.

Punkt wyjścia - badania

Na ostatniej sesji rady dzielnicy nastąpił wreszcie finał kilkuletnich działań radnych w sprawie utworzenia koncepcji modernizacji obwałowań rzeki Długiej.

Na etapie koncepcji, wykonanej na zlecenie dzielnicy Białołęka przez firmę "Waga-Bart" zbadano warunki geologiczno-geotechniczne podłoża i obwałowań przeciwpowodziowych. Wykonano 76 otworów wiertniczych o głębokości od dwóch do sześciu metrów, opracowano symulacje zachowań rzeki w zależności od warunków atmosferycznych.

Badania pokazały, że mamy bardzo zły stan techniczny obwałowań, mogą one przesiąkać i rozmiękać podczas dłuższego utrzymywania się wysokiej wody. Zbudowane są z piasków drobnych, w części nie zostały prawidłowo zagęszczone tj. są w stanie luźnym. Podłoże istniejących obwałowań jest gliniaste, zaś zwierciadło wody gruntowej zależne jest bezpośrednio od stanów wody w rzece Długiej.

Wyraźnie gorsze parametry geotechniczne obwałowań występują na odcinkach: Kobiałka - Mańkowska, Kąty Grodziskie, Grodzisk. Złe obwałowanie oraz dodatkowo niekorzystne podłoże pod wałami jest w rejonie Zdziarskiej i Mańkowskiej. Jeśli woda będzie się przelewać, to najszybciej w rejonie Wyszkowskiej, gdzie most zadziała jak tama. Podobnie jest w rejonie Zdziarskiej. Obszar zalewu Długiej na białołęckim odcinku jest bardzo duży - to ok. 10 km2.

Planując przebudowę wałów będzie trzeba analizować koszty dostosowania infrastruktury. Jeśli woda będzie się przelewać, to najszybciej w rejonie Wyszkowskiej, gdzie most zadziała jak tama. Obecnie przez rzekę przechodzi pięć mostów (na ul. Białołęckiej, Ostródzkiej, Zdziarskiej, Wyszkowskiej, Chudoby), znajdują się cztery budowle wodne (jazy, stopnie betonowe), 14 miejsc skrzyżowań infrastruktury technicznej (kanalizacje, wodociągi, oświetlenia, gazociągi), napowietrzna linia wysokiego napięcia i gazociąg wysokiego ciśnienia z trasą rzeki.

Kup bilet

Klasa obwałowań - IV zamiast II

Biorąc pod uwagę, jaki obszar może zostać zalany przez rzekę, oraz czy teren jest zabudowany czy nie, definiuje się klasę obwałowań. Klasa mówi o ważności urządzenia hydrotechnicznego dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Na cztery klasy, definiowane przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 r. rzeka Długa otrzymała klasę drugą (II), czyli jedną z najwyższych.

REKLAMA

Koncepcja - trzy propozycje rozwiązań

Koncepcja określa trzy warianty budowy obwałowania. Różnią się one m.in. rozstawą wałów, ich wysokością, budową koryta.

"Wariant techniczny" to wał najwyższy, projektowana korona będzie wyniesiona o 1,1 m powyżej istniejących obwałowań, jednocześnie pas terenu potrzebny na realizację przebudowy obwałowań jest najwęższy. Posiada koryto jednodzielne. Niesie za sobą konieczność przebudowania największej liczby infrastruktury mostowej.

"Wariant społeczny" rozszerza koronę obwałowań (2 x 5 m), jest w nim niższe obwałowanie i posiada koryto dwudzielne (6 m). W tym wariancie niedostosowane są mosty na ul. Zdziarskiej, Chudoby, Wyszkowskiej i Białołęckiej.

"Wariant ekologiczny" zmienia trasę rzeki, wprowadza koryto dwudzielne (3 m), ma obniżenie wałów i rozszerzenie korony obwałowań (2 x 9 m). Generuje najmniejszą liczbę mostów do przebudowania.

W koncepcji oszacowano koszty pozyskania gruntów - od 34 do 48 mln zł. Proponowane rozwiązania techniczne poprawiają warunki morfologiczne (głębokość rzeki i zmienność szerokości, struktura i skład podłoża rzek, struktura strefy nadbrzeżnej), jakość wód oraz ciągłość rzeki. Po ich wykonaniu jest szansa na pojawienie się ryb w rzece.

REKLAMA

Nad rzeką Długą - klub sportowy, ścieżka rowerowo-rolkowa?

Podczas prac koncepcyjnych, zwróciłam uwagę, że nowe zmodernizowane obwałowania mogłyby umożliwić mieszkańcom aktywności rekreacyjno-sportowe.

W tym celu przeprowadziłam badania społeczne, przy udziale burmistrza Piotra Jaworskiego i Stowarzyszenia Moja Białołęka. Zapraszałam do nich również w "Echu" - "Zmieńmy razem Białołęckie Lasy. Czy po rzece Długiej chcemy pływać kajakiem?" W badaniu wzięły udział różne grupy mieszkańców, wśród nich najliczniejszą była młodzież gimnazjalna. Podobne spotkania zorganizowałam z dorosłymi oraz grupą ekspertów zajmujących się sportem, turystyką.

Wśród pomysłów znalazły się m.in.: ulokowanie ścieżki edukacyjnej przy urządzeniach hydrotechnicznych, tak aby cała klasa na wycieczce szkolnej mogła podejść i z bliska bezpiecznie obejrzeć konstrukcję, bądź zapoznać się z tablicami informacyjnymi; utworzenie ścieżki rowerowo-rolkowej/spacerowej przy wałach rzeki z infrastrukturą usługową (lokale gastronomiczne, serwisy rowerowe) oraz tarasy widokowe na koronach wałów; miejsca na kluby sportowe; przystań od strony Kanału Żerańskiego.

Koncepcja jest. Co dalej?

Drugim krokiem zmierzającym do realizacji inwestycji jest pozyskanie funduszy na etap opracowania projektu i sporządzenia dokumentacji wraz z uzgodnieniami. Przygotowanie projektu, jeśli będą na niego fundusze, zajmie około dwóch lat, potem będzie czas, aby sięgnąć po dotacje unijne. Obecnie wspólnie z radną miasta Aleksandrą Gajewską podejmujemy działania w sprawie prezentacji koncepcji podczas posiedzenia komisji ochrony środowiska Rady Warszawy.

Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (13)

# potas

24.10.2013 10:40

Brakuje pieniędzy na wszystko a ta radna zajmuje się głupotami. Ręce opadają my tu potrzebujemy drug i komunikacji z centrum.

# wyborca

24.10.2013 10:45

Taaaaaaaaaaaaaa Borowska jest oderwana od rzeczywistości - "Obustronne drogi serwisowe, ciąg pieszy lub rowerowy. Planowane przeprawy mostowe w ul. Mańkowskiej i Trasie Mostu Północnego" i jeszcze może lotnisko!!! Pełna kompromitacja, proszę zejść na ziemie!!! Brak słów!!!

# lolo16

24.10.2013 10:48

#wyborca napisał(a) 24.10.2013 10:45
Taaaaaaaaaaaaaa Borowska jest oderwana od rzeczywistości - "Obustronne drogi serwisowe, ciąg pieszy lub rowerowy. Planowane przeprawy mostowe w ul. Mańkowskiej i Trasie Mostu Północnego" i jeszcze może lotnisko!!! Pełna kompromitacja, proszę zejść na ziemie!!! Brak słów!!!

Dobrze to zostało ujęte, jak to czytam to mam wrażenie, że są to jakieś życzenia do mikołaja na gwiazdkę. Jaka radna takie i plany...

REKLAMA

# Paweł

24.10.2013 11:20

Ludzie, jak się nie znacie, to nie piszcie. Czy REALNA możliwość POWODZI i zalanie dużej części dzielnicy to są GŁUPOTY? Może powiecie to tym z przyszłych, zalanych domów? Najlepiej osobiście, gdy będą wodę wypompowywali z zalanych posesji....
To NIE są żadne plany z kosmosu, w momencie budowania nowych, modernizowania starych wałów robi się właśnie ścieżki rowerowe łącząc je z drogami serwisowymi (patrz Kanał Żerański), które są KONIECZNE dla służb ratunkowych i konserwacji wałów. W przypadku chęci pozyskania środków z funduszy europejskich TO WŁAŚNIE BUDOWA (przy okazji) SZLAKU PIESZO-ROWEROWEGO czy możliwość "zarybienia" rzeki ZWIĘKSZA szanse na pozyskanie środków. I może nawet Zielone Mazowsze nie zaprotestuje ;-)
Co do przepraw mostowych. Czy ktoś ma problem ze zrozumieniem słowa - planowanych? Przecież radna NIE MÓWI o ich budowie w ramach zabezpieczania rzeki, tylko o uwzględnieniu tych przyszłych mostów przy przeprowadzeniu takich prac na rzece. Te mosty są PLANOWANE i kiedyś powstaną przy okazji budowy/przebudowy ulicy Mańkowskiej i budowie trasy TMP i trzeba to uwzględnić przy budowie wałów i ich wpływie na przepustowość rzeki.
PS. A "drug", ale i słowników ortograficznych też potrzebujemy, ale to już inna działka.

# Winnica

24.10.2013 11:59

Drugs też możemy potrzebować.

# Unia

24.10.2013 13:18

To jest idealny temat na pozyskanie dofinansowania z UE z nowej perspektyw 2014-2020. Na takie potrzeby Unia daje kasę i to nie małą.

REKLAMA

# Jarek

28.10.2013 11:30

#wyborca napisał(a) 24.10.2013 10:45
Taaaaaaaaaaaaaa Borowska jest oderwana od rzeczywistości - "Obustronne drogi serwisowe, ciąg pieszy lub rowerowy. Planowane przeprawy mostowe w ul. Mańkowskiej i Trasie Mostu Północnego" i jeszcze może lotnisko!!! Pełna kompromitacja, proszę zejść na ziemie!!! Brak słów!!!

Zgadzam się to temat zastępczy nie rozwiązuje żadnych problemów mieszkańców.

# info

28.10.2013 13:00

2,5 tys osób wypowiedziało się, że jest potrzebny składając odpowiednie wnioski do Rady Dzielnicy i Miasta.

# robert

28.10.2013 15:32

Jeden planuje metro, druga wodniacki klub sportowy.
Radni, na Boga, planujcie też to, dajcie się ponieść fantazji, ale skupcie się proszę na inwestycjach PIERWSZEJ potrzeby! Czyli woda bieżąca w kranach, odprowadzone ścieki, chodniki, oświetlenie, przejścia dla pieszych. I nie tylko przy waszych ulicach, ale także pozostałych. O drogach, ścieżkach rowerowych nawet nie mówię.

REKLAMA

# smart

09.05.2014 05:45

Z rzeką Długą zrobią to samo, czyli nic, co z Kanałkiem Bródnowskim. Też miały być ciągi piesze i rowerowe, droga serwisowa od Bródna do Kanału Żerańskiego. Przepiękny rekreacyjny bulwar, nie tylko dla mieszkańców Białołęki. I co ? Jak zwykle niekompetencja urzędnicza pogrzebała na dobre te plany. Ratusz sprzedawał działki pod budowę na pniu do granicy kanałku nie zostawiając żadnej rezerwy pod tego typu inwestycje. Na papierze, szczególnie przed wyborami wizjonerów ci u nas dostatek.

# stan alarmowy

17.05.2014 11:09

Tarchomin i Nwowdory zostały zbudowane na terenach zalewowych Wisły (podobnie jak wrocławski Kozanów).
Ogłaszam czerwony alarm popwodziowy.
Ratuj się kto może bo nikt Ci nie pomoże.

# stan alarmowy

17.05.2014 11:09

Tarchomin i Nwowdory zostały zbudowane na terenach zalewowych Wisły (podobnie jak wrocławski Kozanów).
Ogłaszam czerwony alarm powodziowy.
Ratuj się kto może bo nikt Ci nie pomoże.

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

# stan alarmowy

17.05.2014 11:10

Tarchomin i Nowowdory zostały zbudowane na terenach zalewowych Wisły (podobnie jak wrocławski Kozanów).
Ogłaszam potrójny czerwony alarm powodziowy.
Ratuj się kto może bo nikt Ci nie pomoże.
więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni